Login lub e-mail Hasło   

Wszyscyśmy spod znaku swastyki

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.prawica.net/node/9307
Jakby nie było, wszystkie ludy wyssały swastykę z mlekiem swoich matek i zdaje się, że bez całkowitego wytępienia ludzkości nie będzie sposobu na zapomnienie tego znaku. Zwłaszcza
Wyświetlenia: 16.973 Zamieszczono 04/07/2008

Odkąd ludzie nauczyli się zapisywać rzeczy, zjawiska i pojęcia za pomocą znaków, przypisywali owym znakom znaczenie magiczne. Koła, trójkąty, krzyże, gwiazdy, krokwie, mniej lub bardziej skomplikowane wzory od dawien dawna stanowią symbole odstraszające złe lub przywołujące dobre moce.

Jednym z takich znaków jest złamany krzyż równoramienny, zwany swastyką. Pochodzenie nazwy, jak i jego kształtu wywodzi się z Indii, gdzie oznacza talizman. Svasti – przynoszący szczęście, od złożenia słów Su – dobrze, asti – jest. Swastyka wpisała się w hinduską symbolikę wielu prądów religijnych, które miały swój początek w Indiach. Czerwona prawoskrętna swastyka z umieszczonymi w kwartałach czerwonymi kropkami jest symbolem dżinizmu – hinduskiej religii, głoszącej ascezę jako drogę życia. Obecnie na świecie istnieje 4-5 mln. wyznawców tej nauki.

Uczniowie Buddy również przyjęli ten motyw za swój. Często wizerunki medytującej postaci mają na piersiach ów znak, jako symbol harmonii i szczęścia. Czasami jest ona lewo-, czasami prawoskrętna.

Swastykę lewoskrętną zapisywaną ideogramem chińskim (卍) czyta się w dialekcie mandaryńskim jako Wàn, a po japońsku Manji i oznacza on „całe stworzenie”. Pojawia się także jako element zdobniczy na przedmiotach codziennego użytku rozmaitych plemion indiańskich od Alaski po Boliwię. W USA emblematem 45. dywizji, składającej się głównie z Indian, do 1930 r. była żółta swastyka wpisana w rudobordowy romb, dopiero później zamieniono ją na stylizowanego sępa.

W wyniku wędrówek ludów, które swoje korzenie miały na płw. Dekan, lub na stepach Azji, a więc wszelkich indoeuropejskich, swastyka przywędrowała i do Europy. Występuje ona w języku greckim (gammadion), stanowiła częsty element zdobniczy w architekturze, jak również magiczny symbol na szatach greckich hoplitów. W starożytnym Rzymie swastykę stosowano do ozdabiana domów, posadzek, przedmiotów codziennego użytku, broszy, zapięć do pasów, pochew mieczy.

Motyw swastyki pojawił się również w tradycji chrześcijańskiej jako ozdobny krzyż grecki.
Na terenach wolnych od wpływu kultury antycznej symbol swastyki również był znany. Do dziś odnajduje się skorupy naczyń różnych kultur prasłowiańskich, w których się on pojawia. Zapinki, brosze, kamienne rzeźby przyozdobione swastykami to chleb codzienny archeologów. W religii prasłowiańskiej swastyka była symbolem słońca-bóstwa. „Ręce boga” jako symbol opieki – talizman mający wspierać i ochraniać wszystkie działania, wyobrażone są jako wielokrotne powtórzenie motywu swastyki wpisanej w kwartały krzyża greckiego, których każde ramię zakończone było pięciopalczastym wyobrażeniem dłoni. Nazwa rodzimego bóstwa Polan – Swaroga bierze swój początek od nazwy swastyka.

Znak ten używany był także jako element wielu herbów rycerskich. W Anglii pieczętuje się nim m.in. rodzina Chamberlainów, których jednym z przedstawicieli był minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Neville – twórca Układu Monachijskiego. W heraldyce polskiej najbardziej zbliżonym do swastyki był herb Borejko, którym pieczętował się Walery Eliasz Radziszewski – propagator Zakopanego i turystyki górskiej. Samo Zakopane zaś przed wojną miało w herbie swastykę, a znak ten często był wykorzystywany jako motyw zdobniczy we wzornictwie góralskim. Widnieje między innymi na kamieniu pamiątkowym zmarłego tragicznie w lawinie pod Małym Kościelcem kompozytora Mieczysława Karłowicza, jak również ozdabiał przed II wojną światową festyny i uroczystości góralskie.

Na drugim końcu świata, w Japonii swastyka tak prawo- jak i lewoskrętna była herbem rycerstwa. Znanych jest kilka rodzin pieczętujących się tym znakiem, m.in. rody Hori, Hosoda.

Współcześnie swastyka często była wykorzystywana jako symbol jednostek wojskowych. Należała do nich nie tylko wspomniana wcześniej 45. dywizja piechoty amerykańskiej złożona z Indian Navajo, Apaczów, Hopi, ale również inne jednostki, w tym polskie. (m.in. 4 pułk piechoty legionów, 2 pułk strzelców podhalańskich). Odznaka Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej LOPP również wykorzystywała ten motyw.

Nie wolno jednak myśleć, że tylko potomkowie Polan wyssali ten symbol z mlekiem matki.
Błękitna swastyka prawoskrętna w położeniu diagonalnym oraz bordowa swastyka obrócona o 45° była symbolem lotnictwa fińskiego i łotewskiego.

Jeśli zaś ktokolwiek sądzi, że NSDAP jako pierwsza zbrodnicza organizacja używała swastyki, to się grubo myli. Bolszewicy wprowadzili ją jako ornament papierowych rubli[Pierwszym godłem Rosji Soviet'skiej (Sovdepii) była swastyka: (Hitler przejął godło III Rzeszy Niemieckiej od Soviet'ów — w lutym AD 1931 w Prusach Wschodnich odbył się strajk solidarnościowy zorganizowany wspólnie przez socjalistów: leninowskich i hitlerowskich, logo tego strajku była kompozycja: młota, sierpa i swastyki), drugim — skrzyżowane: młot i pług, a dopiero trzecim — skrzyżowane: młot i sierp — przyp. Grzegorz Rossa], ozdabiała także książeczki wojskowe rewolucyjnej armii w Rosji.

Obecnie, kiedy na swastykę rzucono odium wszelkiego zła za jej „udział” w II wojnie światowej, symbol ten pozostał nie tylko w hinduizmie i buddyzmie, ale również jako motyw religii raeliańskiej – wyobrażającej swastykę wpisaną w Gwiazdę Dawida. Po 1991 r. znak ten uległ zmianie na Gwiazdę Dawida, której co drugie ramię schodzi się promieniście do środka gwiazdy, co również stanowi formę swastyki, jednakże już nie cztero-, a sześcioramiennej.

Swastyka znajduje również miejsce we współczesnej weksylologii. Prezydent Finlandii używa flagi, na której w górnym prawym kantonie znajduje się grecki niebieski krzyż z wpisaną żółtą swastyką prawoskrętną, a pozioma flaga pomarańczowo-żółto-pomarańczowa z czarną swastyką w środku żółtego pola jest oficjalną flagą panamskiej prowincji Kuna Yala.

Jakby nie było, wszystkie ludy wyssały swastykę z mlekiem swoich matek i zdaje się, że bez całkowitego wytępienia ludzkości nie będzie sposobu na zapomnienie tego znaku. Zwłaszcza że, jak twierdzą raelianie, jesteśmy produktem eksperymentu genetycznego bogów spod znaku Gwiazdy Dawida i Swastyki.


Radosław Kieryłowicz
inne teksty autora...

Artykuł opublikował "Najwyższy Czas" w nr. 50/2006 i przedrukowała "Angora" w nr 1/2007

[Logo akcji Szkoła wolna od narkotyków Barbary Labudy, ministry w Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP —  — też jest swastyką — przyp. G. R.]

Zobacz też

Podobne artykuły


32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12689
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 9952
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 5552
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 11162
149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81691
131
komentarze: 42 | wyświetlenia: 102264
107
komentarze: 23 | wyświetlenia: 114474
46
komentarze: 24 | wyświetlenia: 15443
38
komentarze: 33 | wyświetlenia: 38849
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3876
28
komentarze: 13 | wyświetlenia: 82563
24
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2614
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 13308
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5870
 
Autor
Dodał do zasobów: Grzegorz Rossa.
ArtykułAutor nie odróżnia wyraziście znaku Svastika od Svaustika, które różnią się skrętnością... Nie odróżnia też wyraziście czerwonej Svastika używanej w buddyzmie i hinduizmie jako znaku szczęścia i pomyślności od czarnej będącej symbolem siła zła, asurów (demonów). Nie odróżnia też symbolu krzyża prostokątnego od ukośnego, czyli na planie X malowanego. A ten ukośny na wzór X malowany, zarówno prawo j ...  wyświetl więcej

mniej więcej to samo chciałem napisać co Prema Dharmin

To jest wersja skrócona w stosunku do publikacji "papierowej" w "Najwyższym Czasie!". Tam były reprodukcje obrazów z przykładami wszystkich tych przypadków i ich opisy w tekście.

Ze swastyką w herbie 卍
Swarożyca, częściej znana jako swastyka, przez wielu kojarzona jest wyłącznie z nazizmem. Tylko prawdziwi sympatycy średniowieczna a szczególnie wczesnohistorycznej jego czyści lub nawet okresu wcześniejszego są świadomi, że symbol ten jest znacznie starszy a co więcej nacechowany pozytywnie.

Encyklopedia Onetu podaje taką definicja swastyki: symboliczny i orn

...  wyświetl więcej

Gorąco polecam art z tym związany w najnowszym numerze http://gniazdo.rodzimowiercy.p(...)_06.php Gniazda pt. Uratować swastykę gdzie przedstawiony jest wyraźnie pogląd, iż
tego symbolu nie powinno się zakazywać - wręcz przeciwnie - należy przywrócić jego pierwotne, pozytywne znaczenie i je upowszechnić (tym samym odbierając różnego rodzaju neonazistą i neofaszystą monopol skupiający ich pod tym znakiem).

  Suki,  27/08/2009

Dziękuję za tak obszerny i interesujący opis tego kontrowersyjnego znaku. Kontrowersyjny przez to że jest mało rzetelnej wiedzy rozpowszechnionej na jego temat. Jak wynika powinniśmy raczej nauczyć się korzystać z dobrodziejstw tego symbolu zamiast straszyć - wiadomo łatwo ludzi straszyć tym czego nie oznają.

I co tu można powiedzieć na temat zakazu swastyki? Skoro jest tak wszechstronnie używany :)

  Bar_ka  (www),  25/02/2012

Kiedyś to były artykuły... i komentarze.

Podążam twym śladem i czytam... i masz rację:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska