JustPaste.it

Ile kosztuje żywność?

10 pysznych, zdrowych produktów żywnościowych, które nie doprowadzą nas do bankructwa

10 pysznych, zdrowych produktów żywnościowych, które nie doprowadzą nas do bankructwa

 

Dr Mercola w swoim artykule pt. „Ile kosztuje żywność?” opisuje 10 pysznych, zdrowych produktów żywnościowych, które nie doprowadzą nas do bankructwa w obecnej dobie rosnących kosztów życia oraz żywności.

      1. Jajka

Są one jednym z najzdrowszych produktów na świecie. Jednak należy pamiętać, że jest znaczna różnica w wartościach odżywczych między jajkami z fermy, a tymi wiejskimi wynikająca z różnic żywieniowych tych dwóch grup kurczaków. Kury z fermy głównie karmione są kukurydzą, soją oraz ziarnami bawełny, podczas gdy te karmione paszą na pastwisku jedząc ziarna, rośliny zielone, owady i robaki otrzymują zupełnie inne wartość odżywcze. Najlepiej jest kupować jajka od znanych lokalnych farmerów lub znaleźć dobry sklep z wiejskimi jajkami. Należy unikać jajek zawierających tłuszcze omega-3, które nie są dla nas zdrowe. Może wydać się to dziwne, ale najlepiej jest jeść jajka na surowo. Często wywołują one alergie ze względu na zmiany zachodzące podczas gotowania. Jedzenie jajek na surowo zachowuje wiele nietrwałych wartości odżywczych tj. luteina i zeaksantyna, które w znacznym stopniu zapobiegają zwyrodnieniu plami żółtej. Ponadto, surowe jajka nie powodują zatrucia salmonellą.

2. Świeże mleko

Pomimo złej opinii na temat świeżego, nie przetworzonego mleka jest ono jednym z produktów o dużych wartościach odżywczych, nie zniszczonych przez wysoką temperaturę oraz lepszym smaku  niż mleko pasteryzowane. Jego popularność ciągle rośnie.

3. Świeże orzechy i nasiona

Dobra nowina dla wegetarian - orzechy są dobrym zamiennikiem białko mięsa pod warunkiem, że są jedzone z umiarem. Wynika to z faktu, że wszystkie orzechy zawierają bardzo dużo tłuszczów omega-6 i mogą zakłócić proporcje tłuszczów omega-6 i 3 w organizmie. Ludzie z wysokim ciśnieniem, nadwagą, podwyższonym cholesterolem oraz cukrzycą powinni uważać na ilości spożywanych orzechów. Sam autor, dr Mercola bardzo ludzi orzechy pekanowe, włoskie, laskowe i migdały. Jednak unika orzeszków ziemnych, ponieważ zamierają dużo pestycydów, aflatoksyny oraz kancerogennych pleśni.

Nasiona przypominają orzechy w tym, że zawierają dość dużo tłuszczów omega-6 natomiast mają mniej węglowodanów niż orzechy.

4. Owoce – jagody

Owoce – jagody mają nie tylko świetny smak, ale również posiadają różne silne substancje roślinne, które mogą znormalizować i poprawić zdrowie. Mają dużą zawartość błonnika i niską cukru, więc nie zaszkodzą zdrowiu jeśli będą spożywane z umiarem. Najlepiej jeść je na surowo ponieważ podgrzewanie czy zamrażanie może zniszczyć niektóre antyoksydanty.

Jagody mają największą zawartość cennych antyoksydantów. Badacze z USDA Human Nutrition Center (HNRCA) uznali jagody za owoc zawierający największe ilości antyoksydantów w porównaniu z 40 świeżymi owocami i warzywami. Ponadto, zawierają one witaminy A i C, cynk, potas, żelazo, wapno i magnez. Jagody chronią przed infekcjami dróg moczowych, rakiem, chorobami wieku starczego oraz uszkodzeniami mózgu spowodowanymi przez wylew. Czarna borówka może zapobiegać lub nawet odwrócić proces zwyrodnienia plamki żółtej.

Żurawiny – również zawierają duże ilości antyoksydantów, a także leczą i zapobiegają infekcjom dróg moczowych. Ponadto, chronią przed rakiem, wylewem i chorobami serca. Żurawiny są bogate w polifenole, które mogą zahamować rozwój komórek raka piersi, zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł oraz wrzodów żołądka. Żurawiny należy jest w całości i surowe oraz jako dodatek do soków warzywnych.

Truskawki – mają drugie miejsce biorąc pod uwagę zawartość antyoksydantów. Są bogate w błonnik, mangan, kwas foliowy, potas i dużą zawartość witaminy C. Antyoksydanty zawarte w truskawkach to cyjaniny i kwas elagowy, substancje roślinne, które zwalczają czynniki rakotwórcze.

Maliny – bogate w cyjaniny oraz substancje roślinne zwalczające raka tj. kwas elagowy, kumarowy i ferulowy. Zawierają wapno, witaminy A, C, E, błonnik i kwas foliowy.

Tak jak wszystkie owoce, jagody powinny być spożywane z umiarem i dobrze umyte. Należy również pamiętać, że zbyt duża ilość za jednym razem może spowodować skoki poziomu insuliny.

5. Arbuz

Mnóstwo zdrowia za małe pieniądze. Arbuz zawiera dużo substancji roślinnych tj. likopen, beta-karoten i cytrulinę, która jest przekształcana w arginine. Jest ona z kolei aminokwasem wpływającym korzystnie na serce, układ krążenia oraz immunologiczny. Arginina wzmacnia tlenek azotu wpływający na naczynia krwionośne dając efekty przypominające Viagrę. Arginina wspomaga również cykl mocznikowy usuwając amoniak i inne toksyczne związki z organizmu.

6. Mleczko kokosowe

Olej kokosowy jest dobry dla naszego zdrowia ze względu na średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe lub triglicerydy, które zwiększają metabolizm organizmu oraz zwalczają wirusy, bakterie i grzyby. Mleczko kokosowe może być stosowane zamiast mleka lub jako dodatek do sosów, dressingów lub wypieków. Olej kokosowy jest świetny do gotowania, ma termin przydatności ponad dwa lata oraz jest najbogatszym źródłem triglicerydów. Kokos zawiera tłuszcze, które wspomagają odchudzanie poprzez zwiększenie metabolizmu i produkcję energii. Ponadto, wspomaga trawienie oraz funkcje tarczycy.

7. Szpinak

Bogaty w duże ilości antyoksydantów i kwas foliowy, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto, zawiera luteinę i zeaksantynę obniżające ryzyko zwyrodnienie plamki żółtej związane ze starzeniem.

8. Czosnek

Wspomaga naturalne zdolności organizmu do ochrony przed nadciśnieniem i osteoporozą oraz wg badań zmniejsza ryzyko różnych form raka. Działa jak naturalny antybiotyk, jako czynnik antygrzybiczny, antywirusowy i przeciwpasożytniczy. Głównym czynnym składnikiem czosnku jest alicyna, która ulatnia się już w godzinę po pokrojeniu.

9. Dziki ryż

W porównaniu z innymi zbożami zawiera on więcej protein, błonnika, minerałów, witaminy B, kwasu foliowego i węglowodanów. Jest szczególnie bogaty w niacynę, cynk, fosfor, magnez i potas.

10. Olej z kryla

Zawiera mnóstwo cennych antyoksydantów i omega 3 bez zanieczyszczeń metalami ciężkimi. Kryl to małe zwierzątko przypominające krewetkę, którymi żywią się wieloryby. Olej z kryla:

·         wpływa na zdrowe serce i stawy

·         zwalcza procesy starzenia

·         wspomaga mózg i system nerwowy

·         normalizuje poziom cholesterolu

·         optymalizuje nastrój oraz utrzymuje zdrową skórę

Ten niezwykły olej zawiera pełen komplet niezbędnych antyoksydantów nie występujący w oleju z ryb lub wątroby dorsza.

Autor nie jest wielkim zwolennikiem suplementów diety, jednak olej ten stanowi wyjątek

 

 

Źródło: Dr Mercola