JustPaste.it

Kultura Maroka

W tym artykule postaram się Wam przybliżyć kulturę tego kraju pełnego kontrastów, który mimo wpływów Islamu i Europy, zachował także swoje rodzime zwyczaje. Posłuchajcie...

W tym artykule postaram się Wam przybliżyć kulturę tego kraju pełnego kontrastów, który mimo wpływów Islamu i Europy, zachował także swoje rodzime zwyczaje. Posłuchajcie...

 

Kultura Maroka

Inszallah- to słowo słyszymy w Maroku bardzo często, a oznacza tyle co „jeśli Bóg pozwoli". Bóg- znaczy Allah jest ciągle obecny w życiu mieszkańców Maghrebu. Jednak kultura Maroka to nie tylko religia, choć obowiązkiem każdego Muzułmanina jest modlić się aż 5 razy dziennie.

 

Berberowie

e9a76db231771f94f37813991b645c0c.jpg

Obecni Marokańczycy są potomkami Berberów, ludu pasterzy i rolników. I dzisiaj możemy spotkać w Maroku Berberów- to koczownicze ludy, żyjące głównie w górach (Atlas). Nazwa tego ludu wzięła się od łacińskiego Berberus- barbarzyńca. Oni jednak nazywają siebie „ludźmi wolnymi" (Amazighn)

Co ciekawe, Egipcjanie nazywali Berberów Libijczykami. Lud ten jest bardzo stary, pierwsze zapiski o nim możemy znaleźć w pismach starożytnych.

Muzyka Berbejska jest nadal obecna na każdych większych przyjęciach, spotkaniach modlitewnych i na weselach. Muzyka jest sposobem na opowiedzenie historii, legendy.

Obecnie w Maroku jest ok. 30% Berberów, ale wielu Marokańczyków uważa się za ich potomków.

 

 

 

Biedacy

W ostatnich latach w Maroku dokonał się znaczący postęp gospodarczy, który jest związany z dużym krokiem w stronę krajów europejskich. Europeizacja rozpoczęła się za czasów Hassana II (choć wcześniej Maroko było kolonią Europejską- Francuska i, wcześniej- Angielską).

Niestety nadal część obywateli Maroka żyje w biedzie. Prawo Islamskie nakazuje Muzułmanom wspólną pomoc, także finansową. Dlatego każdy Marokańczyk, gdy widzi biedniejszego Brata czy Siostrę, to zawsze da mu jakiś pieniążek, przyniesie jedzenie.

 

Gościnność

Marokańczycy bardzo lubią zapraszać obcokrajowców do swoich domów. Uważają, że my wszyscy jesteśmy dziećmi1331fab00b7fc34ce09d7420f97565d7.jpg jednego Boga i nie powinniśmy się ze sobą kłócić- także w sprawie religii.

Należy jednak pamiętać, by zdjąć buty, zanim się wejdzie do domu nieznajomego.

 

Rozmowy

Marokańczycy uwielbiają spędzać czas z przyjaciółmi, przy jedzeniu daktyli opowiadać sobie róne opowieści. Szczególnie mężczyźni słyną z różnych opowieści. Nikomu się nie śpieszy (inszallah..), dlatego potrafią tak siedzieć cały dzień, z przerwami na modlitwy i rozmawiać. Tematami tabu są jednak spory o Saharę zachodnią (długi konflikt w latach 70tych dotyczący przynależności tego terenu do państwa Maroka), Izrael, Allah i seks.

 

Marabuci

W Maroku rozpowszechniony jest kult świętych, Marabutów. Są to święci mężowie, asceci, żyjący w pustelniach. Powszechnie wierzy się, że Marabuci potrafią uleczyć nawet z najcięższych ran, dlatego są w państwie bardzo szanowani.

 

Suki

163befe20e587e95b807c5a0eb559ab3.jpgW Maroku nadal bardzo popularne są suki (z franc souk- targ). To główne miejsce spotkań ludności. To tu głównie Marokańczycy kupują czy sprzedają towar. Tu wymieniają się najnowszymi plotkami. Na sukach można znaleźć najpiękniej zdobione, ręcznie robione dywany.

Co ciekawe, na targu często zawiązuje się związki małżeńskie.

 

99 imion Allaha

Powszechne jest recytowanie wszystkich 99 imion Allaha przy dźwiękach muzyki. Można je recytować lub śpiewać. Co ciekawe, muzułmanie używają przy modlitwie różańców, takich jak w chrześcijaństwie. To z kolei zostało zaczerpnięte z religii hinduskiej.

 

 

ed1455ac7e8518a14b3b02f8d5a101e1.jpgSytuacja kobiety

Sytuacja kobiet w Maroku zdecydowanie się poprawia. Dla wielu punktem zwrotnym było otwarcie szkoły w Tangerze - najstarsza córka króla Mahommeda V pojawiła się wówczas publicznie bez zasłony. Jednak dopiero konstytucja z 1972 r. przyznała kobietom prawo głosu a 20 lat później, podczas wyborów w 1993 r., po raz pierwszy do parlamentu weszły dwie kobiety.

Nadal jednak głównymi miejscami odwiedzanymi przez kobiety są łaźnie żeńskie, cmentarze i dom.

 

Malowanie rąk henną

Młode kobiety, jeszcze nie mężatki malują swoje ręce i nogi henną, specjalnym ziołem, w fantazyjne wzorki, roślinne6370f0dd1e83f17d89d322bcef249d33.jpg motywy. Jest to także atrakcja turystyczna, jednak Marokańczycy dziwnie patrzą na takiego osobnika, który mając europejski stój, maluje się jak prawdziwa Marokanka. A już szczególnie, kiedy na taki wzorek pomaluje się mężczyzna... :)

 

Hamman

Hammany to tradycyjne łaźnie parowe. W kąpieli mogą uczestniczyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a także oczywiście turyści. To propozycja dla osób, którym zbrzydła brudna, zimna hotelowa woda

 

4e58effff958ac140764802aac86dd31.jpgHerbata

Picie i przygotowanie herbaty to swego rodzaju rytułał. Do cynowego czajniczka wsypywana jest garść zielonej herbaty, wkładany pęk świeżych liści mięty i garść cukru. Tak przygotowana całość jest zalewana wrzątkiem. Kolejny etap to przelewanie herbaty do małych szklaneczek, wlewanie ich zawartości z powrotem do czajniczka i powtarzanie tego procesu aż do rozpuszczenia cukru. Herbata nalewana jest z dużej wysokości nad stołem, co dodatkowo uatrakcyjnia ceremonię.

 

 

Języki

Głównym językiem używanym w Maroku jest oczywiście arabski, potem berbejski, różniący się znacznie od Arabskiego. Maroko jest starą prowincją francuską, dopiero w 1956 uzyskało niepodległość. Jednak nadal język francuski jest nauczany w większości szkół. Również angielski jest ostatnio popularny, jako że jest on językiem, który obowiązuje na całym świecie.

Większość dzieci, szczególnie chłopcy i młodzież w miastach uczą się w szkole.

Niestety analfabetyzm jest nadal dosyć wysoki, ale jest to raczej wynik dawnego zacofania.

 

ecf7bb4c80f62cf0901ae6d81fc7b654.jpgŻydzi

w Maroku żyło kiedyś wielu Żydów, gdyż był to tolerancyjny kraj. Po stworzeniu państwa Izrael, Zydzi przenieśli się do swojej nowej stolicy. Dzisiaj jednak wielu z nich wraca do Ojczyzny, czyli maroka. Kultura Żydów w maroku jest szeroko rozwinięta.

 

 

PS: Bardzo się starałam przy tym artykule, dlatego DZIĘKI, jeśli go przeczytałeś ;)

Nie musisz zostawać po sobie śladu w postaci komentarzu, jednakowoż chciałabym wiedzieć, co Ci się w nim podobało a co nie i poznać Twoje zdanie na ten temat

Pozdrawiam! :-)