Login lub e-mail Hasło   

Wybuchowa notatka zmarłego rabina wskazuje imię Mesjasza!

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.bibula.com/new/display.php?textid=01023
Świat żydowski trzyma tę tajemnicę nie wiedząc co z nią uczynić, jak ją zinterpretować, jak ją przełknąć. Jest tak wybuchowa, a jednocześnie tak prawdziwie porażająca, że ortodo...
Wyświetlenia: 5.395 Zamieszczono 14/09/2008

Świat żydowski trzyma tę tajemnicę nie wiedząc co z nią uczynić, jak ją zinterpretować, jak ją przełknąć. Jest tak wybuchowa, a jednocześnie tak prawdziwie porażająca, że ortodoksyjni Żydzi nie chcą w nią uwierzyć.

 

Sprawa dotyczy notatki sporządzonej przez zmarłego w styczniu 2006 roku w wieku 108 lat rabina Yitzak Kaduri, jednego z najbardziej poważanych rabinów w historii. Rabin Kaduri, specjalista Talmudu i kabały, na kilka miesięcy przed swoją śmiercią spisał na małej karteczce swoje ostatnie słowa. Zaklejona w kopercie notatka miała być według życzenia rabina otwarta dopiero teraz. Gdy ją w końcu odczytano, wybuchła burza.

Na kartce rabin Yitzhak Kaduri zapisał imię Mesjasza, na którego z utęsknieniem czekają Żydzi od tysięcy lat. Ku konsternacji ortodoksyjnych Żydów, jak również niedowierzaniu wszystkich Żydów na świecie, rabin Kaduri zapisał, że Mesjaszem, który przyjdzie jest Yehoshua, zwany także Yeshua, nam wszystkim znany jako Jezus. „Podniesie On ludzi i udowodni, że Jego słowa i prawo są ważne” – zapisał rabin Kaduri.
Zdanie powyższe zapisane po hebrajsku brzmi: Yarim Ha’Am Veyokhiakh Shedvaro Vetorato Omdim, z którego ortodoksyjni Żydzi interpretując je w świetle stosowanych przez siebie kabalistycznych schematów, wyczytują właśnie imię Yehoshua, syna Yohozadaka.

 

Świat żydowski zaniemówił

Na 108-letniego rabina Kaduri posypały się oskarżenia o niemoc fizyczną i psychiczną w czasie spisywania notatki. Ultra-ortodoksyjni Żydzi z Yeshivy Nahalat Yitzak z Jerozolimy, którzy jeszcze nie tak dawno fanatycznie na ulicach Jerozolimy, z 300-tysięcznym tłumem żegnali swego mistrza, twierdzą dziś, że ich mistrz nie zostawił wystarczającego klucza do interpretacji swoich słów wskazujących na tego Mesjasza.

Rabin Yitzhak Kaduri
Rabin Yitzhak Kaduri
Foto: Wikipedia

Na uwagę zasługuje jednak niemal zupełna cisza w mediach izraelskich: wiadomość o tym rewelacyjnym odkryciu umieścił tylko Israel Today i hebrajskojęzyczne strony internetowe News First Class (Nfc) i kaduri.net, wskazując na autentyczność notatki. Pismo hebrajskie Ma’ariv, choć umieściło informację na pierwszej stronie, uważa że chodzi o podrobiony dokument.
Podobnie twierdzi syn rabina Yitzhaka Kaduri, 80-letni rabin David Kaduri, który mówi, że we wrześniu 2005 roku podczas spisywania notatki, zdrowie fizyczne ojca nie pozwalało na sporządzenie jej własnoręcznie.

Oprócz tajemniczej notatki, ortodoksyjych Żydów "niepokoją" i inne epizody z ostatnich lat życia swego mistrza. Na kilka miesięcy przed swoją śmiercią rabin Kaduri zaskoczył swoich uczniów publicznym oświadczeniem w święto Yom Kippur, mówiąc iż „spotkał się z Mesjaszem”. Według rabina Kaduri, jak również według przewidywań innych znanych rabinów, jak Haim Cohen, Nir Ben Artzi czy jego żony Haim Kneiveskzy, Mesjasz ma przyjść do ludu Izraela „po śmierci Ariela Sharona” [B. premier znajduje się cały czas w stanie śpiączki.]. Wnuk rabina Kaduri, rabin Yosef Kaduri twierdzi, że jego dziadek wielokrotnie przed śmiercią mówił o przyjściu Mesjasza i Zbawieniu, które przyniesie.

Opis Mesjasza – podany na oficjalnej stronie internetowej kaduri.net – zbliżony jest do opisu przyjścia Pana Naszego Jezusa Chrystusa, danego w Nowym Testamencie. „Czy uwierzymy w Mesjasza od razu?” – pyta się rabin Yitzhak Kaduri. „Nie, na początku niektórzy z nas uwierzą w Niego, inni jednak nie. Łatwiej będzie uwierzyć w Niego i podążyć za Nim ludziom nie-religijnym niż ortodoksyjnym. […] Trudno będzie uwierzyć i zrozumieć Mesjasza nawet wielu dobrym ludziom. Przywództwo Mesjasza, który przychodzi w ciele i krwi, jest trudne do zaakceptowania dla wielu. Jako przywódca, Mesjasz nie będzie piastował żadnych stanowisk, ale będzie pomiędzy ludźmi, jak również będzie korzystał z mediów do komunikowania się. Jego panowanie będzie czyste i pozbawione osobistych i politycznych celów. Podczas swego Królestwa, panowały będą tylko Sprawiedliwość i Prawda.”
Rabin Kaduri stwierdza dalej, że “Objawienie Mesjasza przyjdzie w dwóch fazach: w pierwszej będzie potwierdzał swoją pozycję jako Mesjasz, jakkolwiek nie ujawni się. Potem ujawni się niektórym Żydom, niekoniecznie tym uczonym w Piśmie [Torze]. Ujawni się nawet ludziom prostym. Dopiero wtedy ujawni się On całemu narodowi, a ludzie będą dziwili się: ‘Czy to jest ten Mesjasz?’ Wielu będzie znało Jego Imię, lecz nie będzie wierzyło, że ten właśnie jest Mesjaszem”.

Rabin Yitzchak Kaduri powiedział swego czasu swoim studentom, iż "Gdy Mesjasz przyjdzie, wyzwoli On Jerozolimę spod panowania innych religii, które chcą rządzić tym miastem. Będą one walczyły pomiędzy sobą."

 

Jeden przejrzał - inni dalej nie wierzą...

Pismu Israel Today udostępniono wiele własnoręcznie sporządzonych przez rabina Yitzchak Kaduri manuskryptów. To co natychmiast rzuciło się w oczy specjalistom, była duża ilość symboli przypominających krzyż. Według żydowskiej tradycji, używanie krzyży i krzyżyków jest niedopuszczalne. Jak podkreślają specjaliści, nawet używanie zwykłego znaku plus („+”) jest zabronione, gdyż przypomina on krzyż. Syn rabina Kaduri, rabin David Kaduri zapytany o znaczenie tych licznych zakazanych znaków sporządzonych ręką swego ojca, nie jest w stanie udzielić sensownej odpowiedzi. "To są znaki Anioła" - mówi, lecz przyparty do muru nie znajduje innej odpowiedzi i stwierdza, że nie ma pojęcia. Po chwili wyjaśnia jednak, że jego ojciec miał duchowe spotkania z Bogiem i spotykał w śnie Mesjasza.

Rabin David Kaduri w mocnych słowach zaprzecza też autentyczności dokumentu. Na wieść o tym, iż informacja o notatce ukazała się już na oficjalnej internetowej stronie jego Synagogi [kaduri.net], wybuchnął złością: „O, nie! To jest profanacja! Ludzie będą uważali, że mój ojciec wskazał na niego! [czyli Mesjasza Chrześcijan]”.

Kilka tygodni po ujawnieniu notatki, ortodoksyjni Żydzi z rabinackiej szkoły Nahalat Yitzak Yeshiva wyjawili reporterom pisma Israel Today, że tajemnicza notatka rabina Kaduri "nigdy nie powinna była ujrzeć światła dziennego".

 


 

Jezus Chrystus, Zbawiciel Świata, Prawdziwy i Jedyny Mesjasz, przepowiadany przez Proroków, został świadomie odrzucony przez Żydów. Żydzi, podstępnie pojmując, żądając śmierci i doprowadzając do ukrzyżowania Chrystusa, odwrócili się od Boga i przez dwa tysiąclecia stoją w opozycji do Chrześcijaństwa i wartości przekazanych całej ludzkości przez Boga. Niewierny, acz swego czasu umiłowany i wybrany przez Boga naród żydowski, odegra jednak w ekonomi Zbawienia zasadniczą rolę, nawracając się w końcu i przyjmując odrzuconego wcześniej Mesjasza - Jezusa Chrystusa.
Być może obserwujemy pierwsze tego sygnały.

 

Opracował Lech Maziakowski
21 maja 2007 | Washington, DC | www.bibula.com

 

 

PORÓWNAJ RÓWNIEŻ:

  • Artykuł 'Rabin: Jezus to Mesjasz' w Rzeczpospolitej, 26.05.07 Nr 122

    (Prosimy zwrócić uwagę m.in. na pięciodniowe opóźnienie w stosunku do publikacji w BIBULE - jest to kolejny przykład, że media tzw. głównego nurtu nie są samodzielne i na niektóre tematy nie zabierają głosu - czyli nie informują Czytelników - dopóki nie dostaną jakiegoś zezwolenia z zewnątrz. Zbyt wiele razy sytuacja taka miała miejsce w przeszłości żeby traktować ją jako przypadek czy opóznienie redakcyjne.)

 


Źródło:http://www.israeltoday.co.il/default.aspx?tabid=128&view=item&idx=1347...

Ostatnia aktualizacja: 2007-05-21 00:00:00


ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:

Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła

(np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"),

i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/new/display.php?textid=01023

oraz nie dokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.

Podobne artykuły


39
komentarze: 19 | wyświetlenia: 6915
385
komentarze: 337 | wyświetlenia: 411917
124
komentarze: 93 | wyświetlenia: 60888
65
komentarze: 127 | wyświetlenia: 28068
53
komentarze: 63 | wyświetlenia: 26556
48
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6340
48
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6278
37
komentarze: 41 | wyświetlenia: 6026
16
komentarze: 46 | wyświetlenia: 2252
33
komentarze: 52 | wyświetlenia: 9927
31
komentarze: 31 | wyświetlenia: 5251
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11949
27
komentarze: 68 | wyświetlenia: 4925
25
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3204
 
Autor
Dodał do zasobów: Grzegorz Rossa.
ArtykułBardzo ciekawe a co stanie sie z chrześcijanami ? Nie uwierzą w powrót Mesjasza?

Nie ma sie co doszukiwać sęsu w totalnym bezsęsie tego świata. Jedynym wyjściem jest obrac sobie dobry cel ;-) i próbować trafić w środek tarczy.

Czy Pani wątpi w logiczność, ład, poznawalność, opisywalność,… świata?

Mesjasz czy tam Mesaiah to po prostu Posłaniec od Boga, od Yahve, Orędownik, Poseł. Niektóre nurty żydowskie uważają nawet, że zawsze jest jakiś Mesjasz obecny w postaci np. cadyka lub mądrego rabina. Ale to drobiazgi wobec licznych szkół myśli żydowskiej.

  swistak  (www),  25/11/2008

Dla mnie tym Mesjaszem posłańcem Miłości jest Thomas Melon Benedict co uczciłem wierszem :

INTERNETOWY MESJASZ

co chwilę nam się rodzi ktoś

y tak jak mesjasz zbawić świat

niewinny i rozkoszny gość

kolejny bliżni i nasz brat

nadzieją ten wybraniec jest

z którą się wstaje o świcie

dla wierzących co przeszli chrzest

promesą na dn

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  25/11/2008

Jak zwykle zjadło pare pierwszych liter w wierszu Ma być by a nie y , Bóg a nie óg , reklama a nie eklama, bezwarunkowo a nie ezwarunkowo . Polecam tą relacje Thomasa Mellona Benedicta

http://www.nderf.org/Polish/nd(...)des.htm

  ,  25/11/2008

cyt. G. Rossa

Jezus Chrystus, Zbawiciel Świata, Prawdziwy i Jedyny Mesjasz, przepowiadany przez Proroków, został świadomie odrzucony przez Żydów. Żydzi, podstępnie pojmując, żądając śmierci i doprowadzając do ukrzyżowania Chrystusa, odwrócili się od Boga i przez dwa tysiąclecia stoją w opozycji do Chrześcijaństwa i wartości przekazanych całej ludzkości przez Boga. Niewierny, acz swego czas

...  wyświetl więcej

Nie wiem, skąd te wątpliwości, przecież widać wyraźnie.

  swistak  (www),  25/11/2008

Jessika ! To jest robal co gryzie od 2000 lat kazdego Żyda ,Był czy nie ? Podobnie jest z Hitlerem . Był czy nie był Żydem .Talmud nie głosi miłości blizniego , podobnie Mein Kampf .Dopiero dzis kościół głosząc ekumenizm i tolerancje upodmiatawia człowieka
jako klejnot w koronie stworzenia równając go z Bogiem .Świątynią powolli przestaje być Kościół, interpretowany przytomnie, jako wspólno ...  wyświetl więcej

  ,  26/11/2008

Jakby się przyjrzeć każdemu z osobna to większość ludzi na ziemi miało w swej rodzinie Żyda.

Co do tego fragmentu, o który pytałam, to nie istnieje on w oryginalnej wersji, jest to poprostu nadgorliwy DODATEK pana Maziakowskiego, który zrobił to bo jest chrześcijaninem albo na czyjeś polecenie, jednak osoba czytająca to pierwszy raz nie rozróżni czy to należy do notatki czy jest to tylko d

...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  26/11/2008

Jessika ! Może Rabin był juz zmęczony ta zabawą z Bogiem w ciuciubabke i przyznał w głębi serca , racje Jezusowi że bóg to Miłość . Kiedys napisałem wiersz

Ciuciubabka

Gdzie On się schował ?
Tam gdzie nikt nie szuka
W głębi serca Matki
W duszy ojca ,brata ,siostry
Stamtąd ogrzewa nas Miłością
Co nic nie kosztuje
Taka empatyczna inkubacja

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska