JustPaste.it

Cv. świętego Jacka

Święty Kościoła Rzymsko- Katolickiego kanonizowany 17 kwietnia 1594 roku w Rzymie, najbardziej znany poza granicami kraju. Należał do Zakonu Dominikańskiego, zwanego również Zako

Święty Kościoła Rzymsko- Katolickiego kanonizowany 17 kwietnia 1594 roku w Rzymie, najbardziej znany poza granicami kraju. Należał do Zakonu Dominikańskiego, zwanego również Zako

 

Jacek Odrowąż (1183 - 1257 )

Święty Kościoła Rzymsko- Katolickiego  kanonizowany 17 kwietnia 1594 roku w Rzymie, najbardziej znany poza granicami kraju.

  Należał do Zakonu Dominikańskiego, zwanego również Zakonem Braci Kaznodziejów po łacinie  Ordo Fratrum Praedicatorum (OP)

Apostoł Północy. Apostoł Różańca. Patron Królestwa Polskiego i Litwy. Patron królów i papieży. Patron młodzieży w III tysiącleciu .

 Jego imieniem nazwano miasta: w Kanadzie,  USA , Peru i Boliwii. Hrabstwo w Teksasie nosi jego imię. W Polsce Gmina Młodzieszyn ma w herbie Jego postać.

Góry w Ameryce Północnej i Południowej nazwane są imieniem św. Jacka.

Jego imieniem chrzczono statki i okręty wojenne . Jego imieniem nazywano: szkoły, muzea, instytucje, organizacje. Największy obelisk świata o wys. 173 m nosi imię św. Jacka i upamiętnia jedną z najsłynniejszych bitew w historii Stanów Zjednoczonych stoczoną w 1836r pod miejscowością San Jacinto, która nazwę swą zawdzięcza św. Jackowi.
W Gdańsku najwyższa gotycka baszta  wybudowana w XIVw, została nazwana   "Jackiem" na Jego cześć i przetrwała w stanie prawie nienaruszonym do dzisiaj. Dawniej usytuowana była w ciągu murów obronnych, do których przylegały tereny klasztoru dominikanów, który został w 1227r przez Niego założony. 

Posąg św. Jacka stoi w panteonie świętych na attyce kolumnady Berniniego na Placu św. Piotra w Watykanie  oraz w Sanktuarium Maryi w Lourdes we Francji.

W bazylice św. Sabiny na Aventynie w Rzymie w głównym kościele dominikanów, jedna z dwóch kaplic poświęcona jest świętemu Jackowi stanowiąc świadectwo, że był jedną z najważniejszych postaci w tym zakonie.  Kościoły i kaplice pod wezwaniem świętego Jacka stoją na wszystkich kontynentach, nawet na kamiennej pustyni w Australii . W Polsce jest 64 kościołów i kaplic pw. św. Jacka.

Św. Jacek jest patronem diecezji w Polsce i Kanadzie.

Poświęcali św. Jackowi swoje dzieła sławni: architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci i piosenkarze .

Urodził się w Kamieniu Śląskim k/Opola w Polsce w rodzinie rycerskiej, należącej do możnowładczego rodu Odrowążów, mieniącego się herbem  „Wąsy nadziane na strzałę" .Herb szlachecki Odrowążów ma  miasto Opoczno i miejscowość Odrowąż, będąca ich siedzibą rodową. Istniejący w  Odrowążu kościół św. Jacka wg. legendy powstał w miejscu dawnego kościoła, którego lokalizację wbijając misyjny krzyż wyznaczył sam św. Jacek. Herb "Odrowążówkę " , związaną ze św. Jackiem, mają wpisane herby: 3 powiatów, 4 miast i 3 wsi w Poslsce oraz 5 miast czeskich. Duchowy związek ze św. Jackiem podkreślił arcybiskup Damian Zimoń wpisując odrowążówkę do swojego herbu arcybiskupiego.

Św. Jacek ukończył szkołę katedralną na Wawelu w Krakowie. Studiował w Paryżu i Bolonii zostając doktorem prawa i teologii, był kanonikiem katedry wawelskiej. Przyjęty do Zakonu w 1220 r. przez św. Dominika - jest jedynym świętym kościoła, któremu założyciel dominikanów osobiście przywdział habit zakonny. Uzyskał tytuł Kaznodziei Generalnego, najwyższą godność w Zakonie. Znakomity organizator, założyciel 32 klasztorów dominikańskich na terenach Polski, Austrii , Czech, Słowacji, Litwy, Prus, Rusi. Dał początek klasztorom dominikańskim w Austrii. Nawet utworzenie części klasztorów w Skandynawii  przypisuje się Jego osobie. Twórca i Ojciec Założyciel Polskiej Prowincji Zakonu Dominikanów obejmującej i jednoczącej podzielone ziemie piastowskie.

Świętość i mądrość wspierały jego pracę apostolską i dawały rozeznanie polityczne. Nauczał Ewangelii: Prusów, Jaćwingów, Kumanów, Mongołów. W imieniu Stolicy Apostolskiej podejmował działania dyplomatyczne mające na celu połączenie kościoła łacińskiego i prawosławnego oraz zjednanie Mongołów do wyzwolenia Ziemi Świętej z rąk Selżuków. Uważa się, że za jego przyczyną Mendog został pierwszym królem Litwy a książę Daniel Halicki królem Rusi. Prawdopodobnie to on doprowadził do objęcia ekskomuniką  Krzyżaków. Jego dzieło apostolskie na Ziemiach Piastów uchroniło Polskę od zniknięcia z mapy Europy a heroiczna postawa zapobiegła wielkim zniszczeniom w wojnie z armią Mongołów Batu Chana. Uczył miłości do Matki Bożej i Jej Syna, tak możnych,  jak i prosty lud,  głosząc wspaniałe kazania i dając przykład własnym życiem na wzór swojego Mistrza i pierwszych apostołów.  Gorliwy propagator modlitwy różańcowej. Uznawany za autora hymnu „ Bogurodzica". Wzór i opiekun duchowy dla pokoleń dominikanów, którzy za jego przykładem i z jego imieniem w modlitwie,  nieśli wiarę w Chrystusa na krańce świata. Wśród nich byli męczennicy: bł. Jacek Orfandel- Hiszpan, bł. Józef od św. Jacka- Japończyk, san. Jacinto Castaneda , również Hiszpan, zginęli oni za wiarę na Dalekim Wschodzie.

Była z nim Łaska Boża, a jego heroiczne czyny i dokonywane cuda,  pozostały przez stulecia w ludzkiej pamięci. Przez wieki był również pośrednikiem w modlitwie i skutecznym orędownikiem o łaski Boże dla proszących. " Poślij mnie Ojcze!"- tym zawołaniem zjednał sobie św. Dominika wstępując do jego Zakonu. Zawołanie to stało się drogowskazem współczesnej młodzieży, śmiało podejmującej się misji głoszenia prawd naszej wiary w trzecim tysiącleciu.

Na nową misję ewangelizacyjną do naszego neopogańskiego świata przywołał św. Jacka nasz Papież,  Jan Paweł II.

Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie i został pochowany w kościele św.  Trójcy  przy którym założył klasztor i w którym spoczywają jego doczesne szczątki w przepięknej kaplicy. Papież Klemens VII w 1527roku ogłosił go błogosławionym, a Klemens VIII 17 kwietnia 1594 zaliczył go w poczet świętych.  Uroczyście obchodzono w 2007 roku 750 rocznicę śmierci św. Jacka, kulminacyjnym wydarzeniem była pielgrzymka ok 2000 osób do Rzymu do bazyliki św. Sabiny,  aby w ten sposób oddać hołd wielkiemu Polakowi w miejscu w którym wstąpił do Zakonu.

 

Źródło: http://www.jacek.iq.pl/content/view/188/43/