JustPaste.it

Wszyscyśmy spod znaku swastyki

Jakby nie było, wszystkie ludy wyssały swastykę z mlekiem swoich matek i zdaje się, że bez całkowitego wytępienia ludzkości nie będzie sposobu na zapomnienie tego znaku. Zwłaszcza

eeb0d793c7b9c736aaa65e20dfa9b692.pngOdkąd ludzie nauczyli się zapisywać rzeczy, zjawiska i pojęcia za pomocą znaków, przypisywali owym znakom znaczenie magiczne. Koła, trójkąty, krzyże, gwiazdy, krokwie, mniej lub bardziej skomplikowane wzory od dawien dawna stanowią symbole odstraszające złe lub przywołujące dobre moce.

Jednym z takich znaków jest złamany krzyż równoramienny, zwany swastyką. Pochodzenie nazwy, jak i jego kształtu wywodzi się z Indii, gdzie oznacza talizman. Svasti – przynoszący szczęście, od złożenia słów Su – dobrze, asti – jest. Swastyka wpisała się w hinduską symbolikę wielu prądów religijnych, które miały swój początek w Indiach. Czerwona prawoskrętna swastyka z umieszczonymi w kwartałach czerwonymi kropkami jest symbolem dżinizmu – hinduskiej religii, głoszącej ascezę jako drogę życia. Obecnie na świecie istnieje 4-5 mln. wyznawców tej nauki.

Uczniowie Buddy również przyjęli ten motyw za swój. Często wizerunki medytującej postaci mają na piersiach ów znak, jako symbol harmonii i szczęścia. Czasami jest ona lewo-, czasami prawoskrętna.

Swastykę lewoskrętną zapisywaną ideogramem chińskim (卍) czyta się w dialekcie mandaryńskim jako Wàn, a po japońsku Manji i oznacza on „całe stworzenie”. Pojawia się także jako element zdobniczy na przedmiotach codziennego użytku rozmaitych plemion indiańskich od Alaski po Boliwię. W USA emblematem 45. dywizji, składającej się głównie z Indian, do 1930 r. była żółta swastyka wpisana w rudobordowy romb, dopiero później zamieniono ją na stylizowanego sępa.

W wyniku wędrówek ludów, które swoje korzenie miały na płw. Dekan, lub na stepach Azji, a więc wszelkich indoeuropejskich, swastyka przywędrowała i do Europy. Występuje ona w języku greckim (gammadion), stanowiła częsty element zdobniczy w architekturze, jak również magiczny symbol na szatach greckich hoplitów. W starożytnym Rzymie swastykę stosowano do ozdabiana domów, posadzek, przedmiotów codziennego użytku, broszy, zapięć do pasów, pochew mieczy.

Motyw swastyki pojawił się również w tradycji chrześcijańskiej jako ozdobny krzyż grecki.
Na terenach wolnych od wpływu kultury antycznej symbol swastyki również był znany. Do dziś odnajduje się skorupy naczyń różnych kultur prasłowiańskich, w których się on pojawia. Zapinki, brosze, kamienne rzeźby przyozdobione swastykami to chleb codzienny archeologów. W religii prasłowiańskiej swastyka była symbolem słońca-bóstwa. „Ręce boga” jako symbol opieki – talizman mający wspierać i ochraniać wszystkie działania, wyobrażone są jako wielokrotne powtórzenie motywu swastyki wpisanej w kwartały krzyża greckiego, których każde ramię zakończone było pięciopalczastym wyobrażeniem dłoni. Nazwa rodzimego bóstwa Polan – Swaroga bierze swój początek od nazwy swastyka.

Znak ten używany był także jako element wielu herbów rycerskich. W Anglii pieczętuje się nim m.in. rodzina Chamberlainów, których jednym z przedstawicieli był minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Neville – twórca Układu Monachijskiego. W heraldyce polskiej najbardziej zbliżonym do swastyki był herb Borejko,964bd14a4fa7203ac3f1a02b5dc85dca.png którym pieczętował się Walery Eliasz Radziszewski – propagator Zakopanego i turystyki górskiej. Samo Zakopane zaś przed wojną miało w herbie swastykę, a znak ten często był wykorzystywany jako motyw zdobniczy we wzornictwie góralskim. Widnieje między innymi na kamieniu pamiątkowym zmarłego tragicznie w lawinie pod Małym Kościelcem kompozytora Mieczysława Karłowicza, jak również ozdabiał przed II wojną światową festyny i uroczystości góralskie.

Na drugim końcu świata, w Japonii swastyka tak prawo- jak i lewoskrętna była herbem rycerstwa. Znanych jest kilka rodzin pieczętujących się tym znakiem, m.in. rody Hori, Hosoda.

Współcześnie swastyka często była wykorzystywana jako symbol jednostek wojskowych. Należała do nich nie tylko wspomniana wcześniej 45. dywizja piechoty amerykańskiej złożona z Indian Navajo, Apaczów, Hopi, ale również inne jednostki, w tym polskie. (m.in. 4 pułk piechoty legionów, 2 pułk strzelców podhalańskich). Odznaka Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej LOPP również wykorzystywała ten motyw.

Nie wolno jednak myśleć, że tylko potomkowie Polan wyssali ten symbol z mlekiem matki.
Błękitna swastyka prawoskrętna w położeniu diagonalnym oraz bordowa swastyka obrócona o 45° była symbolem lotnictwa fińskiego i łotewskiego.

Jeśli zaś ktokolwiek sądzi, że NSDAP jako pierwsza zbrodnicza organizacja używała swastyki, to się grubo myli. Bolszewicy wprowadzili ją jako ornament papierowych rubli[Pierwszym godłem Rosji Soviet'skiej (Sovdepii) była swastyka: 5bf5a3d526d07cff91590469e8549c04.jpg (Hitler przejął godło III Rzeszy Niemieckiej od Soviet'ów — w lutym AD 1931 w Prusach Wschodnich odbył się strajk solidarnościowy zorganizowany wspólnie przez socjalistów: leninowskich i hitlerowskich, logo tego strajku była kompozycja: młota, sierpa i swastyki), drugim — skrzyżowane: młot i pług, a dopiero trzecim — skrzyżowane: młot i sierp — przyp. Grzegorz Rossa], ozdabiała także książeczki wojskowe rewolucyjnej armii w Rosji.9e2060732305e74f2f77ce77dbc18113.jpg

Obecnie, kiedy na swastykę rzucono odium wszelkiego zła za jej „udział” w II wojnie światowej, symbol ten pozostał nie tylko w hinduizmie i buddyzmie, ale również jako motyw religii raeliańskiej – wyobrażającej swastykę wpisaną w Gwiazdę Dawida.29257826a8d4642a7f896aa61ef5b8ef.jpg Po 1991 r. znak ten uległ zmianie na Gwiazdę Dawida, której co drugie ramię schodzi się promieniście do środka gwiazdy, co również stanowi formę swastyki, jednakże już nie cztero-, a sześcioramiennej.

Swastyka znajduje również miejsce we współczesnej weksylologii. Prezydent Finlandii używa flagi, na której w górnym prawym kantonie znajduje się grecki niebieski krzyż z wpisaną żółtą swastyką prawoskrętną, a pozioma flaga pomarańczowo-żółto-pomarańczowa z czarną swastyką w środku żółtego pola jest oficjalną flagą panamskiej prowincji Kuna Yala.

Jakby nie było, wszystkie ludy wyssały swastykę z mlekiem swoich matek i zdaje się, że bez całkowitego wytępienia ludzkości nie będzie sposobu na zapomnienie tego znaku. Zwłaszcza że, jak twierdzą raelianie, jesteśmy produktem eksperymentu genetycznego bogów spod znaku Gwiazdy Dawida i Swastyki.

5107d8ccd28a9a67a7df4eb6a7e9e1cf.jpg
Radosław Kieryłowicz
inne teksty autora...

Artykuł opublikował "Najwyższy Czas" w nr. 50/2006 i przedrukowała "Angora" w nr 1/2007

[Logo akcji Szkoła wolna od narkotyków Barbary Labudy, ministry w Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP — 2a0686926d7e92aa4222642243e1ffaf.jpg — też jest swastyką — przyp. G. R.]

Zobacz też

 

Źródło: Radek