Login lub e-mail Hasło   

10 kroków do komfortowej pracy na komputerze

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://vbeta.pl/2008/06/06/10-krokow-do-(...)uterze/
Z komputerami jest tak, że wszystko jest fajnie, do momentu, gdy działa. Problemy zaczynają się, gdy komputer zaczyna odmawiać współpracy.
Wyświetlenia: 10.833 Zamieszczono 09/06/2008

 1. Twórz kopie zapasowe

  Pierwszą rzeczą o której myślimy, gdy dochodzi do poważnej awarii systemu to „mogłem wykonać kopie zapasową!”, jednak niestety zazwyczaj na tym się kończy, bo ten proces regularnie wykonuje bardzo mała grupa ludzi.

  backup.jpg

  Praktycznie każdy system oferuje narzędzia pozwalające na stworzenie backupu, który w razie jakichkolwiek problemów pozwala na odzyskanie cennych danych.Na szczęście coraz więcej aplikacji posiada możliwość tworzenia automatycznych kopii zapasowych tego, co robimy – np. pakiet OpenOffice.org na bieżąco zapisuje wszystkie zmiany nanoszone w dokumentach i w razie awarii bez problemu możemy odzyskać istotne dokumenty.

 2. Wyczyść swój komputer

  posprzataj.pngO komputer po prostu trzeba dbać i pominę tutaj tak elementarne kwestie jak mycie rąk przed tym jak siadamy do komputera, czy niespożywanie posiłków w trakcie korzystania z tego urządzenia – zaoszczędzimy sobie kłopotów z okruszkami znajdującymi się pod klawiszami, które blokują normalne działanie klawiatury.Warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia ekranu, klawiatury, czy innych elementów. Istotne jest to, aby korzystać ze środków ściśle przeznaczonych do konkretnego celu – pomoże to w zaoszczędzeniu problemów z odbarwieniami, zaciekami, czy zniszczeniami tworzyw, które nie przepadają za jakąś substancją. Czy nie przyjemniej jest pracować na czystym, zadbanym i prawidłowo funkcjonującym laptopie?

  Skoro jesteśmy przy wątku laptopów, to czy nie zauważyłeś, że ostatnio wentylator pracuje wyjątkowo intensywnie, a komputer emituje mnóstwo ciepła? Najprawdopodobniej po zakupie tak się nie działo, dlaczego? Wewnątrz komputera gromadzi się mnóstwo kurzu – nie ważne gdzie używamy laptopa – kurz jest wszędzie. W takim wypadku warto wydać kilkadziesiąt złotych i zakupić sprężone powietrze, po czym spróbować wyczyścić komputer od środka (w miarę możliwości), ale uwaga! Przed użyciem sprężonego powietrza trzeba koniecznie wyjąć baterię, odłączyć go od zasilania i wyłączyć komputer - dlatego, że przy rozprężaniu powietrza wydobywa się woda za którą jak się domyślacie czułe elementy elektroniki nie przepadają. Po wyczyszczeniu komputera, warto go zostawić na kilkanaście - kilkudziesiąt minut, aż do całkowitego odparowania wilgoci.

 3. Zadbaj o porządek z kablami

  porzadek.jpgJeśli korzystasz z komputera stacjonarnego to wiesz o czym teraz mówię – jednostka centralna, monitor, głośniki, router / modem, drukarka, skaner i dodatkowo jakaś lampka to mnóstwo kabli, a co za tym idzie wielki bałagan. Uporządkuj kable, skorzystaj z opasek zaciskowych, ułóż kable, tak aby gwarantowało to porządek i komfort korzystania z komputera - możesz także wzorować się na innych osobach, które z tym problemem poradziły sobie np. w ten sposób. Warto także zastanowić się nad zakupem specjalnej listwy przeciwprzepięciowej z bezpiecznikami, a jeżeli zajdzie taka potrzeba to przemyśl kwestie nabycia UPS, który w razie awarii zasilania da czas na odpowiednie zareagowania, zapisanie dokumentów i ew. zakończenie pracy, w przypadku gdyby miała to być dłuższa przerwa w dostawie prądu.

 4. Zadbaj o płyty instalacyjne i sterowniki

  Przy zakupie komputera na pewno otrzymałeś szereg płyt instalacyjnych - system operacyjny, sterowniki, czy inne aplikacje. Wszystko powinno być zawsze pod ręką, tak aby w razie potrzeby nie było problemów z odnalezieniem określonej płyty, czy odczytaniem jej. Ktoś stwierdzi, że po co mu płyty, skoro może ściągnąć z internetu wszystkie niezbędne składniki, ale problem może się pojawić wtedy, gdy nie będzie takie możliwości bo… komputer nie wykryje karty sieciowej, lub będą inne komplikacje. Tak więc - porządek to podstawa.

 5. Korzystaj z aplikacji zabezpieczających

  spyware_large.gifMam nadzieje, że pośród Was nie ma żadnej osoby, która nie korzystałaby z programu antywirusowego i firewalla - naprawdę, w dzisiejszych czasach jest to absolutna konieczność, a wydatek rzędu 200 zł na pełen pakiet, który ochroni nas zarówno przed wirusami, trojanami, spamem, phishingiem to naprawdę niewiele. Dość regularnie korzystać powinniśmy także z programów (np. AdAware czy SpyBot), które wykryją Spyware, Adware i inne tego typu zbędne dodatki, które system “łapie” na skutek normalnego użytkowania komputera. Wskazane byłoby również skorzystanie z któregoś ze skanerów on-line.

 6. Usuń zbędne oprogramowanie

  Na pewno w Twoim systemie znajduje się kilka aplikacji, z których skorzystałeś raz, bądź dwa i od tamtego czasu zajmują tylko miejsce na dysku twardym - dlaczego więc nie usunąć go? Na pewno przybędzie kilka megabajtów wolnego miejsca, a możliwe, że system będzie pracował sprawniej. Po prostu nie warto trzymać zbędnych programów z których nie korzystasz, dlatego przyjrzyj się swojej liście zainstalowanych programów i zobacz czy nie pojawiają się tam duplikaty tych samych programów zainstalowanych w innych lokalizacjach.

 7. Posprzątaj swój system

  Nie, nie mam tutaj na myśli zrobienie “formata”, bo to jest najprostsze wyjście, tylko co - raz w miesiącu formatować partycje i instalować świeży system, kodeki, komunikatory, przeglądarki, przywracać backupy? To nie o to chodzi. W samym systemie Windows jest wiele narzędzi, które pomogą na usuwanie np. zbędnych plików tymczasowych, logów, raportów z pracy systemu.Warto także przyjrzeć się rejestrowi, usuwając zbędne wpisy - tutaj pomocny może być któryś z 5 programów do zarządzania rejestrem, lub inny - bardzo dobry CCleaner.

 8. Przeprowadź wszystkie niezbędne aktualizacje

  pic_disp.jpgSam doskonale wiem, że czasami odkłada się instalację aktualizacji przez wiele dni, z powodu braku czasu, lub niechęci przeprowadzania restartu systemu. Warto jednak instalować dostępne aktualizacje systemu, czy programów, bo po prostu przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy, poprawy stabilności, czy wydajności. Z jakiegoś powodu te aktualizacje są wydawane, prawda? Istnieją programy takie jak RadarSync, które sprawdzą aktualizacje nie tylko aplikacji, które mamy zainstalowane, ale i sterowniki o których często zapominamy, a bardzo często producenci sprzętu wydają nowe - ulepszone wersje.

 9. Defragmentacja

  Opinie odnośnie defragmentacji dysków są różne - jedni zalecają, inni uważają to za kompletną stratę czasu i wymysł pewnej grupy ludzi. Czym jest defragmentacja? Oczywiste jest to, że pliki na skutek instalacji i deinstalacji programów są “porozrzucane”, a defragmentacja to po prostu porządkowanie plików znajdujących się na dysku, tak aby przyspieszyć dostęp do nich. Warto więc dokończyć to co zaczęliśmy i uruchomić ten proces. Ile to może potrwać? Zależy - od kilkudziesięciu minut nawet do kilku godzin, ale na pewno to nie zaszkodzi, a może pomóc.

 10. Wykonuj te czynności regularnie

  Naprawdę, to żaden wysiłek wykonanie tych kilku rzeczy, a w sposób radykalny pomoże to pozostać w dobrych relacjach ze swoim komputerem, zaoszczędzi nerwów a w skrajnych przypadkach sporych pieniędzy.

źródło/fot.: pugetsystems, Osgraf, easypctroubleshooting, jeffwilcox, maxdata

Więcej ciekawych newsów znajdziesz na blogu vbeta.pl. Blog należy do sieci blogów profesjonalnych www.blomedia.pl

Podobne artykuły


27
komentarze: 10 | wyświetlenia: 20057
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4196
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17608
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2751
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 21468
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64063
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65452
16
komentarze: 6 | wyświetlenia: 20956
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33160
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28902
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 13791
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26955
 
Autor
Dodał do zasobów: Blomedia
ArtykułFajne rady dla początkujących szczególnie ale i dla tych co długo używają sprzętu nie wnikając w szczegóły. Od czegoś trzeba zacząć na pewno dbanie o sprzęt.

Parę jednak uwag poczynię.

Ad 4. Płyty instalacyjne i sterowniki? Mając Linuksa z DVD płyta jest jedna to się nie gubi i zawsze wiadomo gdzie jest. Reszta jest w repozytorium dystrybucji w necie. To też się nie gubi...

...  wyświetl więcej

Bardzo podstawowe informacje.

@Prema Dharmin
Co Wy wszyscy z tym linuxem... Toto na desktopa się nie nadawało i jeszcze długo nie będzie. Jeśli ktoś myśli inaczej to znaczy, że mu linux wystarcza :)

Oczywiście, że dla człowieka obytego z komputerem te punkty są często czymś naturalnym, no może poza kopią zapasową, bo o potrzebie jej robienia wszyscy wiedzą, a ciągle ktoś traci dane...

Jednak dla przeciętnego użytkownika, powiedziałbym że niektóre czynności mogą być nawet zbyt zaawansowane. Naprawdę! Koniec końców i tak zazwyczaj szukają wokół siebie kogoś zdolniejszego w temacie, i to

...  wyświetl więcej

Trochę i przydatne.

A najlepiej mieć w domu Informatyka ;)

  Amadeusz  (www),  21/05/2010

"Naprawdę, w dzisiejszych czasach jest to absolutna konieczność, a wydatek rzędu 200 zł na pełen pakiet, który ochroni nas zarówno przed wirusami, trojanami, spamem, phishingiem to naprawdę niewiele." Jednak wydatek ten nie musi być koniecznością. Dzisiaj wiele darmowych antywirusów dorównuje skutecznością tym płatnym.

  Bar_ka  (www),  17/02/2012

Ach te kable!!:) Co prawda dwa ubyły po zakupie klawiatury i myszki bezprzewodowej ale i tak ich kilka pozostało. Przydatne rady.

"Naprawdę, to żaden wysiłek wykonanie tych kilku rzeczy, a w sposób radykalny pomoże to pozostać w dobrych relacjach ze swoim komputerem" W linuksie nawet nie trzeba wykonywać tych kilku rzeczy, nawet kopii zapasowych bo nie ma crasha (kermel panc zdarza sie tak wyjatkowo rzadko ze sie za tym teskni...)

ale poradnik dobry i plusik leci

To takie raczej podstawy dla użytkowników początkujących, choć z pewnością przydatne, szczególnie dla osób, które korzystają z komputera a mało o nim wiedzą. Np. mój brat po roku eksploatacji dzwoni, bo się mu komputer tnie, przychodzę a tam na pulpicie rozpierdziel, na dysku C 200 mega wolnego, a na D 190GB (nic, absolutnie nic na nim nie było...), komputer nigdy nie czyszczony. Pytam się, czy go w ogóle czyścił, to on, że przecież kosz regularnie opróżnia. Ręce sam składają sie do bicia...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska