Login lub e-mail Hasło   

Gest paleca środkowego - skąd się wziął?

Palec środkowy jest w krajach zachodnich powszechnie uznawanym obraźliwym gestem. Jaka jest historia jego powstania?
Wyświetlenia: 15.587 Zamieszczono 17/08/2008

Palec środkowy jest w krajach zachodnich powszechnie uznawanym obraźliwym gestem. Wykonanie gestu polega na wskazaniu drugiej osobie palca środkowego dłoni, wyprostowanego w pozycji pionowej, przy równoczesnym zwinięciu pozostałych palców w pięść.

Prawdopodobnie jest to obecnie najbardziej międzynarodowy i najstarszy sposób na wyrażenie zniewagi i chęci ubliżenia drugiej osobie. Pod nazwą digitus impudicus (palec bezwstydny, bezczelny) znany był już w starożytnym Rzymie, a odniesienia do jego użycia można odnaleźć nawet w starożytnych tekstach. Jednym z najbardziej popularnych źródeł są Chmury Arystofanesa, w których znajduje się zarówno opis, jak i znaczenie gestu[1].

Według innych interpretacji gest ten pochodzi z czasów wojny stuletniej, podczas której francuscy rycerze mieli odcinać środkowe palce angielskim łucznikom, aby w ten sposób uniemożliwić im posługiwanie się bronią. Demonstracja środkowego palca miała pokazywać zdolność do korzystania z łuku.

Najbardziej prawdopodobna jest jednak hipoteza gestu jako obraźliwej metafory członka w stanie erekcji.

Współczesne znaczenie środkowego palca jest również podszyte seksualnym podtekstem, aczkolwiek zyskało bardziej lekceważące niż stricte obraźliwe znaczenie. Razem ze swoim wulgarnym określeniem bywa używany do okazania pogardy. Na świecie gest ten został spopularyzowany przez amerykańskie hollywoodzkie produkcje filmowe.

Jednym z najsłynniejszych przypadków publicznego użycia gestu środkowego palca, była, zarejestrowana przez kamery, próba sprzętu poprzedzająca wywiad z prezydentem Stanów Zjednoczonych, George'em Bushem.

 

Przypisy

1. Nie jest to co prawda do końca jasne. Przypuszczalnie chodzi o wersy 650-655, jednak przynajmniej część tłumaczeń omija określenie gestu, zamiast tego proponując inne sprośne porównanie (np. palca z penisem). Możliwe, że taki gest został wprowadzony do tekstu komedii przez jednego z jej angielskich tłumaczy i stamtąd mylnie odebrany jako Arystofanesowski.

Tekst udostępniany na licencji GNU Free Documentation License. Źródło: Wikipedia.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1040
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1004
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1156
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 648
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 715
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 736
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 705
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 826
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 872
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 970
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 571
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 599
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 480
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 564
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 524
 
Autor
Dodał do zasobów: traktor
Artykuł  Max King,  18/08/2008

Jeśli chodzi o obcinanie palców to z tym wiąże się angielski V-sign, czyli gest podobny do palca środkowego, ale połączony z palcem wskazującym, generalnie albo palce są obok siebie, albo po prostu są wystawione, i to wzięło się z obcinania palców łucznikom.

W starożytności rolę współczesnego palca środkowego pełnił kciuk. Współcześnie odczytujemy starożytny gest odwrotnie, pięść z wszystkimi palcami zwiniętymi była gestem pozytywnym, np. podczas walki gladiatorów oznaczał darowanie życia pokonanemu. Pięść z odwiedzionym kciukiem i pozostałymi palcami zwiniętymi był gestem negatywnym, symbolizował wsadzenie kciuka w odbyt adresata gestu. Kierunek wystawienia kciuka był bez znaczenia.

  werna,  11/01/2009

Panie Grzegorzu, czy mógłby Pan podać jakąś literaturę w której owa ciekawostka o kciuku się znalazła?
Była bym bardzo wdzięczna :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska