Login lub e-mail Hasło   

Manipulacja, narzędzie sterujące ludzką świadomością oraz podejmowaniem decy...

Nie ma osób niepodatnych całkowicie na określony rodzaj kontroli świadomości, jedynie sam system wartości jest źle dobrany, nieadekwatny do zamierzonej manipulacji.
Wyświetlenia: 3.346 Zamieszczono 15/09/2008

 

 

 

Manipulacja jako narzędzie sterujące ludzką świadomością, wpływa na rodzaj podejmowanej decyzji.

 

 

 

 Określony schemat działania, który został przyjęty jako wzór przez pojedynczą jednostkę jest w równym stopniu możliwy do przyjęcia przez kolejne jednostki względem ich podobnego schematu myślowego.

 Większość ludzi posiada własną ukształtowaną przez otoczenie świadomość, która odpowiada za odbieranie rzeczywistości. Wartości, potrzeby lub stany emocjonalne charakteryzujące jednostki zostały ukształtowane przez najbliższe środowisko oraz czynniki zewnętrzne odbierane w sposób emocjonalny np. informacje dotyczące wydarzeń ze świata za pośrednictwem mediów. Każde doświadczenie egzystencjalne odbierane przez jednostkę ma wpływ na jego funkcję, którą pełni w społeczeństwie jako jego integralna część.

  Jednostki, które posiadają podobny system wartości ukształtowanych na zasadzie podobnych doświadczeń są podatni w równym stopniu na sztuczny system wartości (manipulacja), który będzie oparty w swoich podstawach na wartościach, które kształtowały lub w dalszym ciągu kształtują świadomość manipulowanej osoby. Wspomniany sztuczny system wartości będzie dla konkretnej postaci lub organizacji narzędziem manipulacji dążącym do podporządkowania sobie jednostki z zamiarem wykorzystania ich świadomości kosztem przyjęcia narzuconych manipulacyjnych wartości poznawczych. Nie każdy człowiek staje się członkiem organizacji zrzeszających lub przynależy do grupy o sprecyzowanym poglądzie. Osoba niepodatna na określony schemat o częściowym oddziaływaniu na świadomość odczuła, iż wspomniany schemat nie pokrywa się z jej ukształtowanym sposobem odbierania rzeczywistości.

Jeśli narzucony schemat zadziała na jednostkę, przez co została ona poddana manipulacji z całą pewnością zadziała na kolejne jednostki o zbliżonej ukształtowanej lub kształtującej się świadomości. Człowiek opowiadający się za systemem lub poglądem wybiera ten, który został przez niego przyjęty jako właściwy temu co uważa za bliskie wartościom, według których funkcjonuje. To co kształtuje człowieka będzie decydowało o jego przyszłych wyborach oraz drodze życia a sztuczny system wartości ukierunkowuje według przeznaczonego celu jednostkę ku określonej formie dokonywania wyboru nie wynikającego z własnego systemu lecz narzuconego, zawierającego wspólne elementy jakim są wartości zbliżone do tych, którymi kieruje się poddana manipulacji jednostka. Opisane działanie można nazwać  „praniem mózgu”.

 Osoby, które w tylko określonym przypadku nie poddały się manipulacji dziwią się, iż coś tak błahego i nielogicznego sprawia, że człowiek zaczyna stopniowo zmieniać swoją dotychczasową postawę życiową lub pogłębiać się w marazmie do którego wpędza sztuczny manipulujący system wartości.

 Nie ma osób niepodatnych całkowicie na określony rodzaj kontroli świadomości, jedynie sam system sztucznych wartości jest źle dobrany dla jednostki, która posiada odmienny własny nieadekwatny system wartości do zamierzonej manipulacji.

 Każdy kto sobie uświadomi zagrożenie wynikające z podatności na manipulację bez wyjątku będzie bardziej bezpieczny i przygotowany aby zauważyć, iż to on sam jest poddawany  działaniu manipulacji a tym samym staje się uzależniony od schematu, który został mu wpojony jako jego własny.    

Podobne artykuły


41
komentarze: 45 | wyświetlenia: 140421
37
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5062
35
komentarze: 87 | wyświetlenia: 4422
32
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9462
29
komentarze: 7 | wyświetlenia: 6709
28
komentarze: 15 | wyświetlenia: 11718
71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17728
24
komentarze: 36 | wyświetlenia: 13145
22
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2890
15
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2053
14
komentarze: 40 | wyświetlenia: 4045
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Szkoda że artykuł taki krótki i mam wrażenie, że mało z niego wynika. Polecam zajrzeć do innych artykułów dotyczących manipulacji: http://www.eioba.pl/t/manipulacja

  haaha,  02/10/2008

Tak to prawda co napisałaś o manipulacji, owszem manipuluje manipulacja stworzona przez człowieka dla człowieka czy to coś nadzwyczajnego? Manipulacji są poddawani ludzie więc co więcej chciałaś wyczytać z tego artykułu. Tak czy inaczej zapoznanie się z jakąkolwiek formą manipulacji jest warte tego aby poświęcić swój czas nawet gdyby w artykule była sama regułka słowa manipulacja. Każdy coś wynies ...  wyświetl więcej

Bzdety

  swistak  (www),  23/11/2008

zmanipulowane ha ha to hi hiDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska