Login lub e-mail Hasło   

"Szkoła jazdy na deskorolce" PRAKTYKA

Nauka jazdy na deskorolce. Sposoby wykonywania tricków, a także garść porad dla początkujących skaterów.
Wyświetlenia: 23.498 Zamieszczono 07/08/2008

-Nauka nowych tricków często przychodzi sama- można coś „męczyć i męczyć" a wciąż nam nie wychodzi... Pewnego dnia może się zdarzyć, że zaczniesz coś robić troszkę inaczej i wyjdzie. Ja miałem tak z nauką kick flip'a...uczyłem się go bardzo długo aż pewnego dnia wstałem z łóżka rano,poszedłem na deskę i zacząłem kręcić deskę troszeczkę inaczej (nawet o tym specjalnie nie myśląc). Po paru próbach go zrobiłem.

 

-Tricków ucz się najpierw stojąc na desce w miejscu. W trakcie jazdy trudniej jest je wykonywać (chyba, że ćwiczysz grindy)

 

-Często wychodzimy na deskę i nic nam nie wychodzi....jest to niestety normalne.

 

Może być parę powodów takiego stanu rzeczy:

 

Możemy być zmęczeni, zaspani, zdenerwowani ( np "działaniem" naszej deski) lub po prostu możemy "nie czuć klimatu" na deskę.

 

Jest parę sposobów aby wypad na deskę był udany:

a) Warto przed wyjściem obejrzeć jakiś film deskorolkowy- wprowadza nas on w odpowiedni klimat i motywuje do jazdy.

b) Staraj się jeździć z kolegami.

c) Miejscówka, na której jeździsz ma duży wpływ na "udaność" deski- jeździj tam gdzie jeżdżą inni skate'ci, bo jazda po podwórkach, parkach i parkingach szybko się nudzi gdyż nie ma tam za dużo do roboty.

d) Inni skaterzy też bardzo motywują do robienia tricków... Często, kiedy przychodzisz na miejscówke, twoje pierwsze tricki są uważnie oglądane w celu oceny ( "jeździ lepiej ode mnie czy nie..."), a poczucie tego ze ktoś nas obserwuje również motywuje do jazdy.

e) Często, jeśli przy jednej przeszkodzie jeździ paru skaterów, pomiędzy nimi rodzi się pewien rodzaj współzawodnictwa, ( kto zrobi pierwszy tricka, albo, kto zrobi lepszego)... jest to bardzo ciekawa sprawa i też motywuje niesamowicie do czesania tricków:D

 

- Jeżeli skaczesz ze schodów po wylądowaniu ugnij kolana żeby zamortyzować upadek.

 

- Pamiętaj ze nawet na prostej drodze można się wywalić ( zahaczyć nogą o deskę, lub wjechać na jakiś patyczek, dlatego kiedy gdzieś jedziesz na desce staraj się nie jeździć za szybko.

 

 Jeżeli widzisz gdzieś bardzo długi zjazd z jakiejś góry to za nim zaczniesz zjeżdżać dobrze się zastanów...Podczas zjazdu z góry deska nabiera bardzo szybko rozpędu, zaczyna latać w lewo i prawo jak przy slalomie (bardzo trudno jest nad nią zapanować) i w pewnym momencie już boimy się nawet spróbować hamować! Wtedy najlepiej zbiec z deski...Co też może się skończyć tym, że się wywalimy, bo deska jechała za szybko!!!

 

- Na innych stronach czytasz, że żeby zrobić ollie musisz trzeć przednią nogą o deskę...W praktyce się tego nie czuje wiec nie zwracaj na to aż takiej uwagi!

 

- Nawet na desce z marketu (taka zagięta z jednej strony,i bardzo szeroka) da się zrobić ollie lub kick flipa...Dlatego jeżeli już jesteś na nią skazany nie zwalaj swoich niepowodzeń na deskę

 

- Ciekawą rzeczą jest, że tricki bazujące na shoveit'cie ( takie jak vearial kick-flip,360' flip, vearial heel-flip itd....) łatwiej wykonuje się jadąc w pozycji fake, (czyli nogę, która zawsze stoi na tail'u trzymamy na nose'ie). Dokładnie to samo dotyczy obrotów...Np: ollie 360' jest trudniejsze od fakie ollie 360'

 

- Staraj się kombinować z nowymi trickami i nie trzymaj się żadnych schematów typu: "a teraz powinienem się nauczyć kick-flip'a"...Deska jest dla Ciebie a nie ty dla deski!

 

- Jeżeli jesteś pierwszy raz w skateparku to staraj się najpierw poznać swoje możliwości...(Zwłaszcza, kiedy spróbujesz zrobić drop in'a :P)

 

- W skateparku i na miejscówkach staraj się nie przeszkadzać innym....Jeżeli widzisz ze ktoś ruszył pierwszy do danej przeszkody podjedź do innej, starając się nie zajeżdżać drogi....

 

- Staraj się uważać na przechodniów...oni przecież mogą zadzwonić po straż miejską, lub policje a to w najłagodniejszym przypadku kończy się "wyproszeniem" z miejscówki....

 

- Staraj się łączyć tricki w kombinacje...Np 50-50 grind wygląda ładniej, kiedy zejdziesz z niego ollie 180' albo Pivotem itd...

 

- Pamiętaj ze bardziej zdarty papier (griptape) oznacza, że deska będzie się szybciej kręciła przy flipach, ale za to trudniej będzie na niej zrobić ollie.

 

- Kupując deskę raczej nie zwracaj uwagi na jej malowanie- i tak po 5-7 wyjściach na dechę,dużo z niego nie zostanie!

 

- Skaterom regular łatwiej skakać na noseslide/boardslide/ollie z obrotem, frontside a skaterom goofy backside.Nie jest to reguła ale tak bywa najczęściej.

- Kiedy skaczesz na nose slide, nose grinda lub nose manuala ( oraz inne tricki w których przechylasz sie na nose'ie ) stawiaj swoją stope troche dalej niż zazwyczaj...np na śróbach albo nawet dalej! Ułatwi Ci to wylądowanie tak jak chcesz.

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 871
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 882
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 716
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1042
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 855
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 392
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 847
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 408
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 512
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 570
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 794
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 585
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 640
9
komentarze: 43 | wyświetlenia: 288
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 583
 
Autor
ArtykułBardzo podoba mi się że artykuł napisany jest przez praktyka.

Michale: ostatnio zauważyłem wysyp różnych typów deskorolek. Niektóre miały przód i tył ruchomy niezależnie od środka. Inna miała np. dziwne zawieszenie, dzięki któremu nie trzeba było się przechylać przy skręcaniu (skrzywiało się samo zawieszenie). Czy próbowałeś jeździć na czymś takim?

Pierwsza z wymienionych przez Ciebie desek to snakeboard (nazwa pochodzi od sposobu rozpędzania się na tej desce, który wygląda jak ruch węża). W Polsce jest to mało popularne, aczkolwiek widziałem raz gościa robiącego triki na takiej desce. Powiem, że wygląda to efektownie i jest znacznie prostsze od zwykłej deski, ponieważ deskę masz przymocowaną do stóp. Jednak nie zrobisz na niej żadnego flipa.

Jeśli chodzi o drugą deskę to nie mam pojęcia o czym mówisz...

Widze że się postarałeś jednak jest kilka rzeczy które się nie zgadzają np. w miejscu uczyć się powinno 1 tricku: ollie. Pozostałe najlepiej już uczyć się w jeździeDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska