Login lub e-mail Hasło   

Ile energii zużywa komputer?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.artelis.pl/art-5246,9,51-0,Ko(...)r_.html
Sprawa na pozór wydaje się prosta. Wystarczy sprawdzić moc zasilacza, pomnożyć ją przez czas pracy komputera i mamy ilość zużytej energii.
Wyświetlenia: 24.795 Zamieszczono 10/07/2008

Ile energii zużywa komputer? Sprawa na pozór wydaje się prosta. Wystarczy sprawdzić moc zasilacza, pomnożyć ją przez czas pracy komputera i mamy ilość zużytej energii.

koszt[zł]=moc[kW] x czas[h] x cena energii[zł/kWh]

Jednak wynik jaki otrzymamy nie będzie miał wiele wspólnego z rzeczywistością. Na tabliczkach znamionowych podawana jest bowiem moc maksymalna zasilacza. Faktyczne zapotrzebowanie komputera na energię na szczęście okaże się zdecydowanie niższe, poza ekstremalnymi przypadkami, gdy przykładowo mamy zainstalowane dwa dyski twarde, dwie karty graficzne, kilka wiatraków i kart rozszerzeń.

Ile energii zjada nasz zestaw komputerowy zależy od użytych podzespołów oraz rodzaju pracy. Podczas zadań obciążających procesor, pamięć, dysk i kartę grafiki (np. gra 3D) zużycie energii będzie większe niż podczas pracy w edytorze tekstu. Przykładowo: komputer zbudowany na platformie AMD 64 X2, 2x 1024 MB RAM, dysk: Samsung 320 GB, grafika: Geforce 8600 GTS, bez monitora w czasie bezczynności zużywa 87W mocy a w czasie maksymalnego obciążenia (np. podczas gry 3D) prawie dwukrotnie więcej.

Istotny wkład w zużycie energii przez zestaw komputerowy ma monitor. Przykładowo – 17 calowy kineskopowy (CRT) Philips zużywa od 90 do 125 W (w zależności od rozdzielczości i akurat wyświetlanych kolorów). Nieco oszczędniejsze są nowoczesne monitory ciekłokrystaliczne (LCD). W zależności od ustawień jaskrawości siedemnastka LCD w czasie pracy może pożerać od 30 do 60 W. Co ciekawe, nawet wyłączenie monitora, zarówno LCD jak i CRT przyciskiem na obudowie nie powoduje całkowitego odcięcia urządzeń od sieci – wciąż mogą pobierać nawet 5W mocy.

Wyścig procesorów trwa w najlepsze – każdego roku na rynku ukazują się jednostki o coraz większej mocy obliczeniowej, taktowane coraz wyższą częstotliwością. Wraz z tym rozwojem rośnie ich apetyt na energię. Pierwsze procesory Pentium (początek lat dziewięćdziesiątych) zużywały 10W, współczesne przewyższają tą wartość dziesięciokrotnie. Z pewnym uproszczeniem możemy stwierdzić, że im szybszy procesor tym bardziej energochłonny.

W domowym zestawie komputerowym, rekordowym apetytem na energię może pochwalić się drukarka laserowa – w czasie drukowania może pobierać z sieci 500W. Moc ta w większości jest zużywana przez grzałkę, wprasowującą toner w papier. Zważywszy na fakt, że jest to sprzęt używany dość sporadycznie, drukarka nie zwiększy na szczęście znacząco sumy na rachunku za energię.

A więc ile kosztuje energia zużywana przez nasz komputer? Średni pobór mocy większości nowych komputerów biurkowych wraz z monitorem LCD waha się w okolicach 150 W. Spróbujmy rozpatrzyć kilka standardowych przypadków używania komputera
- komputer używany sporadycznie, 2 godziny dziennie; miesięczny koszt: ok. 3,6 zł
- komputer używany intensywnie, 8 godziny dziennie; miesięczny koszt: ok. 14,4 zł
- komputer pracuje non-stop (np. ściągając pliki z sieci P2P); miesięczny koszt: ok. 43,2 zł

Oczywiście powyższy przykład ma charakter czysto poglądowy. Rzeczywisty koszt zależy od tak wielu czynników, że wymaga indywidualnego oszacowania. Jedynym pewnym sposobem na dokładne sprawdzenie ilości zużywanej energii jest dokonanie pomiaru za pomocą licznika energii.

W jaki sposób możemy nieco oszczędzić energii zużywanej przez komputer? Po pierwsze zdecydowanie oszczędniejsze od maszyn biurkowych są laptopy. Po drugie – jeżeli jeszcze posiadamy monitor kineskopowy najwyższy czas odesłać go do lamusa. I po trzecie – kupujmy komputer na miarę naszych potrzeb. Jeżeli nie planujemy grać w najnowsze gry, możemy wybrać konfigurację ze słabszym procesorem i kartą graficzną – zaoszczędzimy podwójnie: podczas zakupu i opłacania rachunku za energię.

--
Rafał Krawczyk, konwencjonalne i alternatywne źródła energii

Podobne artykuły


22
komentarze: 8 | wyświetlenia: 7257
13
komentarze: 58 | wyświetlenia: 43329
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 106899
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 69980
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4497
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22252
24
komentarze: 15 | wyświetlenia: 6648
21
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2363
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2635
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6316
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2706
 
Autor
Dodał do zasobów: Marcinek
Artykuł

Powiązane tematy

Rozwiązaniem jest tzw. downclocking. Nawet bardzo silną jednostkę centralną można zmusić do pracy z praktycznie polową nominalnego taktowania (w MHz). Co przy obecnej technologii produkcji (ukłony dla opisu pana Niemczyka) pozwala zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze w skali roku.

Efekt taki można uzyskać stosując banalne w obsłudze programy. Dla intela będą to te, które potrafią obsłużyć

...  wyświetl więcej

Ciekawe jak duża jest równica w poborze mocy między laptopem a komputerem stacjonarnym.

To prawda laptopy są oszczędniejsze, ale biorąc pod uwagę ich krótszą żywotność w stosunku do stacjonarnych to i tak bardziej opłaca się stacjonarny kupić.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska