Login lub e-mail Hasło   

Po co nam WARTOŚCI w życiu? - odc. 1

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rozwojosobisty.wordpress.com/2008(...)yciu-1/
Wielu z nas wciąż szuka swojej drogi na tym świecie. Zastanawia się: jak uzyskać poczucie kontroli nad własnym życiem. Jak i gdzie zacząć, żeby wejść na właściwą ścieżkę?
Wyświetlenia: 3.736 Zamieszczono 01/08/2008

Dzisiaj będzie bardzo poważnie i o poważnym temacie, a mianowicie o WARTOŚCIACH.

Czym jest WARTOŚĆ? Ja zdefiniowałbym ją jako rzecz, która jest dla nas WAŻNA.

Jeżeli coś jest dla nas ważne, to poświęcamy temu czas. A od tego, czemu poświęcamy nasz czas w życiu bardzo zależy, jakie uzyskujemy w nim rezultaty. Jeżeli nie poświęcamy czemuś uwagi, czasu i energii, to znaczy, ze "to coś" nie jest dla nas ważne i w związku z tym nie stanowi dla nas/naszej WARTOŚCI.

Można czasami usłyszeć, że ktoś "nie wyznaje żadnych wartości". Trzymając się jednak przedstawionej powyżej definicji sądzę, że to nie jest możliwe. Bez względu na to, kim jesteś, zawsze znajdziemy "to coś", co jest dla Ciebie ważne. Kruczek polega na tym, czy jesteśmy świadomi tego, jakimi wartościami się kierujemy. Wierzę również w to, że to my tworzymy nasze życie, a ono w ogromnej mierze zależy od tego, jakie wartości wyznajemy i które z nich są świadome, a które nie.

Bliższe przyjrzenie się temu tematowi może nas doprowadzić do bardzo ciekawych odkryć:

  • np. odpowiedzi na pytanie, dlaczego przydarza nam się regularnie coś, czego nie chcemy (częścią tego wątku może być tzw. "pech"),
  • do odkrycia naszych wewnętrznych konfliktów (np. dlaczego po dokonaniu pewnego wyboru czujemy się z nim źle, choć dołożyliśmy najlepszych starań, żeby podjąć najlepszą decyzję z możliwych)
  • do doskonalenia umiejętności osiągania w życiu tego, co naprawdę chcemy.

Dlaczego tak jest?
Ponieważ wartości są filtrami w oparciu, o które, tworzymy nasz wewnętrzny obraz rzeczywistości. Również nasz obraz samych siebie.
Nasz mózg pracuje w taki sposób, że filtruje, usuwa, zniekształca i generalizuje informacje, które docierają do nas z zewnątrz (tzn. poprzez nasze zmysły) i z naszego wnętrza.

Usuwanie
W sposób automatyczny usuwamy docierające do nas informacje, ponieważ jest ich zbyt dużo naraz, aby móc je wszystkie przyjąć.
Kiedy czytasz ten tekst, prawdopodobnie jesteś "wystawiona(y)" na działanie wielu bodźców zewnętrznych, ale żeby móc się skupić na czytaniu - blokujesz je, usuwasz...

Bardzo proszę o dobre zrozumienie tego przykładu w szerszym kontekście naszego życia. Ten proces usuwania lub blokowania odbywa się z reguły automatycznie, nieświadomie. W oparciu o mechanizmy, nawyki, które wypracowaliśmy w różnych okresach naszego życia (o tym nieco szerzej w następnych odcinkach). Im mniej więc jesteśmy świadomi tego, na czym skupiamy naszą uwagę, tym więcej rzeczy w życiu może nam umknąć. I jest wielka szansa na to, że tym częściej będą nam się przydarzały rzeczy, których nie chcemy.

I tu na dziś zakończę, bo właśnie wzywa mnie jedna z moich WARTOŚCI, czyli mój syn :-) Ale będziemy kontynuować w następnych odcinkach.

Zobacz także: Po co nam WARTOŚCI w życiu - odc. 2

 

Pozdrawiam

 

Ryszard Skarbek
Autor Bloga
Tańcząc z Życiem

Podobne artykuły


159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 45771
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22871
72
komentarze: 26 | wyświetlenia: 109176
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7524
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19815
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 14899
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22425
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2405
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4340
22
komentarze: 2 | wyświetlenia: 15828
33
komentarze: 69 | wyświetlenia: 10833
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12559
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska