Login lub e-mail Hasło   

Excel 2007 - przydatne skróty klawiszowe

Kto choć trochę dłużej pracował z jakimkolwiek programem, docenia po jakimś czasie możliwość obsługi tego programu za pomocą skrótów klawiaturowych. Poznajmy zatem kilka interesujących skrótów, które wykraczają poza skróty standardowe stosowane we wszystkich programach, czyli CTRL+C i CTRL+V.
Wyświetlenia: 23.684 Zamieszczono 14/05/2008

Edycja

Wielu użytkowników Excela musi do swoich arkuszy wprowadzać aktualną datę, która - raz wprowadzona - nie powinna się codziennie zmieniać. Zastosowanie funkcji DZIŚ nie wchodzi w grę, bo funkcja ta wypisze każdego dnia inną datę. Trzeba więc datę wpisać ręcznie (a nie lubimy tej czynności). Rozwiązaniem jest skrót klawiszowy CTRL+; (średnik), który wpisze do komórki dzisiejszą datę. Wystarczy zatwierdzić enterem i gotowe. Skrót CTRL+SHIFT+; wstawi do naszej komórki aktualny czas. Prawda, że fajne skróty? Rewelacyjne!

Następne skróty pozwalają na szybkie kopiowanie zawartości komórki znajdującej się powyżej aktywnej komórki. Naciskając CTRL+’ (apostrof, ten na klawiszu z cudzysłowem) skopiujemy formułę z komórki powyżej, a po naciśnięciu CTRL+SHIFT+’ skopiuje się wartość. Dobre jest też to, że aktywna komórka po skopiowaniu zawartości znajduje się cały czas w trybie wprowadzania danych, a więc można ją nadal modyfikować.

A co zrobić, jeżeli wpisując do komórki jakiś tekst chcemy przejść kursorem do nowej linii w tejże komórce? Użycie skrótu znanego z Worda (SHIFT+ENTER) nie daje takiego efektu. W Excelu trzeba użyć kombinacji klawiszy ALT+ENTER.

Klawisze funkcyjne

Żeby zacząć w ogóle edytować komórkę, musimy przejść w tryb edycji. Zwykle robimy to klikając dwukrotnie myszką na komórce. Trwa za długo? Spróbuj magicznego klawisza F2.

Nie jest to jedyny “ciekawy” klawisz funkcyjny. Praktycznie pod każdym z nich kryją się przydatne funkcje. Moje ulubione klawisze funkcyjne (poza F2, który wygrywa z każdym) to:

F4 - powtarza ostatnio wykonaną akcję jeśli to możliwe. Na przykład wstawiasz cały wiersz powyżej aktualnego wiersza, a potem naciskasz trzykrotnie F4 i masz wstawione kolejne trzy wiersze;

F7 - sprawdzanie pisowni;

SHIFT+F10 - otwiera menu kontekstowe (dla mnie ten skrót jest ważny, bo używam klawiatury przedpotopowej, która nie ma tzw. klawiszy windowsowych);

F12 - otwiera okienko Zapisz jako.

 

Zaznaczanie

Oprócz zaznaczania za pomocą strzałek i klawiszy SHIFT oraz CTRL mamy jeszcze następujące przydatne możliwości:

CTRL+SHIFT+* - zaznacza cały zakres dookoła aktywnej komórki. Ustawiasz kursor na dowolnej komórce w obrębie listy, jak na obrazku poniżej, naciskasz CTRL+SHIFT+* i wszystkie komórki tej listy są zaznaczane.

SHIFT+SPACJA i CTRL+SPACJA - pozwalają na zaznaczenie całego wiersza (z shiftem) i kolumny (z controlem). Do czego to się może przydać? A spróbuj nacisnąć potem np. CTRL+SHIFT+= lub CTRL+-. Tylko nie rób tego na pustym arkuszu, bo nie będzie widać rezultatu…

 

Formatowanie

Na zakończenie trzy ciekawe skróty pozwalające na proste formatowanie komórek:

CTRL+SHIFT+4 - dodaje obramowanie do zaznaczonych komórek

CTRL+SHIFT+- (minus) - usuwa obramowanie

CTRL+SHIFT+` (tam gdzie tylda) - nadaje komórce format Ogólne

To tylko kilka skrótów klawiaturowych, które wg mnie trzeba znać. Na zakończenie jeszcze jeden ważny skrót, który jednak radzę stosować dopiero po skończeniu pracy i zapisaniu arkusza: ALT+F4.

Życzę owocnej pracy w Excelu!

Podobne artykuły


24
komentarze: 5 | wyświetlenia: 2887
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2155
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17825
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 21572
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10978
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6971
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 17998
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 21045
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7666
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 15816
 
Autor
ArtykułO, faktycznie przydatne! :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska