Login lub e-mail Hasło   

Zapobieganie kłopotom z uczeniem się

Zebrane informacje na temat przyczyn kłopotów z uczeniem się. Artykuł oparty jest na doświadczeniach z terapii Soulwork, całościowym modelu pracy służącym wzbogaceniu życia.
Wyświetlenia: 3.866 Zamieszczono 06/11/2006

Treningi Soulwork i Huna Kalani prowadzone sa w Polsce jedynie przez Martyna Carruthersa - tworce systemu Soulwork oraz Terese Mocną. Za oferty innych osob oferujacych warsztaty Soulwork i Huna Kalani nie ponosimy zadnej odpowiedzialnosci.  Prosimy o kontakt z nami w celu sprawdzania kwalifikacji doradcow operujacych nazwa Soulwork.

 

Przedstawiony schemat pokazuje zebrane informacje na temat przyczyn kłopotów z uczeniem się. Oparty jest na doswiadczeniach z terapii Soulwork, całościowym modelu pracy służącym wzbogaceniu życia. Wiecej na ten temat - www.soulwork.net

Na wiele z wymienionych poniżej problemów wskazują: brak koncentracji, malejąca ciekawość i symptomatyczne zachowania. Dla wielu rodzin niektóre z okoliczności wywołujących problemy wydadzą się "normalne". Również częstokroć symptomy są "normalne" i nie zostają zauważone aż do momentu, gdy dziecko osiąga dojrzałość. Wiele symptomów łatwiej dostrzec, gdy dziecko osiąga wiek, w którym bierze pod uwagę związek partnerski (około 18 lat) i stara się unikać odpowiedzialności przynależnej dorosłemu lub tworzy związek z substytutem rodzica (znajduje �rodzica� a nie partnera).

Na poniższym schemacie przedstawiam w skondensowanej formie co rodzice mogą robić. Dzieci mają zdolność radzenia sobie z przemijającymi problemami. Większość problemów, (powtarzane wiele razy) rodzi chroniczne kłopoty.

Niektóre sytuacje mogą również rodzić psychosomatyczne problemy ze zdrowiem. Na przykład dziecko może (nieświadomie) stworzyć problemy ze wzrokiem usiłując w ten sposób nie widzieć zbyt ostro sytuacji rodzinnej, która zagraża jego dobremu samopoczuciu.

 

Rodzice powinni robić to:

Zamiast tego:

Aby uniknąć tego:

Wszystko co poniżej Wszystko co poniżej Psychoza /Schizofrenia 
Dzieci odcinają się od chaotycznej rodziny i od rzeczywistości.
Upewnij się, że twój partner seksualny jest odpowiedzialnym potencjalnym rodzicem albo praktykuj "bezpieczny seks". Powołanie do życia niechcianego dziecka. Dziecko odcina się lub "wychodzi z roli" starając się nadać sens temu, że nie jest chciane
Rodzice mają bliskich przyjaciół, z którymi mogą rozmawiać o problemach relacji i rodzicielstwa.

Każde z rodziców "rozplątuje" własne więzi i oczyszcza relacje, w szczególności z własnymi rodzicami, partnerem, byłymi partnerami i dziećmi.

Rodzic (rodzice)  źle traktuje dziecko.
Rodzic (rodzice) żyje poprzez dziecko.
Dziecko jest własnością rodzica (rodziców).
Rodzic (rodzice) zachowuje się jak "dziecko" własnego dziecka.
Rodzic (rodzice) ignoruje / porzuca dziecko.
Dziecko może mylić role i tworzyć niezdrowe więzi z rodzicem (rodzicami) co prowadzi do poczucia winy zarówno u rodziców jak i u dzieci.

Dziecko może ulec traumie i odciąć się.

Dziecko może "utracić" tożsamość pod wpływem stresu i przestać być sobą.

Rodzice postępują uczciwie, szczerze i jasno i naprawiają popełniane błędy. Rodzic (rodzice) nie rozwiązuje problemu pogwałcenia relacji i tworzy "toksyczne" rodzinne tabu. "Toksyczne" tabu może stać się (nieświadomie) obsesyjnym zachowaniem dziecka.
Rodzice solidarnie współpracują przy wychowaniu i wykształceniu dziecka. Rodzic (rodzice) żąda "Bądź taki jak ja" i "Nie bądź podobny do drugiego rodzica" Dziecko wykształca dwie fałszywe osobowości, odmienne dla każdego rodzica aby uniknąć odrzucenia z ich strony.
Utrzymuj rodzicielską więź z dzieckiem i wartościowy związek z partnerem - nawet jeśli doszło do rozejścia. Rodzic (rodzice) wiąże się z dzieckiem mocniej niż z partnerem (którym jest własny rodzic lub substytut rodzica) Dziecko myli role i stara się być partnerem dla rodzica (zazwyczaj) przeciwnej płci.
Rodzice wspominają i doceniają zmarłych członków rodziny (trzy pokolenia). Rodzic (rodzice) ignorują zmarłego członka rodziny (często z powodu poczucia winy związanego z jego śmiercią). Dziecko myli role i może utożsamić się ze zmarłym członkiem rodziny.
Jeśli sztuczne poronienie miało miejsce, rodzice tworzą Projekt Duszy aby uhonorować (potencjalnego) członka rodziny. Rodzic (rodzice) zapominają, ignorują lub bagatelizują śmierć usuniętego (potencjalnego) członka rodziny. Dziecko myli role - może utożsamić się z "usuniętym" dzieckiem.
Szanuj decyzje swoich rodziców i uzyskaj ich zgodę na małżeństwo. Rodzic (rodzice) pozwala aby dziadkowie wtrącali się w wychowywanie wnuków i w ich dobrobyt. Dzieci mylą role i mogą utożsamiać się z "wypchniętym" z pozycji rodzicem (zazwyczaj tym przeciwnej płci).
Zadbaj o to aby każdy członek rodziny wypełniał swoje obowiązki. Rodzic (rodzice) pozwala aby ktoś w rodzinie był manipulowany lub stał się ofiarą. Dziecko myli role i może utożsamić się z ignorowaną ofiarą.
Szanuj wszystkie odważne postępki członków rodziny. Rodzic (rodzice) ignoruje odwagę i dzielność kogoś z rodziny. Dziecko myli role i może utożsamić się z ignorowanym bohaterem.
Rodzice w pełni zasobów współpracują aby poprawić jakość rodzinnych relacji. Rodzic (rodzice) traci zasoby i ucieka się do kontroli poprzez przemoc słowną lub fizyczną Dziecko traktuje przekonania rodziców jako rzeczywistość wywołując tym głębokie konflikty i niską samoocenę.
Badaj uczucia dziecka i jak te uczucia mogą być wyrażone. Rodzic (rodzice) naciska na nie wyrażanie emocji przez dziecko (szczególnie złość i smutek) Dziecko nie może wyrażać emocji we właściwy sposób.
Badaj cele dziecka i sposoby w jakie można je zrealizować. Rodzic (rodzice) karze dziecko za mówienie o tym czego pragnie. Dziecko wie czego nie może mieć i słabo czuje czym są pozytywne cele.
Zajmuj się wkładem dziecka na rzecz i RODZINY i osiągania wspólnych celów. Rodzic (rodzice) przekazuje informację, że dziecko nie może wnieść niczego we wspólny cel. Dziecko "wychodzi z siebie" by odkryć co jest prawdą i słabo odczuwa istnienie konkretnych celów.
Związek rodziców jest stabilny zanim zostanie podjęta decyzja o poczęciu dziecka. Rodzic (rodzice) słownie przekazuje informację "kocham cię" a niewerbalnie "Nie kocham". Dziecko "wychodzi z siebie" starając się odkryć, która informacja jest prawdziwa i ma małe poczucie porządku w życiu.
Rodzice omawiają problemy rodzicielskie i partnerskie na osobności. Rodzic (rodzice) wini dziecko za kłopoty w relacji między rodzicami i za inne problemy. Dziecko odsuwa się od rodziny. Powszechne psychosomatyczne choroby.

Ta niepełna lista została zainspirowana rozmowami z klientami Soulwork, z Annegret Hallanzy (terapeutką rodzin pracującą w Niemczech) i z (australijską terapeutką mieszkającą we Włoszech).

W ramach treningow Soulwork prowadzimy specjalistyczne zajecia dotyczace zapobieganiu klopotom z uczeniem sie u dzieci oraz oferujemy spotkania terapeutyczne dla rodzin, w ktorych dzieci nie moga poradzic sobie z nauka.

Tlumaczenie: Monika Nowak

(C) Maj 1999, 2004. Artykuł może być przedrukowany jedynie w całości, jeżeli zachowane zostaną w całości informacje na temat prawa własności (copyright) oraz szczegóły kontaktu z autorem ,

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2283
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 977
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1628
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 539
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1002
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 801
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 763
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1075
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 530
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 644
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 581
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 456
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 586
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1121
8
komentarze: 41 | wyświetlenia: 665
 
Autor
Dodał do zasobów: Alicja Targot
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska