Login lub e-mail Hasło   

Tereny torfowe, podmokłe i mokradła- chrońmy je!

Tereny torfowe, podmokłe i mokradła to tereny o bardzo kruchym i ważnym ekosystemie. W dzisiejszych czasach mało kto zdaje sobie sprawę, dlaczego ochrona takich terenów m...
Wyświetlenia: 2.904 Zamieszczono 14/07/2008

        Tereny torfowe, podmokłe i mokradła to tereny o bardzo kruchym i ważnym ekosystemie. W dzisiejszych czasach mało kto zdaje sobie sprawę, dlaczego ochrona takich terenów ma bardzo duże znaczenie. Jedynie biolodzy, ekolodzy i inni dla których dobro Ziemi nie jest obojętne starają sie w jakimś stopniu uświadomić ludzi jak bardzo ważne jest racjonalne korzystanie ze środowiska naturalnego. Niestety świat idzie nieubłagalnie na przód, nie zważając na nic. Buduje sie coraz wiecej autostrad, mostów, osiedli, centrów handlowych, parków rozrywki itp.. Wszystko po to, aby żyło się Nam lepiej, niż wcześniej. Jednak taka poprawa jakości życia kosztuje i to bardzo dużo. Zmiany w przyrodzie kosztem tego są bardzo duże. 

     Mokradła i inne tego typu tereny stanowią bardzo ważny element środowiska przyrodniczego. ich obecność w terenie decyduje o dużej stabilności ekosystemów. Torofowiska w Polsce gormadzą znacznie wiecej wody, niż wszystkie jeziora. Są to tereny wyjatkowe pod względem walorów przyrodniczych, wystarczy tylko przejrzeć czerwone listy roślin i zwięrząt, aby przekonać się co do ich wyjatkowości.

     Tereny te są bardzo ważnymi terenami ze względu na pokłady informacji historycznej, która jest zgromadzona w torfie. Jak również ze względu na naturalny filtr wody jak i ochronę przeciwpowodziową. Dlatego też od 1997 roku kraje sygnatariusze konwencji Ramsarskiej obchodzą 2 lutego Swiatowy Dzień Mokradeł. celem owej konwencji jest ochrona wszystkich trenów bagiennych i błotnych. Na całym świecie mokradła na skutek działalności człowieka ulegają degradacji. Najszybciej jednak są niszczone poprzez osuszanie i wydobywanie torfu.

     Konwencja Ramsarska to konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Została ona sporządzona w Iranie w miejscowości Ramsar dnia 2 lutego 1971 roku i ratyfikowana przez ponad 140 państw świata. Polska przyjęła ją dopiero w 1978 roku. Za bardzo cenne tereny w Polsce uznano m.in. Słońsk w Parku Narodowym "Ujście Warty", stawy Milickie, oraz Biebrzański i Słowiński Park Narodowy. Są to tereny dość szczególnie znaczące ze względu na kilka powodów m.in. dlatego, iż stanowią bardzo duże zbierniki retencyjne i tym samym przechowują duże ilości wody. Dzięki temu chronią przed powodziami. Jednak z międzynarodowego punktu widzenia są to tereny bezcenne ze względy na siedliska ptaków. Tereny te są również jedynym miejscem występowania niektórych gatunków roślin jak np. owadożerna rosiczka. To również tereny życia łosi i wydr.

     Zastanówmy się nad tym problemem, bowiem jest on naprawdę bardzo ważny.

Podobne artykuły


149
komentarze: 36 | wyświetlenia: 81200
32
komentarze: 38 | wyświetlenia: 48127
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122325
78
komentarze: 18 | wyświetlenia: 56574
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169011
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49661
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 42448
28
komentarze: 44 | wyświetlenia: 6197
22
komentarze: 13 | wyświetlenia: 64280
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7339
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72665
18
komentarze: 2 | wyświetlenia: 6924
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15982
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska