Login lub e-mail Hasło   

Odzyskać wzrok

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.artelis.pl/art-5146,7,22,Zdro(...)ok.html
Według statystyk większość z nas jest przekonana,że wzrok może się jedynie pogarszać, natomiast poprawić go można tylko dzięki noszeniu okularów, szkieł lub ewentualnie p...
Wyświetlenia: 10.976 Zamieszczono 23/07/2008

Według statystyk większość z nas jest przekonana,że wzrok może się jedynie pogarszać, natomiast poprawić go można tylko dzięki noszeniu okularów, szkieł lub ewentualnie poddając się terapii laserowej. Nic bardziej błędnego!Otóż wzrok można poprawić dzięki systematycznym ćwiczeniom jogi dla oczu.
To jak widzimy zależy nie tylko od prawidłowej diety, unikaniu stresu, zbyt długiej pracy przy komputerze i czytania przy nieparawidłowym oświetleniu. Tak naprawdę cała moc widzenia tkwi w nas samych i w naszym umyśle.

W medycynie największa uwaga jest skupiona na leczeniu symptomów, rzadko natomiast na zwalczaniu przyczyn, które powodują schorzenia. Stąd też najprostszym sposobem poprawienia wzroku pacjenta jest przepisanie mu okularów. Gdy jednak skupimy się na wnętrzu i sięgniemy do zwalczania przyczyn okazuje się, że mogą one miec różne pochodzenie.
Problemy ze wzrokiem zauważamy gdy nagle zaczynamy widzieć mniej ostro. Przyczyny gorszego widzenia mogą być związane ze kształtem gałki ocznej(zbyt długa gałka oczna na osi przód -tył powoduje krótkowzrocznośc, zbyt króka gałka wywołuje dalekowzroczność). Prócz tych czysto fizjologicznych przyczyn, dochodzą też inne zależne od nas jak brak odpoczynku, komputerowe osłabienie wzroku(pojawia się to zmęczeniem oczu, bólem szyi i ramion, suchością oczu), ogólny stres i dieta uboga w składniki odżywcze w tym witaminy A i E.

Początki medycyny propagującej ćwiczenie i wzmacnianie wzroku sięgają IXX w. i związane są z osobą Williama H. Betesa, który odkrył,że sposób widzenia i wady wzroku mogą powstawać i pogarszac się pod wpływem codziennych stresów, ale jednocześnie, że można te zmiany korygować.

Choć poprawienie wzroku wymaga od nas zrozumienia,że widzenie to złożona i skomplikowana interakcja między oczami a umysłem. Nasz umysł ma przeogromną moc oddziaływania. Może nam pomóc, kiedy będziemy wierzyć w skuteczność niektórych metod leczenia, ale i poważnie zaszkodzić, kiedy będzie nas powstrzymywał od uwierzenia, że wzrok może się poprawić. Jak łatwo zauważyć funkcja widzenia jest w dużej mierze stanem zależnym od emocji. Największym wrogiem naszego wzroku jest rozleniwienie i nasza niezdolność do przesuwania wzroku, co powoduje znieruchomienie spojrzenia i bardzo stresuje oczy. Kiedy towarzyszy temu ogólne zmęczenie i stres, może to wywołać znaczne chwilowe pogorszenie widzenia.

Podstawowe założenie jogi dla oczu to zlikwidować zesztywnienie ciała oraz zwięszyć pole widzenia poprzez przesuwanie wzroku z jednego punktu skupienia na inne. Bezustanne wpatrywanie się w jeden punkt, np. monitor komputera znacznie zmniejsza wielkość pola widzenia. Ćwiczenia jogi uczą też jak osiągać stan łągodnych oczu. W tym stanie oczy odpoczywają, nie są napięte, są podobne do tego jakie mamy spacerując, oglądając, przyswajając całośc a nie szczegóły.

Joga dla oczu to swego rodzaju zjednoczenie ciała umysłu i wzroku. Ćwiczenia te wymagają systematyczności, ale właśnie dzięki temu można osiągnąć zadziwiające efekty. Znane sa przypadki osób, które dzięki jodze zmniejszyły swoją wadę wzroku często z kilkunastu dioptrii do kilku lub do całkowitego wyleczenia wzroku. Ważne zatem by joga stała się elementem całego programu dbałości o ciało umysł i ducha. Ćwiczenia jogi można podzielić na trzy kategorie: relaksacja, dostosowywanie do zmiennej intensywności oświetlenia oraz zrównoważenie oczu.
Zwykle myślimy,że oczy odpoczywają gdy śpimy, jednak w tym czasie one poruszają się pod zamkniętymi powiekami, często też wtedy ciało nasze łącznie z oczami urzymuje stan napięcia.

Światło, zwykle pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach, w sztucznym oświetleniu co powoduje też,że jesteśmy wrażliwsi na światło słoneczne. Osoby, które więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu mają zwykle lepszy wzrok, od tych którzy przebywają w zamkniętych pomieszczeniach. W związku z tym mrużenie oczu na słońcu jest normalną reakcją, ale systematyczne ćwiczenia spowodują,że oczy będą łątwiej akceptować większe ilości światła.
Zrównoważenie- zwykle mamy jedo z oczu nieco słabsze, należy więc unikac widzenia centralnego na rzecz peryferyjnego.

Joga nie ma skutków ubocznych. Przed ćwiczeniami należy zdjąć okulary i szkłą kontaktowe, natomiast w cwiczeniach nasłoneczniania – skierowania twarzy ku slońcu, oczy powinny być lekko zamknięte(nie wolno nasłoneczniać przez szkła lub soczewki). Ćwiczenia powinny być wykonywane w stanie relaksu. Należy jednak pamiętać o tym,że o efektywności ćwiczeń decyduje w dużej mierze wiara w skuteczność metody, którą wybraliśmy aby poprawić widzenie.

--
Ewa Paduch, Netkobiety - eksperckie forum dla kobiet

Podobne artykuły


110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160436
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4404
42
komentarze: 63 | wyświetlenia: 42363
41
komentarze: 45 | wyświetlenia: 141666
37
komentarze: 33 | wyświetlenia: 355215
29
komentarze: 28 | wyświetlenia: 37922
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91869
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 91801
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 82887
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4874
 
Autor
Dodał do zasobów: Marcinek
ArtykułDla poprawy wzroku warto wszystkie sztuczki i sposoby wypróbować. A sporo jest metod, które naprawdę pomagają. Epidemia ślepoty jest znacznie większa liczebnie od epidemii raka. Tyle że z oślepnięcia się zaraz nie umiera...

Tak. Trzeba jeść marchewkę (bo czy widział ktoś ślepego królika?) ;)

  Jahry85,  18/02/2009

ja widzialem, biegał krzywo i tak smiesznie skakał

  Jahry85,  18/02/2009

faktycznie jest wiele sztuczek dla poprawy wzroku. mnie sie przytrafila taka sytuacja ze po pracy (przeszlo 48h na nogach) niespodziewanie wzrok mi sie poprawil, na tyle ze niemal moglbym przysiadz ze wszczepili mi lornietki zamiast gałek ocznych. Nic tylko prubowac, prubowac i jeszcze raz prubowac

haha. Lornetki? Po 48 godzinach pracy? To moze przez powieki juz widziales, bo smiem twierdzic ze byles tak zmeczony ze juz mroczki ci lataly oprzed oczami:).
Tez doswiadczylem nie spania 2 dni i jednej nocy ale lornetek to ja w oczach nie mialem :).

(Nie chcialem byc zlosliwy czy zgryzliwy tylko pisalem to pol zartem)
pozdrawiam

  Jahry85,  18/02/2009

zdazylo mi sie to raz w zyciu, po 48h niespania w pewnym momencie zaczalem widziec normalnie, co nawet przy slabej wadzie wzroku jest szokujace (dla mnie to jest smieszne bo mi samemu ciezko w to uwierzyc ale jednak...)

No cóż, z wiekiem zużywają się nasze narządy, ale warto dbać o organizm i zapobiegać nadmiernemu zużyciu jak tylko można najdłużej.

  Mat87,  18/02/2009

Gdy już całkiem stracimy wzrok, alternatywą może będzie to:
http://www.zdrowie.senior.pl/7(...)02.html
I cały program jogi dla oczu pójdzie się .... ;D

  pokrec,  19/02/2009

Probowalem. I nic. Jak mialem -8, tak mam -8 i nic tego nie chce zmienic. Sama sila woli nie da sie skrocic reki, urwac nogi ani nawet przegonic muchy. Jak mozna w ten sposob skrocic galke oczna?
Czy ktos dzieki metodzie Batesa, jodze, medytacji i innych niekonwencjonalnych metod naprawil swoj wzrok z -8D do zera? Nie mowie tu o jakies 0,5D poprawy, bo takie zmiany, to ja mam z nocy na dzie ...  wyświetl więcej

  Jahry85,  20/02/2009

Twoj problem panie kolego polega na tym ze Twoja podswiadomość nie może panu pomuc poniewaz nie dopuszcza pan do siebie wiary w zabobony. Od samego poczatku smiem twierdzic ze niedowierzal pan temu tematowi. Owszem czarodzieje itp to po prostu kolejny rodzaj kaplanizmu. Żecz w tym ze Pan nie chce takiej pomocy, a kto wie? może i faktycznie by pomoglo
A tak swoja droga ...  wyświetl więcej

,,pokrec"! Jesli jeszcze widzisz,cwicz !!!!! Nie zaszkodzi,a pomoc moze!
(1) Dr William Horatio Bates,,Naturalne leczenie wzroku bez okularów". (2) BOB FINGERBILD ,,Samoleczenie wzroku metodą dr Bates’a". (3) OKULARY KOREKCYJNE AJURWEDYJSKIEDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska