JustPaste.it

Crateagus i jego korzystne właściwości lecznicze.

Crateagus to roślina należąca do rodziny różowatych.

Crateagus to roślina należąca do rodziny różowatych.

 

       Arytmia serca jest jedna z niebezpiecznych chorób serca, występująca częściej niż kołatanie. Arytmie często samoistnie się nie regulują, a w konsekwencji mogą doprowadzić do zawału serca. Występują zwykle u ludzi po 50 roku życia, jednak ten wiek znacznie sie w ostatnich latach obniża. Arytmia serca powstaje wskutek zaburzonego wytwarzania i przewodzenia impulsów elektrycznych przez odpowiednio wyspecjalizowane komórki znajdujące się w sercu. Przejawia się ona nierównymi odstępami czasowymi pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca lub okresami nagłego przyśpieszenia lub zwolnienia rytmu serca. Zaburzenia te można łatwo stwierdzić samemu badając na przykład tętno na nadgarstku. 

    Na tego typu schorzenia jak wspomniana arytmia możemy sobie pomóc stosując naturalne preparaty. Roślinami odpowiednimi do kuracji tego typu chorób mogą być głóg Crataegus rodzaj roślin należących do rodziny różowatych. Jest on na czele listy ziół chroniących serce, tętnice i normujących ciśnienie tętnicze krwi jest głóg (Crataegis) - znany powszechnie z korzystnego działania na serce wyciągów z kwiatostanu i owoców. Niedawno w badaniach klinicznych 78 pacjentom w wieku od 45 do 73 lat cierpiących na przewlekłą niewydolność serca podawano ekstrakt z głogu. Po 2 miesiącach odnotowano wyraźny wzrost sił fizycznych wydolności organizmu. Wynikł on z bardziej ekonomicznej pracy serca. Zwiększyła się siła jego skurczów i zmniejszyła ich częstotliwość. Nie stwierdzono przy tym żadnych niekorzystnych objawów ubocznych, lecz odwrotnie obniżkę szkodliwego nadciśnienia tętniczego.. Stwierdzono również, że im dłuższy czas przyjmowania preparatu i jego dawka tym większy efekt leczniczy.

    Ekstrakt z głogu można pić przez miesiąc lub przez cały rok nie narażając się na jakiekolwiek działania uboczne. Najważniejszym składnikiem głogowych polifenoli są tzw. flawonoidy reprezentowane przede wszystkim przez witeksynę, izowiteksynę, orientynę i apigeninę - w postaci glikozydowych połączeń i form dimerycznych. (Szczegółowo ich działaniu poniżej). Ważna rolę nasercową odgrywają również katechiny, w tym zwłaszcza jej oligomery i polimery - zwane procyjanidynami. Już w latach 70 naukowcy z Warszawskiej Akademii Medycznej wyizolowali ją z głogu. Procjanidyna wspomaga działanie flawonoidów - wzmacnia efekt rozkurczający tętnice wieńcowe. Ponadto pobudza serce do częstszych i silniejszych skurczów, jak też zwiększa przewodnictwo nerwowe w sercu, które słabnie wraz z wiekiem. Udokumentowano korzystny wpływ substancji czynnych głogu na krążenie wieńcowe, w tym na hamowanie kurczliwości naczyń oraz ich działanie przeciwutleniające. Chociaż działanie ekstraktu głogu nie jest bardzo silne – stąd preparaty głogu są lekami bez recepty - to jest wysoce pomocne w wielu postaciach chorób serca, zwłaszcza stanów lekkich w początkach rozwoju choroby oraz ustabilizowanych stanów przewlekłych, w których efektywnie wspomagają leczenie podstawowe z wyboru lekarza. Dotyczy to np. leczenia miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, wzmacniania siły skurczu serca w tzw. sercu niewydolnym, itp. W stanach początkowych chorób serca i krążenia dotyczy to np. takich przypadków, gdzie jeszcze nie jest uzasadnione stosowanie leków na receptę - glikozydów nasercowych i β-blokerów, itp. Wyniki licznych badań dowodzą, że zioło to podawane w dostatecznie wysokiej dawce stanowi dobrą alternatywę w każdej nieomal terapii wspomagającej pracę serca i układu krążenia. Flawonoidy są to zwykle żółte lub bezbarwne substancje stałe najobficiej występujące w takich roślinach, jak wspomniany kwiatostan i owoce głogu, a ponadto: liść brzozy, ziele skrzypu polnego, kwiat kasztanowca, kwiat bzu czarnego, itd. Jena to głóg zawiera najważniejsze dla zdrowia flawonoidy - rutozyd, hiperozyd, ramozyt witeksyny. Po pierwsze flawonoidy działają wzmacniająco i uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych. Dzięki temu flawonoidy przeciwdziałają osadzaniu się na gładzi tętnic wspomnianych wyżej komórek piankowatych i zapobiegają miażdżycy.
       Wolne rodniki są, jak pamiętamy odpowiedzialne za utlenienie i „zezłośliwienie” cholesterolu. A to sprzyja osadzaniu się wypełnionych cholesterolem komórek odpornościowych w tętnicach. Badania ostatniego dziesięciolecia udowodniły, że flawonoidy z głogu zapobiegają tworzeniu się toksycznych wolnych rodników. Co więcej działają leczniczo również w czasie rekonwalescencji spowodowanych ciężkimi chorobami zakaźnymi (powikłania grypowe, itp.) lub po operacjach. Każdej osobie, która przebyła zawał - głogowe flawonoidy wzmocnią uszkodzony mięsień serca i będą działały profilaktycznie zmniejszając ryzyko następnego zawału. Co więcej ekstrakt z głogu dzięki swym własnościom działa tonująco łagodząc bodźce zaburzające krążenie krwi, tłumiąc podniecenie i nerwowość..Pamiętajmy jednak, że flawonoidy z głogu i z innych roślin nie są antidotum na wszystkie zagrożenia dla serca i tętnic. Wystrzegajmy się zwłaszcza braku ruchu oraz nadmiaru tłuszczy zwierzęcych, utwardzanych margaryn, w tym szczególnie zjełczałych tłuszczów, które są silnymi utleniaczami i toksynami.