Login lub e-mail Hasło   

Excel - Jak usunąć hasło z arkusza

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.tutoria.pl/blog/44-jak-usunac(...)a-excel
Sytuacja znana chyba każdemu: z pracy odszedł kolega, po którym “w spadku” otrzymaliśmy zablokowane hasłem skoroszyty Excela. Jak dobrać się do ich zawartości?
Wyświetlenia: 90.014 Zamieszczono 14/05/2008

Na wstępie raz jeszcze ważne założenie: przyjmujemy, że możemy taki plik bez problemu otworzyć. Usuwanie haseł zabezpieczających plik przed otwarciem i haseł chroniących zawartość arkusza czy układ skoroszytu to dwie oddzielne rzeczy. A więc do dzieła.

Metoda pierwsza: rusz głową

Pierwszy pomysł, na jaki wpadamy, jest banalny, a mimo to działa w wielu przypadkach. Należy po prostu zaznaczyć cały arkusz, skopiować jego zawartość i wkleić ją do nowo stworzonego skoroszytu. Jeśli arkusz został zabezpieczony w sposób standardowy, to sposób ten jest często wystarczający i po skopiowaniu możemy dowolnie manipulować danymi. Ale blokując arkusz można być bardziej wyrafinowanym i przykładowo uniemożliwić zaznaczanie komórek oraz nawet ukryć formuły, które się w nich znajdują. W takiej sytuacji nie ma możliwości skopiowania zawartości arkusza i trzeba szukać innych metod dobrania się do jego zawartości.

Metoda druga: użyj narzędzi

Na szczęście nie jesteśmy pierwsi, którzy mieli taki problem i dzięki temu powstały narzędzia, które pomogą nam uporać się z problemem. Poniżej prezentuję dwa z nich.

Pierwsze narzędzie to darmowy dodatek (add-in) do Excela o nazwie Excel Password Remover 2008, do pobrania ze strony straxx.com. Narzędzie to nie działa niestety z Excelem 2007, ale doskonale nadaje się do wersji starszych tego programu (od wersji 5 do 2003) . Pobieramy zatem plik password.xla i klikamy na nim dwukrotnie. Po zainstalowaniu go w ten sposób, w menu Narzędzia w programie Excel mamy od dyspozycji dodatkowe polecenia, które pozwolą nam odblokować arkusz (Unprotect sheet) lub skoroszyt (Unprotect workbook).

Drugim narzędziem, które działa jako samodzielna aplikacja i radzi sobie również z plikami stworzonymi w Excelu od wersji 2000 do 2007, jest program firmy Sobolsoft o lekko przydługiej nazwie Excel Remove Sheet & Workbook Password Protection Software 7.0. Program kosztuje niecałe 20 dolarów, ale możemy przed zakupem pobrać go i przetestować.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, jej główne okno jest przykryte informacją o tym, że mamy do czynienia z wersją testową programu. Informację odsuwamy myszką poza okno, wybieramy skoroszyt, z którego ma być usunięte zabezpieczenie (klikamy na Add Excel Files), a następnie klikamy na Remove Protection. Po chwili oczekiwania otrzymujemy komunikat, że praca została skończona. Hasła zostały zdjęte i teraz możemy już otworzyć nasz plik w Excelu.

Oba narzędzia nie zdradzają, jakie hasło zostało użyte, lecz po prostu usuwają je z pliku. Oba też usuwają jedynie zabezpieczenia ustawione dla skoroszytów oraz arkuszy i nie można z nich skorzystać w celu usunięcia hasła, którym został zabezpieczony cały plik.

Usuwanie haseł założonych na plik

Ale także i dla takich przypadków zostały stworzone odpowiednie narzędzia. Program Excel Key firmy Passware umożliwia ściąganie wszystkich typów haseł ze skoroszytów stworzonych w wielu wersjach Excela. Dostępna za darmo wersja testowa tego programu wyświetla jedynie dwie pierwsze litery hasła założonego na plik, co jednak w wielu przypadkach może wystarczyć do przypomnienia sobie użytego hasła. Jednak gdy zabezpieczony plik pochodzi z Excela 2007, operacja odgadywania hasła może trochę potrwać (lub być wręcz niewykonalna) ze względu na zastosowane silne szyfrowanie (program próbuje odnaleźć hasło za pomocą ataku brute-force).

Podobne artykuły


58
komentarze: 96 | wyświetlenia: 7618
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17818
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 21570
17
komentarze: 10 | wyświetlenia: 10977
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 6970
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 21043
14
komentarze: 3 | wyświetlenia: 17998
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 15813
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 7666
 
Autor
ArtykułZapraszamy na blog Strefa Wiedzy Cognity http://bit.ly/strefawiedzy tam więcej informacji o pracy w programie MS Excel oraz pozostałych programach MS Office

Learn Excel courses with yodalearning, we provide courses from beginner to advance excel training online. Also provide powerpoint, VBA Macros, Outlook, MS Office Productivity and many more online courses. Online Excel Training Classes Near Me, We are near to your location just sign up on yodalearning.com for best excel online courses

<a href="

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska