JustPaste.it

Gest paleca środkowego - skąd się wziął?

Palec środkowy jest w krajach zachodnich powszechnie uznawanym obraźliwym gestem. Jaka jest historia jego powstania?

Palec środkowy jest w krajach zachodnich powszechnie uznawanym obraźliwym gestem. Jaka jest historia jego powstania?

 

a9295c255cebaa106ab24917e1a86f31.jpgPalec środkowy jest w krajach zachodnich powszechnie uznawanym obraźliwym gestem. Wykonanie gestu polega na wskazaniu drugiej osobie palca środkowego dłoni, wyprostowanego w pozycji pionowej, przy równoczesnym zwinięciu pozostałych palców w pięść.

Prawdopodobnie jest to obecnie najbardziej międzynarodowy i najstarszy sposób na wyrażenie zniewagi i chęci ubliżenia drugiej osobie. Pod nazwą digitus impudicus (palec bezwstydny, bezczelny) znany był już w starożytnym Rzymie, a odniesienia do jego użycia można odnaleźć nawet w starożytnych tekstach. Jednym z najbardziej popularnych źródeł są Chmury Arystofanesa, w których znajduje się zarówno opis, jak i znaczenie gestu[1].

Według innych interpretacji gest ten pochodzi z czasów wojny stuletniej, podczas której francuscy rycerze mieli odcinać środkowe palce angielskim łucznikom, aby w ten sposób uniemożliwić im posługiwanie się bronią. Demonstracja środkowego palca miała pokazywać zdolność do korzystania z łuku.

Najbardziej prawdopodobna jest jednak hipoteza gestu jako obraźliwej metafory członka w stanie erekcji.

Współczesne znaczenie środkowego palca jest również podszyte seksualnym podtekstem, aczkolwiek zyskało bardziej lekceważące niż stricte obraźliwe znaczenie. Razem ze swoim wulgarnym określeniem bywa używany do okazania pogardy. Na świecie gest ten został spopularyzowany przez amerykańskie hollywoodzkie produkcje filmowe.

Jednym z najsłynniejszych przypadków publicznego użycia gestu środkowego palca, była, zarejestrowana przez kamery, próba sprzętu poprzedzająca wywiad z prezydentem Stanów Zjednoczonych, George'em Bushem.

[video]http://video.google.pl/videoplay?docid=4955425840773126414[/video]

 

Przypisy

1. Nie jest to co prawda do końca jasne. Przypuszczalnie chodzi o wersy 650-655, jednak przynajmniej część tłumaczeń omija określenie gestu, zamiast tego proponując inne sprośne porównanie (np. palca z penisem). Możliwe, że taki gest został wprowadzony do tekstu komedii przez jednego z jej angielskich tłumaczy i stamtąd mylnie odebrany jako Arystofanesowski.

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License. Źródło: Wikipedia.pl

 

Autor: Wikipedia.pl