Login lub e-mail Hasło   

Czy biały i czarny to kolory?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy w ogóle biały to kolor? A co z kolorem czarnym? Czy nasze potoczne rozumienie tych barw zgadza się ze sposobem w jaki kolory rozumieją fizycy? Jedno jest pewne: do powstania wrażenia barwnego potrzebne jest światło, bez światła nasze oko nic nie zobaczy.
Wyświetlenia: 84.139 Zamieszczono 04/06/2008

Czym byłyby projekty wnętrz bez kolorów. Często pisząc o projektach wnętrz  zastanawiałam się, czy poprawnie piszę o przedmiotach w kolorze białym i czarnym. Czy można powiedziec, że ten fotel jest koloru białego a kanapa w kolorze czarnym?

Czy biały i czarny to kolory ?

Odpowiedź na to pytanie nurtuje niemal wszystkich, jest też jednym z najczęściej omawianych tematów związanych z kolorem.

Zapytaj fizyka, odpowie, że „Czarny to nie jest kolor, biały to kolor". Zapytaj artystę lub dziecko, które trzyma kredki, odpowiedzą, że: „ Czarny to kolor, biały to nie jest kolor". A ty jak myślisz? Biały to kolor czy czarny to kolor?

Kolor to wrażenie światła jest więc wrażeniem barwnym, powstającym w umyśle człowieka.

Do powstania wrażenia barwnego potrzebne jest światło, bez światła nasze oko nic nie zobaczy. Kolory możemy zobaczyć dzięki światłu.

Kolor biały jest najjaśniejszym z kolorów, powstaje przez połączenie trzech podstawowych kolorów: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Jeśli nałożymy te kolory na siebie powstanie kolor biały. Z podstawowych kolorów nie powstaje kolor czarny, nie powstaje on też przy udziale światła. Można zatem powiedzieć, że czarny jest pozbawiony koloru, czyli czarny nie jest kolorem. Kiedy nie ma światła, wszystko jest czarne. Możesz to sprawdzić wchodząc do ciemni fotograficznej. Po wyjęciu kliszy zdjęcia są czarne, dopiero gdy zostaną oświetlone, wyłaniają się kolory.

Biały jest mieszanką podstawowych kolorów, jest więc kolorem.

W 1666 r. Newton udowodnił, że pozornie białe światło przechodząc przez pryzmat rozszczepia się i daje wszystkie kolory tęczy. Skoro biały posiada w swoim spektrum wszystkie kolory tęczy na pewno jest kolorem.

Kolor czarny jest najciemniejszą z barw, powstaje przez połączenie kolorów wtórnych, które powstały przez połączenie kolorów podstawowych, jest to turkusowy, karmazynowy(odcień czerwonego) i żółty.

Jeśli zmieszamy ze sobą te kolory powstanie kolor czarny. Zatem czarny jako pigment jest kolorem, i na pewno każdy chemik to potwierdzi. Po zmieszaniu farby turkusowej, karmazynowej i żółtej powstanie farba czarna. W malarstwie i druku czarny jest kolorem, a biały nie jest kolorem.

Aby odpowiedzieć na pytanie czy biały i czarny to kolory trzeba poznać proces postrzegania i odbierania kolorów, jak to możliwe, że widzimy kolory ?

Kolory możemy zobaczyć dzięki temu, że światło odbija się od rzeczy na które patrzymy i trafia do naszych oczu. Jeśli patrzymy na przedmiot, który nie odbija światła i pochłania wszystkie kolory tęczy widzimy kolor czarny. Jeśli patrzymy na przedmiot, który odbija światło i wszystkie kolory-widzimy biały.

Kolory widzimy też jako pigmenty w przedmiotach  i jako światło np. obrazkach czy na ekranach naszych telewizorów.

 Zatem...

Czy czarny to kolor?

 Nie, czarny nie jest kolorem, ponieważ pochłania wszystkie kolory i nie odbija ich do naszego oka, dlatego nie widzimy tego koloru.

 

Czy biały to kolor?

 Tak, biały jest kolorem. Odbija wszystkie kolory tęczy i przekazuje je do naszego oka, dlatego możemy je zobaczyć.

 Kolor to wrażenie psychiczne a ich widzenie to  subiektywne wrażenie psychiczne powstające w mózgu człowieka.

 

  

  

 

 

Podobne artykuły


15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 1137
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 622
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1341
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1090
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 786
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1103
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1234
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1220
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 648
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1347
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1052
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 396
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 345
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  ,  05/06/2008

Artyści raczej wiedzą, że czarny to nie kolor. :-)

Ostatnio właśnie się też dowiedziałem, w sumie przez przypadek, że biały i czarny to... barwy. :-)

To barwy neutralne:)

  Mirosław T  (www),  05/06/2008

Ciekawy ten artykuł. I ładnie napisany lekką polszczyzną. Pozdrawiam autorkę.

Nie dam sobie wmówić, że " czarne to jest czarne a biełe to jest białe". Widzimy otaczającą nas materię bo ma jakiś kolor. Coś, co jest pozbawione koloru, jest dla naszego oka niewidoczne. Jeżeli widzę przedmiot to musi on mieć jakiś kolor.
Czyli i czrne i białe jest kolorem.

Przydało by sie wzbogaci treść to proste pytania

jeśli widzimy biały to dlatego że
-odbija on pełne spektrum kolorów widzialnych?
-emituje pełne spektrum kolorów widzialnych?

jeśli widzimy czarny to dlatego że
-nie emituje żadnego koloru ze spektrum kolorów widzialnych?(co nie wyklucza emisji innych fal(cząstek))
-czy dlatego ze pochłania pełne spektrum

...  wyświetl więcej

  biglu,  07/06/2008

"Nie, czarny nie jest kolorem... dlatego nie widzimy tego koloru." Tak bardo ciekawe zdanie. Jak dla mnie to niema znaczenia czy są to kolory czy też nie

"Czarny" i "Biały" to kolory których oko nie widzi, choć nie wykluczone że możemy niektóre z nich postrzegać.

Pozdrawiam.

Zgadzam się jak najbardziej. Nie trzeba czegoś czuć aby móc to postrzegać(np.Czas).

Wskaż kolor - aplikacja na smartfony i tablety z systemem Android. Aplikacja zawiera: ponad 200 kolorów, kurs, tryb czasowy, udostępnianie wyników. Już teraz pobierz aplikację 'Wskaż kolor' ze Sklepu Play :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska