Login lub e-mail Hasło   

Po co nam WARTOŚCI w życiu? - odc. 2

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rozwojosobisty.wordpress.com/2008(...)yciu-2/
Im bardziej jesteśmy nieświadomi naszych filtrów, tym bardziej życie nam się przytrafia . Mamy wrażenie, że jest poza naszą kontrolą...
Wyświetlenia: 3.305 Zamieszczono 01/08/2008

 

W poprzednim odcinku mówiliśmy o tym, jak nasze filtry powodują usuwanie lub blokowanie informacji. Dziś kilka słów o tym, jak następują Zniekształcenia i jak działają Generalizacje.

A przede wszystkim o tym, jaki to ma wpływ na nasze życie i poczucie szczęścia.

 Zniekształcenia
Zniekształcamy informacje do nas docierające, gdyż nasz mózg ma silną potrzebę tworzenia pewnej zgodności pomiędzy nasza wewnętrzną mapą rzeczywistości, a tym, czego naprawdę doświadczamy lub dokładniej: co naprawdę się wydarza w świecie zewnętrznym.
Kluczem kierującym zniekształceniami są nasze przekonania, nawyki, wartości. Interpretujemy zdarzenia tak, aby były zgodne z naszym (dotychczas) wypracowanym obrazem rzeczywistości (i siebie !).
W związku z tym chodzi o to, żeby być świadomym swoich własnych mechanizmów lub też świadomie stosować takie, które są dla nas korzystne, wzmacniające.

Podam przykład: przekonanie typu "Mogę wszystko", "Poradzę sobie ze wszystkim" jest tak naprawdę zniekształceniem, bo nie ma takiej osoby na ziemi, która może wszystko. Ale takie przekonanie jest dla nas bardzo pomocne, bo zdecydowanie pomaga osiągać w życiu to, czego chcemy (o ile wiemy, czego chcemy, ale o tym może przy innej okazji :-)

Generalizacje
Bez tworzenia generalizacji musielibyśmy za każdym razem uczyć się wszystkiego od nowa. To dzięki temu mechanizmowi jesteśmy w stanie błyskawicznie klasyfikować poszczególne zdarzenia i przyporządkowywać je do zgromadzonej już informacji. Najprostszym przykładem generalizacji mogą być pojęcia, którymi operuje człowiek. Choćby "drzewo".
Nie ma przecież w przyrodzie czegoś takiego, jak "drzewo w czystej formie i postaci". Jest drzewo stojące na naszej ulicy (akurat zwane brzozą), są drzewa rosnące w pobliskim lesie (akurat zwane iglastymi)... itd.

Generalizacje mogą jednak również działać przeciwko nam, jeżeli damy się zwieść niestrudzonej sile naszego umysłu i nieświadomie zbudowanym przekonaniom.

Podam następny przykład: prowadzimy prezentację w pracy. Jeden z ważnych dla nas słuchaczy przestaje skupiać uwagę na nas i zaczyna patrzeć w okno. W naszej głowie uaktywnia się "głos", który rozkręca bardzo interesującą pętle:

dlaczego on mnie nie słucha? Czy cos jest nie tak z zawartością prezentacji? Za dużo szczegółów? Za mało szczegółów? A może źle dobrałem styl prezentacji? Kurcze, mogłem się lepiej przygotować! Jak tak dalej pójdzie, to schrzanię to zupełnie ... Jak mogłem to TAK SCHRZANIĆ?

A powód, dla którego słuchacz patrzy w okno może nie mieć żadnego związku z nami. Może po prostu przechodzi tam właśnie fantastyczna dziewczyna :-)

A teraz chyba część najważniejsza.

Świadome i nieświadome używanie filtrów
Im bardziej jesteśmy nieświadomi naszych filtrów, tym bardziej życie nam się przytrafia. Mamy wrażenie, że jest poza naszą kontrolą i koniec końców nie czujemy się za nie odpowiedzialni, o frustracji temu towarzyszącej nie wspomnę.

Ale jest dobra wiadomość! Można się nauczyć odkrywać swoje nieświadome filtry i podążając ścieżką swojego rozwoju osobistego, coraz bardziej je czyścić. To niełatwy proces, ale wart zachodu. Bo dzięki temu przejmujemy prawdziwą kontrolę nad sobą i nad własnym życiem. Możemy wtedy świadomie decydować o tym, jak reagujemy na poszczególne zdarzenia zewnętrzne.

Bo przecież tak naprawdę nie to jest najważniejsze, co się wydarza, ale to jak my na to zdarzenie reagujemy. Na wiele sytuacji nie mamy i nigdy nie będziemy mieć wpływu. Stąd też bardzo pomocne jest nauczyć się tak reagować, aby samemu sobie nie dokładać niepotrzebnego bólu. Kluczem jednak znowu jest świadomość.

 

Pozdrawiam Serdecznie

Ryszard Skarbek
Autor Bloga
Tańcząc z Życiem

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1477
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1582
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1203
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2415
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2042
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2860
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 674
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 978
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 797
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1141
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3405
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2320
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1619
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 529
 
Autor
Artykuł"Bo przecież tak naprawdę nie to jest najważniejsze, co się wydarza, ale to jak my na to zdarzenie reagujemy. Na wiele sytuacji nie mamy i nigdy nie będziemy mieć wpływu. Stąd też bardzo pomocne jest nauczyć się tak reagować, aby samemu sobie nie dokładać niepotrzebnego bólu. Kluczem jednak znowu jest świadomość."

Podpisuję się pod tymi słowami czterema kończynami :). I jeszcze jedno - wsz

...  wyświetl więcej

Janusz,

a ja podpisuję się swoimi czterema pod tym, co napisałeś na temat "kręcenia filmów" :-)

Każdy z nas jest niezłym scenatrzystą. Gdyby tak znaleźć dobrego reżysera, wielu z nas wygrałoby niejeden festiwal filmowy w kategorii filmów "personal fiction" :-)

I w tym momencie pojawiła mi się taka refleksja: często najważniejszy scenariusz, scenariusz naszego życia, oddajem

...  wyświetl więcej

artykuł mi się podoba, ale Wasze KOMENTARZE to strzał w dziesiątke.

kontrolowanie i kwestionowanie własnych myśli niosących ból, lęk, cierpienie, to klucz do spokoju, spełnienia i szczęścia

Każdy z nas dzwiga jakiś bagaż doświadczeń, im dłużej żyjemy ten bagaż jest coraz cięższy. Jeżeli ktoś nie umie lub nie chce jak to określiłeś, wyczyścić filtrów, bagaż z czasem jest nie do uniesienia. Tracimy możliwość obiektywnej oceny(jeżeli taka w ogóle istnieje) kontakty z ludzmi postrzegamy przez pryzmat negatywnych przeżyć w ekstremalnych przypadkach wpadamy w depresję. Nasza zawziętość nis ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska