JustPaste.it

Podstawowe założenia NLP

NLP to nie tylko techniki, ale przede wszystkim sposób myślenia. Zmiana podejścia do wszystkiego co nas otacza jest źródłem najgłębszych zmian w naszym życiu.

NLP to nie tylko techniki, ale przede wszystkim sposób myślenia. Zmiana podejścia do wszystkiego co nas otacza jest źródłem najgłębszych zmian w naszym życiu.

 

NLP to nie tylko techniki, ale przede wszystkim sposób myślenia i patrzenia na świat. To właśnie zmiana podejścia do wszystkiego co nas otacza jest źródłem największych zmian w naszym życiu, nie używanie konkretnych ćwiczeń. W tym poście chcę Ci przedstawić główne założenia NLP. Jest to absolutna podstawa, jeśli chcesz rozpocząć przygodę z neurolingwistycznym programowaniem.

490f4eb7344fd72803e02a88664bc175.jpg

Same przyjęcie tych założeń i patrzenie na świat w zgodzie z nimi znacznie zmieni Twoje zachowanie w wielu sytuacjach. Zamiast reagować impulsywnie i emocjonalnie, będziesz działać dużo mądrzej, szukając zawsze rozwiązań i porozumień. Zapoznaj się dokładnie z każdym z tych założeń i zastanów się, jak odnoszą się one do Twojego życia. Ważne jest abyś się zastanowił, jak zmieni się Twoje zachowanie po przyjęciu konkretnego spojrzenia na świat.

 

 

Każdy z nas ma inną mapę świata

Nie ma znaczenia, jaki świat jest w rzeczywistości. Do jego poznawania służą nam zmysły- wzrok, słuch, smak, dotyk, węch. Ze względu na ograniczenia naszego mózgu jesteśmy wstanie przetworzyć jedynie niewielką część bodźców wysyłanych przez nasze otoczenie. Każda informacja jest przetważana przez najróżniejsze filtry: kulturowe, językowe, przekonania, wartości, doświadczenia. Każdy człowiek posiada inne, jedyne w swoim rodzaju filtry. Dlatego też każdy z nas inaczej postrzega otaczającą nas rzeczywistość. Każdy inaczej odbiera tą samą sytuację, każdy może inaczej interpretować te same słowa. Wszyscy żyjemy w naszych własnych, niepowtarzalnych rzeczywistościach, stworzonych przez wrażenia zmysłowe i indywidualne doświadczenia.

 

Co Ci daje takie spojrzenie na świat?

Po pierwsze, aby rozwiązać swoje problemy, możesz zmienić swoją mapę. Możesz zmienić swoje przekonania, wartości, sposób patrzenia na świat. To Ci da zmianę na głębokim poziomie. Po drugie, poznanie mapy świata innego człowieka jest kluczem do jego zrozumienia. Gdy zdasz sobie sprawę z tego, że każdy człowiek może widzieć pewne rzeczy zupełnie inaczej niż Ty, łatwiej Ci będzie tworzyć zdrowe relacje.

 

Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne

Wszyscy popełniamy błędy, są one częścią naszego życia. Jest jednak jedna rzecz, która odróżnia ludzi sukcesu od wszystkich innych ludzi. Jest nią sposób myślenia o porażkach, o błędach, które tak często popełniamy. Zazwyczaj ludzie po odniesieniu porażki odczuwają bardzo negatywne emocje, co blokuje ich dalsze działania. Człowiek sukcesu jest zaś wdzięczny za naukę, którą otrzymuje popełniając błędy. Jeśli zrobiłeś coś źle, możesz potraktować to jako wartościową informację zwrotną, z której bardzo wiele się możesz nauczyć. Możesz wyciągać wnioski z błędów, zastanawiać się co zrobiłeś źle, żeby następnym razem zrobić to znacznie lepiej. To jest zupełnie inny sposób myślenia, który daje ogromne możliwości. Popełnianie błędów to nieodłączna część dążenia do sukcesu, a każda porażka to bezcenna wiedza, potrzebna w osiągnięciu tego sukcesu.

 

Gdy to, co robisz nie działa - zrób coś innego

Jest to banalnie proste i oczywiste, a mimo to bardzo wiele osób stara się osiągnąć jakiś cel wciąż robiąc to samo. Działając zawsze w ten sam sposób zawsze będziesz otrzymywać takie same rezultaty. Jeśli widzisz, że jakieś podejście nie działa- zmień je, spróbuj czegoś innego.

  

Za każdym zachowaniem stoją pozytywne intencje

Według tego założenia każde nasze zachowanie wynika z pozytywnych intencji. Nawet jeśli zrobiliśmy coś, z czego nie jesteśmy zadowoleni, zapewne wybraliśmy taką drogę dlatego, że to był dla nas najlepszy w tamtej chwili wybór. Gdybyś nie chciał dobrze dla siebie, nie wybrałbyś takiej drogi. Zrozumienie tego jest bardzo ważne gdy chcesz się zmienić i przyjąć jakieś nowe zachowania. Pamiętaj, że te stare niechciane zachowania, wynikały z tego, że Twój umysł widział w nich pozytywną intencję dla Ciebie.

Jest to również bardzo przydatne w relacjach z innymi ludźmi. Zawsze próbuj odgadnąć, co leży u podstaw zachowania drugiego człowieka. Da Ci to zrozumienie i możliwość dużo lepszej komunikacji.


Nie można się nie komunikować

Komunikacja ma miejsce zawsze i wszędzie- wszystko co sobą prezentujesz jest komunikacją. Słowa to tylko 7% procent przekazu. W komunikacji najważniejszy jest przekaz niewerbalny i Twój głos. NLP dostarcza wiele technik za pomocą których nauczysz się skutecznie kierować takim przekazem. NLP również zakłada, że znaczenie Twojego komunikatu to reakcja odbiorcy. To, jak zareaguje druga osoba zależy od tego, jaki Ty wyślesz przekaz. Ty jesteś odpowiedzialny za to, czy ktoś zrozumie Twoje słowa, czy odbierze je zupełnie inaczej, niż to zaplanowałeś. Dlatego musisz zadbać o to, aby informacje, które chcesz przekazać były tymi, które odbiorca otrzyma.

 

Dla mnie zapoznanie się z tymi założeniami było świetnym początkiem poznawania NLP. Poza tym, daje to pogląd na to, czym naprawdę neurolingwistyczne programowanie jest. Nie zbiorem perswazyjnych technik, a modelem mądrej zmiany na lepsze. Nawet teraz często wracam do tych założeń i przypominam sobie to o czym warto pamiętać. Które z tych założeń jest według Was najważniejsze i dlaczego?

 

Zobacz również: Modelowanie- fundament NLP i droga do sukcesu 

 

Pozdrawiam,

Michał Pasterski

autor bloga o rozwoju osobistym www.michalpasterski.pl

 

Źródło: http://michalpasterski.pl/2008/08/podstawowe-zalozenia-nlp/