Login lub e-mail Hasło   

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu?

Czy ostatnie odkrycia w dziedzinie neurofizyki są na miarę odkryć ery Ludwika Pasteur a?
Wyświetlenia: 15.653 Zamieszczono 21/07/2008

W roku 1913 zdobywca nagrody Nobla, Ramon y Cayal ogłosił, że nasz mózg nie może się rozwijać, że nasze możliwości umysłowe i emocjonalne są raz na zawsze ustalone. Innymi słowy autorytarnie stwierdził, że nie jesteśmy w stanie przekroczyć pewnej granicy wyznaczonej przez zasoby, z którymi się urodziliśmy.

Odkrycia naukowe końca 20-go wieku wskazują, ze Ramon y Cayal jednak (i na szczęście!) nie miał racji. Okazuje się, że nasz mózg jest bardzo plastyczny, może się rozwijać, może nawet zmieniać swoją strukturę przez cały okres naszego życia. Co więcej, udowodniono, że poprzez regularne ćwiczenia możemy wpływać na jego funkcjonowanie, uzyskiwać trwałe zmiany w jego “siatce”, a w wyniku tego wpływać na nasz stan umysłowy, emocjonalny i duchowy.

W roku 1973 dr. Gerald Oster opublikował w magazynie Scientific American przełomowy artykuł pt. “Auditory Beats in the Brain”. Artykuł ten opisywał efekty działania tzw. “binaural beats”, czyli dźwięków o rożnej częstotliwości równocześnie stymulujących nasz mózg.

Jak to możliwe?

Oster przeprowadził serię badań polegających na tym, że danej osobie przekazywano do jednego ucha dźwięk o częstotliwości, powiedzmy, 200 Hz, a do drugiego dźwięk o częstotliwości 210 Hz. Otóż okazało się, że za każdym razem nasz mózg z czasem zaczynał generować częstotliwość, która była różnicą powyższych dwóch!

W tym samym czasie Robert Monroe (Monroe Institute of Applied Sciences) przeprowadził tysiące eksperymentów używając badań EEG do monitorowania fal mózgowych badanych osób. On również potwierdził, że poprzez stymulowanie narządu słuchu rożnymi częstotliwościami można stymulować prace naszego mózgu. Co więcej, potwierdził on, że do częstotliwości różnicowej dostosowuje się nie tylko ta cześć mózgu, która jest odpowiedzialna za kontrolę zmysłu słuchu, nie tylko jedna z naszych półkul mózgowych, ale CAŁY MÓZG, obydwie półkule równocześnie rezonują falami o tej samej częstotliwości, amplitudzie i są absolutnie zgodne w swych fazach. To doprowadziło m.in. do stworzenia pojęcia tzw. “whole brain functioning”, tzn. sytuacji, w której w równym stopniu pracują obydwie półkule naszego mózgu.

Z reguły bowiem, w naszym codziennym życiu, wykorzystujemy głownie jedną z nich. W dużym skrócie lewa odpowiedzialna jest za myślenie logiczne, racjonalne. W lewej półkuli “operują” np. wszyscy matematycy, inżynierowie, prawnicy. To ona pozwala na trzeźwą ocenę sytuacji, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie typowych problemów. Prawa półkula to emocje, kreatywność, wyobraźnia, myślenie “nieliniowe”. Tu “pracują” głównie malarze, muzycy, tancerze, ale również pisarze i wynalazcy. To również półkula osób wykazujących duży poziom empatii oraz intuicji.

Jakie zatem znaczenie miały odkrycia związane z “whole brain functioning”, zwłaszcza dla dziedziny związanej z rozwojem człowieka? Zacytuję tu może kolejnego z naukowców, neurochemiczkę Candace Pert z National Institute of Mental Health:

The present era in neuroscience is comparable to the time when Luis Pasteur first found out that germs cause disease.
Obecną erę neuro-nauki można porównywać do okresu, kiedy Ludwik Pasteur po raz pierwszy odkrył, że zarazki powodują choroby.

Odkrycia te doprowadziły do zbliżenia świata nauki i świata duchowości. Naukowcy zbadali bowiem pracę mózgu “mistyków”, którzy w wyniku wieloletnich praktyk duchowych osiągają stany głębokiej medytacji. Wyniki tych badań są niezwykle interesujące.

Ale o tym napiszę już w następnych odcinkach :-)

Zobacz także:

Nasz mózg - najpotęzniejszy komputer świata

Pozdrawiam Serdecznie

Ryszard Skarbek
Autor Bloga
Tańcząc z Życiem

 

Podobne artykuły


71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 171131
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 68387
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12245
7
komentarze: 10 | wyświetlenia: 19753
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49900
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20089
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22568
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38617
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10470
25
komentarze: 50 | wyświetlenia: 3407
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4435
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6856
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7571
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 10163
 
Autor
ArtykułMimo, że czuję lekki niedosyt - więcej o tym mózgu! - to jednak wystawiam "5". A mózg jest niesamowicie plastyczny i potrafi odbudowywać swoje sieci neuronowe kompensując straty powstałe np. podczas udaru. trzeba tylko pracować nad tym intensywnie. Ale to już nieco inny temat.

Rozumiem niedosyt.

Jest dalsza część tego tekstu i zastanawiałem się, czy umieścić wszystko w całości, czy też podzielić na 2 części. Jak widać zwyciężyła druga opcja.
Pewnie też można by było napisać o tym wszystkim w sposób bardziej atrakcyjny, przykuwający uwagę. Będę dalej pracował nad warsztatem. Wszystko wciąż przede mną :-)

Pozdrawiam

Rysiek

  zonkil,  16/12/2008

Nie wspomniał pan o mózgu blondynki, ich możliwości sa takie jak przedstawiony ta tej stronie test: http://www.zletrafiles.pl/gale(...)html,42

  speedsa,  16/12/2008

Bardzo fajny artykuł, generalnie duży plus za umieszczenie dla autora;)

  ulmed,  23/03/2009

Te wszystkie odkrycia to są kropelki w oceanie możliwości mózgu. Ciekawe jest, że wydaje nam się, wiemy tyle, aż tyle. Boże, jacy my mądrzy, a po kolejnym odkryciu okazuje się, że 'wiemy tyle co nic'.
I co z naszą pychą i patentami nawet na poszczególne geny?
Mózg to kosmos, szkoda, że jego twórca go nie opatentował. Ale by miał kasę!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska