Login lub e-mail Hasło   

Karma

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.artelis.pl/art-6133,14,81,Roz(...)ma.html
Karma to przerażające wyrażenie, ale Chrystus skonkludował jej oddziaływanie w jednym zdaniu: Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe .
Wyświetlenia: 2.560 Zamieszczono 10/07/2008

ObrazekKarma to przerażające wyrażenie, ale Chrystus skonkludował jej oddziaływanie w jednym zdaniu: „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”.

Proste i szalenie przydatne motto w codziennym życiu, ale zaczynamy wyliczanie:
1. Osądzasz przez pryzmat swojej logiki i przekonań;
2. Wybierasz lepszych i gorszych, mądrzejszych i głupszych, młodszych i starszych;
3. Nie kochając siebie, automatycznie nie kochasz innych;
4. Podejmując decyzję czynisz to zawsze ze względu na własne „Ja”.


Gdy w wiosce Indyjskiej nie ma żadnego jogina (fakira) częstymi gośćmi są tygrysy. Oczywiście, że matka płacze po stracie syna, oczywiście, że ojciec płacze po stracie córki – ale oni wiedzą coś więcej. To małe dziecko, ten pożarty starszy człowiek był sam sobie winny. Hej gdzie tu miejsce na miłosierdzie chrześcijańskie? Gandhi walczył w swoim życiu o zniesie systemu kastowego, czy poświęcone życie coś pomogło? Jesteś bogaty dzisiaj to wczoraj byłeś dobrym pasterzem. Dzisiaj jesteś biedny bo wczoraj popełniłeś przestępstwo – prawo karmy lub przyczyny i skutku w Indiach dobiło do granicy absurdu. Dlaczego?

Nie możesz dzisiaj nic zmienić przez to, że wczoraj byłeś taki. Zostań taki przez całe życie – pogódź się z tym? Nie, ja taki nie jestem, chcę przepracować przeszłe uczynki mogąc żyć szczęśliwie w teraźniejszości. I tutaj pojawia się znak zapytania dla wszystkich nowych na drodze rozwoju duchowego. Jak uaktywnić dług karmiczny? Czy można go przyśpieszyć? Czy można go w inny sposób przepracować niż dostając po policzku?


Teraz
Lazarev poszedł o krok dalej w badaniu struktury karmy. Podparł się jak zawsze chrześcijańskim sposobem myślenia, mówiąc: „Karma to nie tylko negatywna emocja, myśli, słowa, czyny z przeszłości. Karma to również Twoja teraźniejsza choroba, która blokuje przyszłą negatywną emocję, myśli, czyn i słowa”. Jesteśmy nieustannie bombardowani przeszłością i przyszłością – wciąż i odnowa ta karma. Twoje życie to teraźniejszość. Co myślisz teraz? Jak się czujesz teraz? Co planujesz teraz? Jakie masz emocje teraz? Jak odnosisz się do innych ludzi, teraz? Tak, to jest Twoja karma – w prosty sposób obserwując siebie Twój coroczny wynik może wynieść zero punktów karmicznych. Niestety przeszłość będzie dawała znak o sobie w postaci jednego punktu karmicznego – pod koniec tego świadomego wyścigu suma wyniesie 00. Odpowiedz sobie na pytanie: „Jak bardzo będę czuł się wolny?”, „Czy wolność od karmy i świadomość przyczyny i skutku jest warta mojej obserwacji teraźniejszości, moich myśli, emocji, pragnień, utrapień?”

Czy musisz znać wszystkie swoje poprzednie żywoty? Nie, wystarczy obserwacja dzisiejszego siebie. Gdzie mieszkasz, jak myślisz, dlaczego działasz w taki sposób, jakie gościsz najczęściej emocję, kto jest Twoim przyjacielem, w czym masz problem, kto sprawia Ci największy ból? Przykładów tryliony, a kilogramy karmy na plecach liczone w tysiącach.


Walka
Patrząc na alkoholików którzy krzywdzą swoich bliskich- my wiemy: nie ma winnych, są dwie osoby spłacające pomiędzy sobą dług. Może jakby powiedział Lazarev: małżonka mająca za duże ego i dumę jest poniżana świadomie przez poczynania męża alkoholika. Może to dziecko mające problemy w szkole, wyśmiewane wśród rówieśników jest poniżeniem dla chorej ambicji jego rodziców. Dzisiaj jesteś królową, która śmieje się z poddanych – spokojnie jutro możesz być szwaczką mieszkającą w szałasie. Nie akceptujesz gajów i lesbijek – jesteś pierwszy w orszaku przeciw tej preferencji płci - w następnym życiu będziesz jednym z piętnowanych osób o odmiennej płci. Czy można być dwa razy królem? Dobre pytanie, tylko po co Ci takie samo doświadczenie, dusza inwestuję w ciało dla pewnego zysku!

Leciałeś kiedyś samolotem? W niektórych liniach stewardesy mówią: „Gdy pojawiają się maski tlenowe cokolwiek będzie się działo, najpierw proszę założyć sobie samemu na twarz. Powtórzę, najpierw zakładamy maski na swoją twarz w następnej kolejności są dzieci i osoby starsze!” Jaki zysk osiągnęła Twoja dusza w tym życiu? Rozumiem, pomogłeś setce osób, powstało wiele instytucji charytatywnych, kilka osób zaczęło samodzielnie myśleć. Dobrze to jest dobra karma, ale wewnętrznie jak się czujesz sam ze sobą? Również bardzo dobrze? Kimkolwiek dzisiaj jesteś odpowiedz sobie na pytanie: „Ile osób skrzywdziłeś, nie tylko fizycznie, ale i opryskliwymi słowami i gniewem?” Jeśli tutaj wynik jest zerowy to jakie kreujesz myśli? Chrystus postawił jasno sprawę: „Jeśli pomyślałeś negatywnie już zgrzeszyłeś”. Tak pomiędzy nami powiem Ci coś w sekrecie: „Wszechświat liczy wszystko od najdrobniejszego kroku po iskierkę myśli”.


Pokuta
Ten człowiek jest ciężki w obcowaniu – co mnie pokarało za niego! Jak mogłem trafić na taką „wredną” szefową? Dlaczego moi koledzy mnie poniżają? Mój wspólnik ukradł mój pomysł biznesowy i pieniądze – za jakie grzechy? Tak kochałem swoją małżonkę, a ona mnie zostawiła dla najlepszego przyjaciela – co uczyniłem?


Ja sam
Byłem poniżany, ludzie śmiali się z mojego wyglądu, a nauczyciele mówili, że jestem głupi. Dodatkowo powtarzano ciągle i odnowa – musisz mieć mądrą żonę w przyszłości, bo sobie nie poradzisz! Wytrzymałem, poradziłem sobie z tym wszystkim – ale nigdy więcej nie będę małym chłopcem. Moja dusza nauczyła się, moja duma osiągnęła próg dna, moje kolana już się uginają, nie będę więcej niszczył, poniżał, chwalił się mocami czy udowadniał! Dzisiaj nie muszę być najlepszy, nie muszę być najbogatszy, nie muszę mieć racji, nie muszę być najpiękniejszy czy najmądrzejszy, nie muszę być kimś ważnym. Karma to nie wybaczanie, ale doświadczanie na własnej skórze, we własnym środowisku na własnych oczach swoich dawnych i jeszcze dawniejszych uczynków. Dwa razy nie popełnisz tego samego błędu bo jaki głupiec wkłada ciągle i odnowa rękę do ognia gdy w tym samym czasie może sobie w pełnym zdrowiu leżeć szczęśliwy na plaży?


Spryciarze...
Boisz się? Czujesz się niepewnie? A może mówisz „nie można zapisywać wszystkich uczynków, myśli, emocji miliardów ludzi – jestem wolny?” Twoja dusza i Kronika Akasza są bezwzględne w tym temacie. Nie wierzysz w takie Twory i sanskryckie terminy? Dobrze, obserwuj uważnie swoje życie i zadawaj sobie pytania: „Dlaczego to pojawiło się w moim życiu?”,”Dlaczego napotkałem na ……” - dobre pytania prowadzą do dobrych odpowiedzi. Wynikiem obserwacji jest poznanie - wynikiem poznania jest mądrość - wynikiem mądrości jest pokora.


„Panie, zawiniłem czymś. Nie wiem, co złego zrobiłem, ale nie mogę teraz znaleźć przyczyny, lecz wybacz mi moją winę. Pozwól mi zrozumieć i w przyszłości nie popełniać podobnych błędów…”


Zakończenie
Jeśli nie jesteś w stanie komuś pomóc poprzez słowo – milcz. Jeśli nie jesteś w stanie kogoś wesprzeć fizycznie – uczyń to umysłem. Jeśli nie jesteś w stanie kogoś wyprowadzić z błędu sercem – powierz go swojej nadświadomości. Sadząc pomidory nie wyrastają brzoskwinie, bo gra nie byłaby warta świeczki. Po zimie przychodzi wiosna – a liście, które nie opadły z gałęzi blokują narodzenie nowych. Czy one stwarzają sobie karmę, a może to błąd doskonałej natury?

--
Więcej artykułów na stronie autora:
CentrumRozwoju.pl

Podobne artykuły


158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 71378
71
komentarze: 20 | wyświetlenia: 17760
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22463
37
komentarze: 15 | wyświetlenia: 13048
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19400
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20344
21
komentarze: 20 | wyświetlenia: 17060
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 14764
20
komentarze: 35 | wyświetlenia: 6728
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10714
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 9993
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 8988
16
komentarze: 5 | wyświetlenia: 5794
15
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12295
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 11436
 
Autor
Dodał do zasobów: Marcinek
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo ciekawy artykuł. Gratuluję!

I rzecz jasna - karma nie decyduje o całym naszym losie. Karma - to czyn, działanie. Mamy wolną wolę - możemy więc zmieniać swoje decyzje, zmieniać siebie, pójść innymi ścieżkami, poprosić o wybaczenie, naprawić tzw. krzywdy. I zawsze jest: "Co posiejesz, to i zbierzesz".

Takie jest kosmiczne, Boskie prawo - przyczyny i skutku. Nad tym prawem jest

...  wyświetl więcej

“(...)Chrystus postawił jasno sprawę: „Jeśli pomyślałeś negatywnie już zgrzeszyłeś”. (...)”

Hmm...
Zauważyłem że ja sam nie mam najmniejszego wpływu na to jakie myśli przychodzą mi do głowy. Mam natomiast wpływ tylko na to, czy chcę tym myślom wierzyć, czy też nie. Jeśli uwierzę negatywnym myślom, stać się one mogą negatywnym słowem, i/lub negatywnym czynem.

Zauważyłem równi

...  wyświetl więcej

“(...)Chrystus postawił jasno sprawę: „Jeśli pomyślałeś negatywnie już zgrzeszyłeś”. (...)”

Pytanie tylko, co Jezus miał dokładnie na myśli? Mówił przecież zwykle tak tajemniczo, w przypowieściach.

Czym jest grzech? Na czym polega negatywne myślenie i jakie skutki powoduje? jeśli uwzględnimy, że grzech - hamartia (gr.) - oznacza odstępstwo, sprzeniewierzenie się, zaparcie się - to

...  wyświetl więcej

  lapeno,  15/01/2009

"Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe" - to jest bez sensu. Wg tego przykazania jeśli ja np jestem typem który lubi zastrzyk adrenaliny i ryzyko to moge wystawiać na ryzyko innych. Pojęcie tego co mi lub co komu niemiłe jest względne.

Powinno więc być: Nie czyń drugiemu co JEMU niemiłe.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska