Login lub e-mail Hasło   

Moda na e-czytanie

Ponad ćwierć miliona e-gazet sprzedaje się miesięcznie w Polsce.
Wyświetlenia: 995 Zamieszczono 30/08/2008

Ponad ćwierć miliona e-gazet sprzedaje się miesięcznie w Polsce. Taka kwota jest imponująca zwłaszcza, że parę lat temu nikt nie spodziewał się, że ktokolwiek będzie chciał kupować publikacje w wersji elektronicznej.

Mimo że tradycyjna prasa jest wygodniejsza od elektronicznego odpowiednika, to e-gazeta ma wiele plusów, co powoduje, że staje się coraz popularniejsza.

Dlaczego ludzie czytają e-prasę?

Głównym powodem, dla którego ludzie decydują się na kupno e-prasy, jest cena! Każda gazeta w wersji elektronicznej jest tańsza od 25% do nawet 70%. Kupując np. Tygodnik Wprost w kiosku zapłacimy za niego 4,50zł, a w internecie można go pobrać za 3 zł. Różnica w cenie jest duża co przekonuje poniektórych do sięgnięcia po elektroniczne wydanie.

Cena nie jest jedynym atutem dla, którego ludzie kupują e-prasę. W dobie palmtop’ów, e-papieru czytanie e-gazet, staje się coraz wygodniejsze. Nawet na komórce można odczytać swoją codzienną prasę, wystarczy, że można nią odtwarzać pdf’y. Jednak na tak małych wyświetlaczach czytają tylko najwięksi fani e-publikacji.

Mniejsi „napaleńcy” czytają swoją elektroniczną prasę przed monitorami swoich laptopów.   

Można go wziąć do kawiarni, na lotnisko, do pociągu, i bez problemów czytać swoje e-wydania, w bardzo wygodny sposób.  Jedyną wadą to czas pracy takiego laptopa. Gdy bateria się wyczerpie, a nie ma go gdzie podłączyć do prądu wówczas, zostaje się odcięty od swoich gazet.

Inni cenią sobie czas w jakim kupuje się e-wydania. Wystarczy parę kliknięć i już ma się swoją gazetę na swoim monitorze. Zakup takiej gazety trwa nie więcej niż 5 minut. Jednak czas oszczędzają osoby, które umieją posługiwać się komputerem. Trudności mogą mieć Ci, którzy nigdy nie przelewali pieniędzy przez Internet lub pobierali aplikacji z sieci. Ten fakt odstrasz klientów od kupna e-gazety. Są to jednak osoby starsze, które nie mają ochotę na innowację.

E-prasa jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi mieszkających poza krajem, ponieważ nie płaci się za koszty transportu, gazetę ma się prawie natychmiast, a do tego cena jest bardzo niska. Dla emigrantów mieszkających np. w Anglii koszt kupna  Gazety Wyborczej to zaledwie  1,50zł czyli ok.0,34 funta. Można powiedzieć, że są to „śmieszne pieniądze”. Dlatego też sporo ludzi kupuje polską e-prasę za granicą.

Innym atutem e-prasy jest fakt, że można łatwo znaleźć wybrane hasło lub informację. Wystarczy, że wciśnie się [Ctrl+F] wpisze czego się szuka i już można znaleźć to czego się chce.

Jakie są wady?

Wada jest tylko jedna.

Papierowa wersja gazety jest o wiele wygodniejsza niż wersja komputerowa. Jednak są opinie, że wcale nie są wygodniejsze a jedynie nie chcemy zmienić swoich przyzwyczajeń.  Ale nikt nie zaprzeczy, że gazetę możemy poczytać w wannie lub na plaży, a e-prasę raczej już nie… I to jest chyba jedyna wada e-publikacji.

 

Podsumowując

Zalety e-prasy:

- niska cena

- łatwy dostęp do numerów archiwalnych

- szybko się kupuje

- łatwo wyszukuje się informację

Wady e-prasy:

- nie można zabrać do wanny lub na plażę,

Podobne artykuły


48
komentarze: 20 | wyświetlenia: 25569
43
komentarze: 10 | wyświetlenia: 18559
41
komentarze: 31 | wyświetlenia: 58958
26
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5396
25
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3021
25
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2913
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2226
20
komentarze: 46 | wyświetlenia: 3623
20
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1410
19
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2115
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1900
18
komentarze: 19 | wyświetlenia: 3180
17
komentarze: 28 | wyświetlenia: 2317
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska