JustPaste.it

Luteina - wzrok - bez niego ciężko żyć.

Oczy - plamki, ostrość, ropienie itp. Komputery to zmora okulisty. Więcej www.zdrowie-system.pl

Oczy - plamki, ostrość, ropienie itp. Komputery to zmora okulisty. Więcej www.zdrowie-system.pl

 

Lutein to produkt zawierający luteinę. Jest to doskonały antyoksydant, należący do licznej rodziny karotenoidów, występujący w naturze w warzywach i owocach. Literatura poleca stosowanie luteiny przede wszystkim w profilaktyce chorób narządu wzroku spowodowanych szkodliwym wpływom promieni UV np. zaćmy i degeneracji plamki żółtej oka.Luteina jest znakomitym "wymiataczem" wolnych rodników, który w znacznym stopniu może wzmocnić nie tylko ochronę naszych oczu, ale również innych narządów. Z tego względu nowoczesne dodatki żywieniowe zawierające luteinę mogą być skutecznie stosowane przez każdego, kto liczy na inne pożądane efekty antyoksydantów, np. w profilaktyce chorób układu krążenia oraz nowotworów.

Oczy są szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników środowiska (np. promieniowanie ultrafioletowe). Wolne rodniki, które powstają w tych okolicznościach, a także jako produkt uboczny procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie mogą w znacznym stopniu uszkodzić nasz wzrok. Możemy się przed tym uchronić za pomocą preparatów antyoksydacyjnych.

Szczególnie skutecznymi przeciwutleniaczami są karotenoidy znajdujące się w warzywach i owocach. Należą do nich m.in. beta karoten, likopen, alfa-karoten, luteina i zeaksantyna.

 

Luteina działa w oku jak żółty filtr świetlny. Jej mikroskopijne ilości gromadzą się w części środkowej oka w tzw. plamce żółtej i w soczewce.

Długotrwałe działanie wolnych rodników może doprowadzić do zmian chorobowych w obrębie tętnic siatkówki pod postacią degeneracji plamki żółtej.

Zmiany chorobowe w obrębie żółtej plamki

mogą prowadzić

do postępującej utraty centralnego widzenia kolorów,

do pogłębiających się problemów z czytaniem

oraz rozpoznawaniem twarzy.

Badania wykazały, że dzienna dawka luteiny co najmniej w ilości 6 mg może zredukować występowanie uszkodzeń plamki żółtej około 43%.

Soczewka jest tą częścią oka, która dość często ulega uszkodzeniom. Kontakt z wolnymi rodnikami wywołuje cały szereg szkodliwych reakcji prowadzących do rozwoju zaćmy, przede wszystkim do uszkodzenia białek soczewki oka, które są jej podstawowym składnikiem.

Zaćma powoduje około 50 % przypadków ślepoty wśród starszych osób.

W powstawaniu i rozwoju tego schorzenia mają udział różne czynniki, ale podstawową rolę odgrywa:

- silne światło słoneczne,

- promieniowanie UV

- palenie.

Pewne przewlekłe choroby, jak np. cukrzyca, również zwiększają ryzyko jej wystąpienia.

Wyniki badan ostatnich lat wskazują, że luteina odgrywa istotną rolę w profilaktyce zaćmy.

Amerykańscy naukowcy zajmujący się nowotworami udowodnili, że luteina niezwykle skutecznie utrudnia utlenianie tłuszczów i to zarówno tych znajdujących się we krwi, jak i w oku. Będąc wielostronnym wymiataczem wolnych rodników odgrywa kluczową rolę w ochronie antyoksydacyjnej.

Należy pamiętać, że luteiny nie potrafimy sami wyprodukować, dlatego ważne jest dostarczanie jej w diecie.

Naturalnym źródłem luteiny jest np. szpinak, kabaczek, rabarbar, sałata, pietruszka, seler, brokuły i kapusta włoska.

Jeżeli spożycie tych produktów jest niedostateczne, to koniecznie powinniśmy naszą dietę suplementować luteiną.

Szczególnie powinny o to zadbać osoby, u których występuje zwiększone ryzyko degeneracji plamki żółtej tz:

  • palacze,
  • kobiety po menopauzie,
  • osoby z jasnym kolorem oczu,
  • zawodowo narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych i UV (kierowcy, piloci, narciarze, osoby spędzające dużo czasu przed monitorem komputera).

Uwaga:

Noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtrów powoduje, że przez rozszerzoną wskutek przyciemnienia źrenicę, wpada więcej promieni słonecznych.