JustPaste.it

Choroba Oczu.........

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, powstające na skutek zaczopowania tegoż gruczołu.Ale jest jeszcze Daltonizm..........

Gradówka to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, powstające na skutek zaczopowania tegoż gruczołu.Ale jest jeszcze Daltonizm..........

 

Daltonizm

Nazwa daltonizm pochodzi od nazwiska angielskiego chemika i fizyka J. Daltona, który jako pierwszy w 1794 roku opisał to schorzenie. Daltonizm to choroba polegająca na zaburzeniach rozpoznawania barw, dokładnie czerwono-zielonej.

Ludzkie oko to jedno z najwspanialszych i najdoskonalszych „przyrządów optycznych”, jakie można znaleźć na całym świcie. Od wieków człowiek starał się tworzyć różne przyrządy odwzorowujące budowę ludzkiego oka. Często było ono inspiracją naukowców, którzy wiedzę o jego budowie próbowali udoskonalać na różne sposoby, tworząc na przykład teleskopy, mikroskopy i inne urządzenia.

Niestety, nie u każdego człowieka wzrok działa tak jak powinien. Czasami pojawia się jakaś wada, która uniemożliwia dostrzeganie świata zewnętrznego w takich barwach jak stworzyła go natura. Schorzenie, które nie pozwala dostrzec pewnych kolorów, nazwane zostało daltonizmem.

Wada wzroku polegająca na nie rozróżnianiu kolorów występuje głównie u mężczyzn (ok. 15%), natomiast u kobiet bardzo rzadko. Daltonizm najczęściej wykrywany jest podczas badań kontrolnych u okulisty, który pokazuje np. rysunek z czerwonych plam na zielonym, kropkowanym tle. Zdrowy człowiek bez problemów dostrzeże kształt w tej gmatwaninie kolorów. Niestety, osobie, która cierpi na schorzenie zaburzenia barw, wszystko zleje się w jedną plamę.

Bardzo często osoby mające tę wadę wzroku nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż nie mając innych dolegliwości nie konsultują się z lekarzem okulistą, który poprzez odpowiednie badania może potwierdzić bądź zaprzeczyć podejrzeniom daltonizmu. Najczęściej jednak wada ta wykrywana jest już we wczesnym dzieciństwie w wieku ok. 4-7 lat lub przy pierwszej wizycie u okulisty.

Daltonizm jest chorobą wrodzoną, czyli wadą mającą podłoże genetyczne, ale może także być nabyta, a powodem mogą być na przykład ciężkie choroby siatkówki oka. Zdarza się to bardzo rzadko.

Wadę zwaną daltonizmem wykrywa się poprzez przeprowadzenie odpowiednich specjalistycznych badań, które polegają na czytaniu plansz, barwnych tablic z różnokolorowymi plamami. Na planszach umieszczone są plamy tworzące cyfry. Osoba mająca zdrowy wzrok przeczyta poprawnie cyfry umieszczone na tablicach. Daltonista nie potrafi tego zrobić.

Przykładem może być zestaw trzech kart. Pierwsza z nich zawiera cyfrę 6 zaprezentowaną w postaci kropek. Druga plansza w tej samej postaci kryje w sobie do odczytania cyfrę 9, a trzecia cyfrę 96. Człowiek mający zdrowy wzrok bezbłędnie przeczyta wszystkie trzy liczby. Człowiek z wadą polegającą na nie rozpoznawaniu barwy czerwonej nie będzie w stanie przeczytać cyfry z pierwszej karty, czyli z cyfrą 6. Osoba nie widząca koloru zielonego nie przeczyta planszy drugiej, czyli z cyfrą 9. Jeśli badany widzi na trzeciej tablicy cyfrę 96, oznacza to, iż nie ma wady wzroku, nie jest daltonistą.

Dużym utrudnieniem dla osób cierpiących na ten rodzaj schorzenia jest zakaz wykonywania niektórych zawodów. Daltonizm jest także przeciwwskazaniem prowadzenia samochodu, takim osobom nie powinno wydawać się prawa jazdy, gdyż ich choroba mogłaby przyczynić się do spowodowania zagrożenia na drodze, zarówno dla osoby prowadzącej samochód, jak i dla innych kierowców oraz pieszych.