Login lub e-mail Hasło   

Akustyka wnętrz

Akustyka wnętrz Wywiad z Jackiem Niezgodą projektantem biura architektury wnętrz Artdesign. W ostatnim okresie bardzo popularne stały się zestawy kina domowego. Jak często inwes...
Wyświetlenia: 1.739 Zamieszczono 22/08/2008

Akustyka wnętrz
Wywiad z Jackiem Niezgodą projektantem biura architektury wnętrz Artdesign.

W ostatnim okresie bardzo popularne stały się zestawy kina domowego. Jak często inwestorzy decyduję się na profesjonalne przygotowanie wnętrz przeznaczonych na kina domowe?

Jacek Niezgoda – Projektując wnętrza zauważyliśmy znaczące zainteresowanie ideą kina domowego. Każda nowo realizowana przestrzeń mieszkalna począwszy od niewielkich mieszkań po olbrzymie rezydencje jest przystosowywana do tej funkcji. A trzeba pamiętać, iż jeszcze nie tak dawno kino domowe stanowiło wyznacznik poziomu życia. Dziś natomiast nie jest już luksusem. We współczesnych domach właściwie normą stało się wykonanie odpowiedniej instalacji głośnikowej, przygotowanie oświetlenia oraz miejsca na ekran plazmowy lub projektor.
Inwestorzy bardzo często utożsamiają kino domowe jedynie z zestawem audiowizualnym. Warto jednak mieć na uwadze, iż profesjonalne kina domowe to również odpowiednie warunki akustyczne wnętrza, odpowiednie oświetlenie oraz właściwie dobrane fotele. Dobrze wkomponowane systemy audio-video stanowią zarówno o estetyce jak i o ergonomii wnętrza. Bardzo ważne jest więc wykonanie instalacji kina domowego na etapie budowy – urządzania wnętrza, gdyż tylko to zagwarantuje uzyskanie najlepszych warunków audiowizualnych.
Zadaniem projektanta wnętrz jest uświadomienie inwestorowi korzyści płynących z samej instalacji kina domowego, a także z uwzględnienia tej instalacji już na etapie projektowania wnętrza.

W jaki sposób należy przygotować pomieszczenie, w którym ma stać sprzęt by móc w pełni cieszyć się efektami wizualnymi i dźwiękowymi?

Jacek Niezgoda – Powinniśmy przede wszystkim pamiętać, iż kino domowe to nie tylko zestaw audiowizualny, ale cały szereg innych elementów. Nierozerwalnym elementem kina domowego jest odpowiedni wystrój, czyli adaptacja akustyczna. Niemałą rolę w kształtowaniu przestrzeni kina domowego odgrywa oświetlenie. Podobnie jest z fotelami, które zapewnić mają komfort i wygodę. I dopiero uwzględnienie wszystkich tych elementów pozwala stworzyć w pełni profesjonalne kino domowe.
Bardzo ważne jest zastosowanie w pomieszczeniu kina domowego odpowiednich materiałów na podłodze i ścianach. Na warunki akustyczne ma ponadto wpływ kubatura pomieszczenia, odległości pomiędzy ścianami oraz ich długość. Znajomość podstawowych założeń akustycznych pozwala w łatwy sposób uniknąć wielu błędów. Na niekorzystne właściwości akustyczne wnętrza wpływa m.in. duża ilość płaskich, odbijających dźwięk płaszczyzn, tworząc tzw. pogłos. Rozwiązaniem są w tym wypadku elementy adaptacji akustycznych. Częstym błędem jest również nieprzygotowanie pomieszczenia do funkcji kina domowego w momencie jego projektowania. Skutkiem tego jest złe oświetlenie, lub poniewierające się na podłodze, czy pod dywanami kable.
Aby kino domowe cieszyło efektami wizualnymi, zestaw powinien być dobrany do wnętrza pod kątem stylistycznym i kolorystycznym, powinien korespondować z jego charakterem. Elementy stanowiące o akustyce wnętrza powinny zostać wkomponowane w jego architekturę. Nie powinny jednak narzucać tym wnętrzom jednoznacznej funkcji, tylko pozwalać je zmieniać w zależności od potrzeb i pory dnia.

Czy dostępne na polskim rynku produkty przeznaczone do aranżacji kin domowych gwarantują uzyskanie dobrych efektów akustycznych i stylistycznych?

Jacek Niezgoda – Dostępne na polskim rynku materiały pozwalają na nieograniczone kreowanie architektury przestrzeni mieszkalnych. Polski rynek obfituje zarówno w profesjonalne zestawy audio, jak i materiały przeznaczone do adaptacji akustycznych. Jeśli chodzi o materiały do adaptacji akustycznych, to korespondują one zarówno z nowoczesną – surową, jak i klasyczną stylistyką.
Systemy adaptacji akustycznych pozwalają na wyeksponowanie elementów głośnikowych, jak i schowanie ich w ścianach, tak aby pozostawały na co dzień niewidoczne, a jednocześnie znajdowały się w takich miejscach, aby zapewnić maksimum przestrzenności dźwięku. Zestawy audio charakteryzują się ponadto oryginalną formą, stanowiąc ozdobę wnętrza, a nierzadko i dzieło sztuki. Dziś już bowiem nie tylko meble zaprojektowane przez znanych designerów, ale również zestawy audio-video potrafią być elementem wzorniczym we wnętrzu.
Pomoc architekta wnętrz polega przede wszystkim na rozpoznaniu specyfiki rozchodzenia się fali dźwiękowej w pomieszczeniu mającym pełnić funkcję kina domowego. Często konieczna jest również współpraca z akustykiem. Tak przeprowadzona adaptacja wnętrza daje jednak gwarancję, iż użytkownicy będą w pełni zadowoleni ze zrealizowanej inwestycji. Wzajemne dopasowanie wszystkich elementów pozwali na uzyskanie satysfakcjonującego efektu i zapierającej dech w piersi przygody z kinem we własnym wnętrzu.
  
ARTDESIGN architektura wnętrz
Jacek Niezgoda
tel. 012 633 05 97, 507 065 433
e-mail: jacek.niezgoda@artdesign.pl
www.artdesign.pl

Podobne artykuły


72
komentarze: 28 | wyświetlenia: 26003
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6698
33
komentarze: 27 | wyświetlenia: 2951
31
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2696
31
komentarze: 30 | wyświetlenia: 5958
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4334
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3023
21
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3886
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 19694
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2966
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4596
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 84766
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1151
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska