Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego mapy kłamią?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://mmorfe.blogspot.com/2008/07/dlacz(...)mi.html
Czyli o kreowaniu mocarstwowego wizerunku Kanady, choć istnieje też bardziej racjonalne wytłumaczenie...
Wyświetlenia: 8.725 Zamieszczono 04/07/2008

Cartman: Mój wujek wszystko mi opowiedział, Kanada jest największym producentem map na świecie i powiększa swój obszar by być dużo większa od USA i innych państw, które są lepiej widoczne w środku mapy. A na dodatek tak konstruuje swoje mapy, żeby wszystkie samoloty z Europy do USA musiały przelatywać nad jej obszarem i płacić za to.


Dexter: Ludzie tak bardzo przyzwyczaili się do map i odwykli od nieporęcznych globusów, że zupełnie zapomnieli o ograniczeniach map, a z czasem chyba nawet o tym, że Ziemia jest okrągła. Każde odwzorowanie kuli (a dokładniej geoidy) na płaszczyznę powoduje przekłamania, a od konkretnego zastosowania mapy zależy, która jej właściwość powinna być zachowana lub w której części zniekształcenia powinny być najmniejsze. Najbardziej popularne mapy świata najdokładniej odwzorowują obszary w pobliżu równika, rozciągając tereny wokół biegunów. Dlatego Kanada wygląda na dużo większą od USA, pomimo że tak naprawdę jest większa tylko o niecałe 4%. Spójrzmy z kolei na mapę, która zachowuje poprawne wielkości obszarów, czyż nie wygląda ona trochę dziwnie?


Cartman: Ale czad! Nie tłumaczy to jednak faktu, że samoloty muszą latać nad Kanadą.

Dexter: Samoloty latają nad Kanadą, gdyż jest to najkrótsza droga, wystarczy rozciągnąć nitkę na globusie, by się przekonać. Bardzo ciekawe są z kolei mapy celowo zdeformowane, by lepiej pokazać, jaki tak naprawdę jest świat. Na przykład mapa, na której kraje przeskalowane są pod względem liczby ich ludności zestawiona z odpowiednikiem dla PKB, szybko obrazuje rozwarstwienie naszego globu.

Podobne artykuły


17
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1402
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111577
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169044
59
komentarze: 26 | wyświetlenia: 14640
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1829
45
komentarze: 12 | wyświetlenia: 42233
37
komentarze: 55 | wyświetlenia: 15383
26
komentarze: 24 | wyświetlenia: 7393
25
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3714
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4447
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 68101
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Tatiana,  05/07/2008

Ciekawe, nie wiedziałam.

Odwzorowanie Merkatora jest odwzorowaniem równokątnym, dlatego jest stosowane w nawigacji. Odwzorowanie Merkatora nie jest odwzorowaniem równopowierzchniowym. Kanada Kanadą, ale w odwzorowaniu Merkatora Grenlandia ma powierzchnię większą od Australii. Odwzorowaniem równopowierzchniowym jest odwzorowanie Mollweidego, ale nie jest równokątne.

W artykule nie jest akurat Merkator tylko odwzorowanie walcowe równoodległościowe oraz walcowe równopowierzchniowe (Galla-Petersa). Inne odwzorowania i mapy na http://pl.wikipedia.org/wiki/O(...)aficzne Więcej danych jest na angielskich stronach wikipedii.

  yersis,  06/02/2009

Niezłe, niezłe zaciekawiłeś mnie.

to zalezy tez,jakie mapy.Mapy nieautoryzowane,sporzadzane sa w ukierunkowanym celu i wowczas sa przeskalowane,gdyz w ten sposob pokazuja nacechowanie swojego przeznaczenia,badz tez swoista 'reklame' owego przeznaczenia,pokazujac,ze cos nie jest tak wielkie,jak wydawac sie moglo,badz gdzies jest blizej,niz to powszechnie wiadomo.Oczywiscie wszelkie rzetelne Towarzystwa Kartograficzne powinny miec w ...  wyświetl więcej

Jakie to są mapy nieautoryzowane bo takich nie znam? Żeby coś było nazywane mapą musi spełniać pewne normy i zasady zgodne ze sztuką kartografii. Tak na marginesie przelatując z Europy do USA leci się nad Grenlandią, z czego wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Zatem oczekuje na kolejny artykuł z tego cyklu odkrywający ten fakt! Pewnie bedą mówić o tym w Faktach! :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska