Login lub e-mail Hasło   

Jin -Jang a ludzkie ciało

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://nazdrowieczas.blogspot.com/2010/0(...)ml#more
JIN I JANG Falowanie rytmu
Wyświetlenia: 2.976 Zamieszczono 21/08/2008

JIN I JANG  Falowanie rytmu
Procesy zachodzące w naturze  i w żywych organizmach odpowiadają fazą przemian jin- jang, porom roku, rytmom dnia, rozwojowym i fizjologicznym cyklom rozkwitania i więdnięcia, światła i ciemności, początku i końca rozszerzenia i kurczenia.

JIn -Jang określa również procesy zachodzące  w organizmie człowieka Nasze życie przebiega zgodnie ze stałym cyklem : zapłodnienie, narodziny wzrastanie ,starzenie się śmierć .Młodość jang
jest jak zając- pochopna, kapryśna niekonsekwentna, niefrasobliwa. W dojrzałym wieku(jin) bardziej przypominającym  żółwia-stajemy się powolni, rozważni, zwarci, wytrwali .Kiedy wypełniamy powietrzem klatkę piersiową- jesteśmy w fazie jang oddychania; kiedy robimy wydech i opróżniamy płuca-przechodzimy do kurczącej fazy jin. Wciąż napełniamy i opróżniamy nasze żołądki, płuca ,serca  i umysły .Jesteśmy aktywni jang, lub leżymy i odpoczywamy  (jin).


Pożywienie (jin) dzięki aktywności  (jang) przemienia się substancje (tkankę) i energię (ciepło i aktywność metaboliczną ). Sperma (jang) łączy się z komórką jajową (in) dająć nowe życie.
Sperma czerpie swoją aktywność siłę z pierwiastka męskiego (jang)  ,natomiast komórka jajowa czerpie swoją moc przyjmowania i odżywiania z pierwiastka żeńskiego (jin). Wewnętrzne narządy ciała ukryte i ochronione przed wpływami zewnętrznymi, są odpowiednikami jin, natomiast skóra i mięśnie jang.

Dolna część ciała kontaktująca się i zakorzeniona w ziemi to jin; swobodnie  poruszająca się górna część ciała jang. Krzyżując ramiona i nogi chronimy piersi i brzuch ;plecy pozostają odkryte. Przód naszego ciała jest bardziej jin, a tył bardziej jang.
Układ odpornościowy jest ja na froncie, pierwszą linią obrony.. Osłabione jang  powoduje,  ze organizm nie jest w stanie  odpierać ataków i siły wroga przedostają się przez linię frontu.

Niedostatecznie mocne jin nie nadąża wystarczająco zaopatrywać walczących i uzupełniać ich utraconą energię ,jin niczym ford dostarcza energii, która wspiera w polu aktywności jang.
Bez tej substancji, aktywność słabnie, bez aktywności nie chroniona substancja narażona jest na niebezpieczeństwa.. Oba te czynniki  wzajemnie podtrzymują  się tworząc  współzależny i niepodzielny układ. Zewnętrzne odkryte części  ciałą ( skóra, włosy, nerwy ,podskórne naczynia krwionośne) mają naturę jang. Organy wewnętrzne (trzewia ,kości, mózg, rdzeń kręgowy)
decydujące o istnieniu człowieka-naturę jin. Narządy wewnętrzne mogą być podzielone na "wydrążone " (jang), odpowiadające za  trawienie i wydalanie (katabolizm), oraz pełne (jin)


odpowiadające za przyswajanie i magazynowanie  (anabolizm) Narządy (pełne) można przyrównać do skały, która wchłania ciepło słoneczne i magazynuje niezbędną do życia energię. Narządy "wydrążone" można porównać do kół młynarskich, które ruch wody przetwarzają na energię, a nagrzana skała nie może jej sama spożytkować.
Narządy "pełne" i "wydrążone" tworzą  Obieg  Narządów.
Jednakże jin i jang są określeniami względnymi. Serce jest narządem pełnym czyli jin, ale jego rytmiczne skurcze, które wtłaczają krew do naczyń krwionośnych , są jang. W ten sposób rozumiemy jang i jin.

Chcesz wiedzieć więcej o zasadach medycyny chińskiej zajrzyj na bloga http://nazdrowieczas.blogspot.com

Podobne artykuły


81
komentarze: 114 | wyświetlenia: 32268
42
komentarze: 63 | wyświetlenia: 42372
26
komentarze: 13 | wyświetlenia: 41551
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1666
23
komentarze: 19 | wyświetlenia: 8657
21
komentarze: 3 | wyświetlenia: 5045
18
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4532
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68274
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27937
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 21330
 
Autor
ArtykułTemat Jin-Jang a tylko tak mało napisane? Spodziewałem się czegoś bardziej wyczerpującego pasję poznawczą:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska