Login lub e-mail Hasło   

Czkawka

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://dooktor.pl/artykuly-medyczne/pora(...)ka.html
Czkawka to objaw zaburzeń trawienia często dotykająca zarówno dzieci jak i dorosłych. Kobiety w ciąży doskonale wiedzą co to jest czkawka. Jak więc wygląda leczenie? Jakie są sposoby na czkawkę?
Wyświetlenia: 14.807 Zamieszczono 26/05/2008

Czkawka jest uważana za najczęstszą reakcją na zaburzenie trawienia. Pojawia się kiedy zostaje podrażniony nerw błędny lub jedno z jego odgałęzień, które przebiega od mózgu do żołądka. Na szczęście jest to tylko chwilowa dolegliwość, którą można pokonać domowymi sposobami. Owe sposoby są oparte o dwie zasady. Niektóre odwołują się do nadmiernego podrażnienia nerwu błędnego, ponieważ nerwy reagują na wiele różnych bodźców od temperatury do smaku, więc kiedy jeden z bodźców jest mocniejszy od innych, nerw błędny wysyła informacje do mózgu, że pojawiło się coś ważniejszego. W takim układzie mózg wyłącza mechanizm reagujący na czkawkę. Inne metody pozbycia się czkawki stawiają na ingerencję w proces oddychania, zwiększa się wtedy ilość dwutlenku węgla we krwi i organizm jest znacznie bardziej zainteresowany wydaleniem owego dwutlenku węgla niż tworzeniem czkawki. Poniżej przedstawiam niektóre sprawdzone i przetestowane domowe sposoby na pozbycia się czkawki.

Zatkanie uszu

Należy włożyć palce do uszu, ale nie dlatego, żeby nie słyszeć czkawki. Odgałęzienia nerwu błędnego również dochodzą do układu słuchowego i poprzez podrażnianie końcówek nerwowych, nerw błędny włącza się do działania. Ciśnienie które jest wytwarzane w uszach jest podobne do odruchu wymiotnego wywołanego przez włożenie palca do gardła. Jednak przy tym sposobie trzeba zachować wyjątkową ostrożność, żeby przypadkiem nie włożyć palców za głęboko.

Przestraszenie

Najbardziej znany stary dobry sposób. Przestraszenie przez inną osobę, może być metodą, która przytłacza nerw błędny lepiej niż inne bodźce i w ten sposób doprowadzi do jego wyłączenia.

Picie wody

Przełykanie wody przerywa cykl czkawki, co może wpłynąć na uspokojenie nerwów. Płukanie gardła może również przynieść ten sam efekt.

Przesłodzenie czkawki

Chodzi o to,  żeby przeładować zakończenia nerwowe słodkim bodźcem. Najlepiej jest położyć łyżeczkę cukru na spodzie języka, gdzie jest odczuwany kwaśny smak.

Wystawienie języka


Czasami dobrym sposobem na powstrzymanie czkawki może być wystawienie języka i pociągnięcie go.

Wstrzymanie oddechu

Należy zatkać nos i zamknąć usta, tak jak np. przed wskoczeniem do basenu.

Papierowa torebka

Uważa się, że oddychanie do papierowej torebki działa w ten sam sposób jak powstrzymanie oddechu. Zostaje wtedy zwiększona ilość dwutlenku węgla i organizm staje się bardziej zajęty jego wydaleniem z organizmu, niż czkawką.

Jedzenie wolniej


Ludzie którzy jedzą za szybko i nie gryzą dokładnie, mogą nabawić się czkawki. Wtedy połykamy coś więcej niż jedzenie – powietrze. Aby tego uniknąć należy jeść mniejszymi kęsami, dokładnie przeżuwać oraz popijać pokarm małymi ilościami płynu.

Nie przejadanie się

Kolejną przyczyną czkawki może być przejadanie się. Ci, którzy jedzą zbyt wiele doprowadzają swój organizm do uruchomienia systemu obronnego w postaci czkawki. A to dlatego, że układ trawienny nie ma czasu strawić pokarmów i chce odzyskać naturalną równowagę.

Unikanie ostro przyprawionego jedzenia

Niektóre przyprawy mogą podrażniać wyściółkę przełyku i żołądka. W tym samym czasie, jedzenie może sprawić, że kwasy żołądkowe mogą przedostać się do przełyku. Dlatego też dodatkowy kwas może wywołać czkawkę.

Picie umiarkowanych ilości alkoholu

Tak jak w przypadku ostrych przypraw, również napoje alkoholowe mogą sprawić, że przełyk i żołądek zostanie podrażniony. Nawet z czasem nadmierne picie może uszkodzić wyściółkę przełyku. Długotrwały alkoholizm nie jest jedynym powodem czkawki. Imprezy, spotkania towarzyskie, na których ludzie piją jak najszybciej duże ilości alkoholu może doprowadzić do stanu zwanego „ostrym spożyciem”. Układ trawienny nie tylko jest podrażniony przez alkohol, ale duża ilość alkoholu powiększa gwałtownie przełyk, czego rezultatem jest czkawka.

Chcesz pokazać jakiś tekst znajomym? Po prostu wklej go
i przekaż im otrzymany link.
justpaste.it

Podobne artykuły


87
komentarze: 20 | wyświetlenia: 19711
69
komentarze: 24 | wyświetlenia: 97111
83
komentarze: 179 | wyświetlenia: 66830
40
komentarze: 18 | wyświetlenia: 31284
29
komentarze: 40 | wyświetlenia: 5381
27
komentarze: 13 | wyświetlenia: 9737
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 28676
21
komentarze: 4 | wyświetlenia: 33458
20
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2303
26
komentarze: 12 | wyświetlenia: 19233
22
komentarze: 11 | wyświetlenia: 11762
20
komentarze: 8 | wyświetlenia: 5240
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 11669
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4341
 
Autor
Dodał do zasobów: dooktor
Artykułnie wiedziałam ze jednym ze sposobow jest wyciągnięcie języka i złapanie go, śmieszne

Przydatny artykuł.

  Asia M,  31/07/2008

Dobre porady.

  ,  26/01/2009

Dodam coś od siebie.
Czkawka ponoć najczęściej występuje dlatego, że nastąpiło wyziębienie organizmu, najwięcej ciepła ucieka przez głowę, należy więc na chwilę przykryć głowę lub założyć czapkę szczególnie u maluszków i odrazu czkawka mija.

PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2016 grupa EIOBA. Wrocław, Polska