JustPaste.it

TOP10 sztuczek z zachowaniem równowagi

Zbiór prostych i efektownych tricków z zachowaniem równowagi. Zostały one opisane w książce “La Science Amusante” (Paryż, 1890r.) przez Toma Tit’a.

Zbiór prostych i efektownych tricków z zachowaniem równowagi. Zostały one opisane w książce “La Science Amusante” (Paryż, 1890r.) przez Toma Tit’a.

 

Poniżej prezentujemy zbiór prostych i efektownych tricków z zachowaniem równowagi. Zostały one opisane w książce “La Science Amusante” (Paryż, 1890r.) przez Toma Tit’a (pseudonim pisarski Arthura Good’a.).

 

 


 

  1. Ołówek + kieszonkowy scyzoryk

    f29c64733697dfb2dd7b05ea975796aa.jpg

    Wbij ostrze noża w ołówek a następnie spróbuj utrzymać równowagę. (wskazówka: dla lepszego efektu, eksperymentuj z kątem rozwarcia scyzoryka)

  2. Chochla do zupy + scyzoryk

    2.jpg

    Rysunek mówi sam za siebie. Dla lepszego efektu warto dociążyć chochlę np. wsypując do niej cukier.

  3. Wywrócony Talerz + chochla zupy + łopatka

    3.jpg

    Jeszcze bardziej interesujący jest stabilną równowagą wywróconego talerza, balansując na brzegu butelki.

  4. Jajko + butelka

    4.jpg

    Wbij dwa jednakowe widelce w korek. Ustaw w pionie jajko na czubku szyjki butelki a na to ustaw przygotowany korek z widelcami. Gotowe ;-)

  5. Dwa widelce + moneta

    5.jpg

    Czy to możliwe, aby przelać wodę z jednego kielicha do drugiego? - z pewnością. Jednak powyższa wersja jest nieco bardziej ambitna. Na brzegu jednego z kielichów kładziemy monetę, na której wiszą dwa widelce (ich ząbki opierają się na monecie). Unosimy całą instalację i próbujemy przelać wodę (lub inny trunek) do pustego kielicha.

  6. Talerz na igle

    6.jpg

    Do wykonania tej instalacji potrzebne będą: butelka z korkiem, igła, 2 korki (z których uzyskamy 4 połówki), 4 identyczne widelce. Całość powinna zachować równowagę, nawet gdy talerz wprawimy w ruch!

  7. Pióra + Ołówki

    7.jpg

    Zdumiewające ale wykonalne. Wygląda niepozornie, ale to jedna z najcięższych do wykonania instalacji prezentowanych w tym zestawieniu. 4 ołówki, dwa noże i nitka.

  8. Zapałki

    8.jpg

    Najpierw kładziemy 14 zapałek na jednej, tak jak pokazano na rysunku. Następnie dobieramy jedną zapałkę i chwytamy całość.

  9. Domino alternatywne. 28+1.

    9.jpg

    Konstrukcje budujemy najpierw z trzema klockami u podstawy. Gdy ukończymy układanie, dwa klocki z brzegu usuwamy a całość powinna utrzymać się na jednym klocku.

  10. Silnik na świece

    10.jpg

    Silnik napędzany świecą. Wbij przez środek świecy szpilkę i całość zawieść opierając o dwie szklanki. Następnie zapal świecę na obu jej końcach równocześnie. Strona która będzie się spalać szybciej będzie lżejsza, więc świeca przechyli się w przeciwstawną stronę. Wtedy z kolei, drugi koniec zacznie się szybciej topić… W ten sposób zauważysz jak świeca sama się porusza.

Z niecierpliwością czekamy na video z waszych zmagań. Jeśli ktoś takowe posiada, proszę o linka (youtube) w komentarzu.

Źródło:

  • Publikacja za zgodą: DarkRoastedBlend.com, translated from Russian version by Avi Abrams.
  • Wersja polska: Ciekawostki.org.

 

Źródło: http://www.ciekawostki.org/fizyczne/top10-sztuczek-z-zachowaniem-rownowagi/