JustPaste.it

Excel 2007 - przydatne skróty klawiszowe

Kto choć trochę dłużej pracował z jakimkolwiek programem, docenia po jakimś czasie możliwość obsługi tego programu za pomocą skrótów klawiaturowych. Poznajmy zatem kilka interesujących skrótów, które wykraczają poza skróty standardowe stosowane we wszystkich programach, czyli...

Kto choć trochę dłużej pracował z jakimkolwiek programem, docenia po jakimś czasie możliwość obsługi tego programu za pomocą skrótów klawiaturowych. Poznajmy zatem kilka interesujących skrótów, które wykraczają poza skróty standardowe stosowane we wszystkich programach, czyli CTRL+C i CTRL+V.

 

Edycja

Wielu użytkowników Excela musi do swoich arkuszy wprowadzać aktualną datę, która - raz wprowadzona - nie powinna się codziennie zmieniać. Zastosowanie funkcji DZIŚ nie wchodzi w grę, bo funkcja ta wypisze każdego dnia inną datę. Trzeba więc datę wpisać ręcznie (a nie lubimy tej czynności). Rozwiązaniem jest skrót klawiszowy CTRL+; (średnik), który wpisze do komórki dzisiejszą datę. Wystarczy zatwierdzić enterem i gotowe. Skrót CTRL+SHIFT+; wstawi do naszej komórki aktualny czas. Prawda, że fajne skróty? Rewelacyjne!

Następne skróty pozwalają na szybkie kopiowanie zawartości komórki znajdującej się powyżej aktywnej komórki. Naciskając CTRL+’ (apostrof, ten na klawiszu z cudzysłowem) skopiujemy formułę z komórki powyżej, a po naciśnięciu CTRL+SHIFT+’ skopiuje się wartość. Dobre jest też to, że aktywna komórka po skopiowaniu zawartości znajduje się cały czas w trybie wprowadzania danych, a więc można ją nadal modyfikować.

A co zrobić, jeżeli wpisując do komórki jakiś tekst chcemy przejść kursorem do nowej linii w tejże komórce? Użycie skrótu znanego z Worda (SHIFT+ENTER) nie daje takiego efektu. W Excelu trzeba użyć kombinacji klawiszy ALT+ENTER.

Klawisze funkcyjne

Żeby zacząć w ogóle edytować komórkę, musimy przejść w tryb edycji. Zwykle robimy to klikając dwukrotnie myszką na komórce. Trwa za długo? Spróbuj magicznego klawisza F2.

Nie jest to jedyny “ciekawy” klawisz funkcyjny. Praktycznie pod każdym z nich kryją się przydatne funkcje. Moje ulubione klawisze funkcyjne (poza F2, który wygrywa z każdym) to:

F4 - powtarza ostatnio wykonaną akcję jeśli to możliwe. Na przykład wstawiasz cały wiersz powyżej aktualnego wiersza, a potem naciskasz trzykrotnie F4 i masz wstawione kolejne trzy wiersze;

F7 - sprawdzanie pisowni;

SHIFT+F10 - otwiera menu kontekstowe (dla mnie ten skrót jest ważny, bo używam klawiatury przedpotopowej, która nie ma tzw. klawiszy windowsowych);

F12 - otwiera okienko Zapisz jako.

 

Zaznaczanie

Oprócz zaznaczania za pomocą strzałek i klawiszy SHIFT oraz CTRL mamy jeszcze następujące przydatne możliwości:

CTRL+SHIFT+* - zaznacza cały zakres dookoła aktywnej komórki. Ustawiasz kursor na dowolnej komórce w obrębie listy, jak na obrazku poniżej, naciskasz CTRL+SHIFT+* i wszystkie komórki tej listy są zaznaczane.

f30f57c708ce03dfdc953b61e6c15f4f.jpg

SHIFT+SPACJA i CTRL+SPACJA - pozwalają na zaznaczenie całego wiersza (z shiftem) i kolumny (z controlem). Do czego to się może przydać? A spróbuj nacisnąć potem np. CTRL+SHIFT+= lub CTRL+-. Tylko nie rób tego na pustym arkuszu, bo nie będzie widać rezultatu…

 

Formatowanie

Na zakończenie trzy ciekawe skróty pozwalające na proste formatowanie komórek:

CTRL+SHIFT+4 - dodaje obramowanie do zaznaczonych komórek

CTRL+SHIFT+- (minus) - usuwa obramowanie

CTRL+SHIFT+` (tam gdzie tylda) - nadaje komórce format Ogólne

To tylko kilka skrótów klawiaturowych, które wg mnie trzeba znać. Na zakończenie jeszcze jeden ważny skrót, który jednak radzę stosować dopiero po skończeniu pracy i zapisaniu arkusza: ALT+F4.

Życzę owocnej pracy w Excelu!