Login lub e-mail Hasło   

Mandala - symbol jedności, pełni i harmonii

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://artelis.pl/art-134,14,81,Rozwoj_O(...)ii.html
Mandala (słowo z sanskrytu oznaczające koło) jest obecna w przyrodzie (np. kształt planety Ziemi, atomu, oka, kropli wody, płatka śniegu) i kulturze (głównie buddyjskiej - rytua...
Wyświetlenia: 6.571 Zamieszczono 04/11/2006
Mandala (słowo z sanskrytu oznaczające koło) jest obecna w przyrodzie (np. kształt planety Ziemi, atomu, oka, kropli wody, płatka śniegu) i kulturze (głównie buddyjskiej - rytualne mandale tybetańskie, ale i innych) od zawsze. Najstarszy symbol mandali został odkryty w epoce paleolitu około 2500 lat temu. Jest ona symbolem wszechświata, jedności i pełni , którego kontemplowanie ma umożliwić tzw. Oświecenie, tj. jedność z Absolutem, Bogiem. W kulturze chrześcijańskiej znajdujemy mandale jako elementy zdobnicze kościołów oraz jako plany architektoniczne ich budowy.

Indianie różnych plemion uznają znaczenie magicznego kręgu, który chroni centrum osobowości przed wpływami zewnętrznymi, wprowadza harmonię i zdrowie we wnętrzu człowieka i jego kontaktach z otoczeniem. W kontaktach z innymi ludźmi krąg daje poczucie otwartości, bezpieczeństwa, życzliwości, umożliwia porozumienie, oznacza świętowanie lub podkreślenie ważnego wydarzenia (np. tańce rytualne, etniczne, rozmowy biznesowe, polityczne, formy terapii grupowej).

Wielu wybitnych psychologów i terapeutów przyznało mandali miejsce w procesie analizy i terapii nieświadomych problemów jednostki (np. C.G.Jung, S.Groff, D,Kalf, R.Kellog, S.Fincher). U podstaw psychologicznego oddziaływania mandali leży operowanie kształtem i kolorem. Prowadzi ona do znalezienia swojego centrum, zaznaczenia ochronnego kręgu wokół własnego Ja, zwrócenia się do własnego wnętrza w celu rozpoznania i integracji wewnętrznych mechanizmów. Możliwe staje się rozpoznanie przeszkód na drodze rozwoju, zdrowia, szczęścia i sukcesów. Poprzez dokonanie procesu twórczego i zamknięcia przeszkód w ramach ochronnego kręgu, człowiek staje się zdolny do kreatywnego działania umożliwiającego realizację celów.

Mandala terapeutyczna odnajduje w Twojej psychice to, co właściwe tylko dla TWOJEGO rozwoju. Bez trudu zaczynasz rozpoznawać to, co służy Twojemu rozwojowi. Mechanizmy działania mandali terapeutycznej to oczyszczenie, koncentracja, orientacja, tworzenie, wchłanianie, niszczenie, zjednoczenie i wypełnienie. Oczyszczenie umysłu jest przygotowaniem do pracy z mandalą. To forma relaksu. Koncentracja na procesie stworzenia własnej mandali umożliwia uspokojenie umysłu i osiągnięcie wglądu w problem, z jakim przychodzisz. Orientacja daje możliwość oceny aktualnej sytuacji w oparciu o inspiracje płynące z rysunku, także w oparciu o interpretacje, jeśli tego potrzebujesz. Orientacja wyłania się z procesu tworzenia mandali. Tworzenie jest aktywizacją poprzez ruch procesów psychicznych. Wchłanianie jest przyswojeniem przez tworzącego informacji zawartych w procesie twórczym. Niszczenie wyzwala ducha mandali. Może być ona symbolicznie zniszczona lub umieszczona w ważnym miejscu. Odtworzenie i spełnienie (zjednoczenie i wypełnienie) to proces reintegracji- przemiany psychiki pod wpływem działania terapeutycznego.

Mandala, która w ten sposób powstaje, wyraża pełnię Twojej osobowości nakierowując Twoją duszę na właściwą drogę do osiągnięcia tej pełni.

Podobne artykuły


37
komentarze: 33 | wyświetlenia: 357005
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 11862
21
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1679
40
komentarze: 12 | wyświetlenia: 59444
16
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4505
37
komentarze: 20 | wyświetlenia: 34772
36
komentarze: 20 | wyświetlenia: 24885
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12714
14
komentarze: 0 | wyświetlenia: 24829
32
komentarze: 68 | wyświetlenia: 12644
27
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3068
23
komentarze: 11 | wyświetlenia: 7818
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3817
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 7016
 
Autor
Dodał do zasobów: artelis.pl
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska