JustPaste.it

Łazienki hotelowe, wanna czy kabina?

Łazienki hotelowe, wanna czy kabina?
Wywiad z Jackiem Niezgoda z ARTDESIGN architektura wnętrz.

Kabiny prysznicowe czy też wanny? W które urządzenie zostały wyposażone łazienki w hotelu Farmona?

Jacek Niezgoda – Wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną zależy od standardu i koncepcji hotelu. W przypadku niższego standardu, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni ma swoja wartość, a łazienki są małe dominują kabiny prysznicowe. Niebagatelną rolę odgrywa również oszczędność wody, którą zapewniają kabiny prysznicowe. W hotelach o wyższym standardzie część pokoi wyposaża się w wanny, a część w kabiny prysznicowe. Na wybór pomiędzy wanna a kabina ma również wpływ styl wnętrza hotelu. Hotele o wnętrzach historycznych, stylizowanych wyposażone są zazwyczaj w wanny, które wraz ze stylizowaną wanną stanowią dekoracyjny element pokoju kąpielowego, łazienki.
Z kolei goście częściej wybierają kabiny prysznicowe ze względu na podwyższona higienę korzystania. Wiele też zależy od narodowości – goście z Ameryki i Europy preferują kabiny prysznicowe lub ta kwestia nie ma dla nich znaczenia, natomiast turyści z Azji wolą wanny. Jest to związane z kultura kąpieli tych regionów. Kąpiel ma być relaksem, stałym elementem dnia. W wannie pełnej wody przeciętny Azjata zanurza się po uprzednim, dokładnym umyciu całego ciała, oddając się niezmąconemu wypoczynkowi. W części łazienek w Hotelu Farmona Business & SPA zainstalowane są kabiny prysznicowe, w części wanny z zamontowanym parawanem.

Czym się Państwo kierowali wybierając wyposażenie i charakter łazienek w pokojach hotelowych w tym obiekcie? Czy priorytetem w tym przypadku była funkcjonalność, czy też stylistyka nawiązująca do innych elementów wyposażenia?

Jacek Niezgoda – Zależało nam na tym, aby sprostać wszelkim gustom i upodobaniom, aby gość miał możliwość wyboru wyposażenia pokoju i łazienki. Stad decyzja o zamontowaniu w części łazienek kabin, w części wanien. To rozwiązanie się sprawdziło i goście są zadowoleni z możliwości wyboru.

Czy podzielają Państwo zdanie, że w do typowego hotelu butikowego koniecznie powinny trafić wanny?

Jacek Niezgoda – W hotelach butikowych, ze względu na ich luksusowy, kameralny charakter, zbliżony jak najbardziej do domowej atmosfery, powinny być instalowane wanny, dla wygody gości z zamontowanym parawanem. W apartamentach wanny i kabiny prysznicowe.

Czy znają Państwo ciekawe realizacje hotelowe, gdzie inwestor zdecydował się zainstalować w hotelowej łazience i kabinę prysznicową i wannę? Co było powodem takich decyzji?

Jacek Niezgoda – Niestety nie znamy takich realizacji w Polsce, choć na pewno one istnieją. Spotkaliśmy się z takim rozwiązaniem w krajach Europy Zachodniej, w luksusowych hotelach. Jest to podyktowane standardem hotelu i koniecznością sprostania potrzebom wymagających gości, w warunkach wysokiej konkurencji. Hotele szukają rozwiązań, które sprawią, że gość będzie chciał wybrać właśnie ten obiekt, i oprócz udogodnień technicznych, niebanalnego designu, wyjątkowej oferty, ważna staje się możliwość wyboru miedzy kabiną prysznicową, a wanną.

Jak Państwo oceniają przydatność w pokojach hotelowych wanien, które umożliwiają zamontowanie parawanu i działanie podobne do kabiny prysznicowej? Dystrybutorzy, z którymi rozmawiałem wspominali, że jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie…

Jacek Niezgoda – Wanna z zamontowanym parawanem jest optymalnym rozwiązaniem dla hoteli, które nie mają wystarczając dużo przestrzeni i środków finansowych na zamontowanie wanny i kabiny, a chcą jak najlepiej sprostać wymaganiom swoich gości. Jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne i chętnie wybierane przez inwestorów.

ARTDESIGN architektura wnętrz
Jacek Niezgoda
tel. 012 633 05 97, 507 065 433
e-mail: jacek.niezgoda@artdesign.pl
www.artdesign.pl