Login lub e-mail Hasło   

Siła napędowa życia Czi

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://nazdrowieczas.blogspot.com/2010/0(...)ml#more
Warunkiem niezbędnym, koniecznym do zapewnienia krążenia energii czi bez przeszkód ,zaburzeń i zablokowań jest:RÓWNOWAGA ENERGETYCZNA ENERGII JIN I ENERGII JANG
Wyświetlenia: 2.780 Zamieszczono 19/09/2008

Pięć funkcji  Czi

Temat  podstawowy to pić funkcji Czi
1. Czi jest żródłem aktywności ciała i ruchu (świadomego i nieświadomego)
2. Czi ogrzewa ciało-daje mu ciepło
3. Czi jest żródłem regulującym obrotowość organizmu ,a składowa zwana WejCzi odpowiada za obronę organizmu przed zewnętrznymi czynnikami szkodliwymi: - zimno ,wiatr itp.
4. Czi jest żródłem przemiany w organizmie powietrza i pożywienia w inne życiodajne substancje takie jak samo Czi, krew, płyny
5. Czi utrzymuje wszystko na właściwym miejscu :organy, krew, tkanki, naczynia krwionośne itd.


Człowiek żyje bo jest zasilany energią życia Czi wypadkowym-składającym się z 3 części:
Czi z powietza. Czi z pożywienia, oraz Czi urodzeniowe -genetyczne
Energia wypadkowa Czi zasila organy człowieka w rytmie dobowym ,osiągając w nim co 12 godz.
energię zasilania min. lub max..
Organy czerpią tą energię, ale i przekazują organom innych układów .Życiodajna energia Chi ciągle krąży w organizmie człowieka. Chińczycy mówią ,że człowiek to żenie energii kosmicznej.
Krążenie energii Czi w organizmie człowieka odbywa się w różnych obiegach.
Najważniejsze z nich to obieg brat - siostra w obrębie tego samego układu  i pomiędzy różnymi układami obieg matka- dziecko, oraz obieg babcia-wnuczek.


Zdrowie w/g tradycyjnej medycyny chińskiej to niezaburzony obieg krążenia życiodajnej energii
Czi w organizmie.
Warunkiem niezbędnym, koniecznym do zapewnienia krążenia energii  czi  bez przeszkód ,zaburzeń i zablokowań jest:
ROWNOWAGA ENERGETYCZNA ENERGII JIN I ENERGII JANG W KAŻDYM UKŁADZIE FUNKCJONALNYM  CZŁOWIEKA NA ODPOWIEDNIO WYSOKIM POZIOMIE.


Przez tysiące lat Chińczycy nieprzerwanie i konsekwentnie szukali dwóch dróg:
1. jak maksymalnie zasilić organizm w energię Czi i jak ją chronić w organizmie
2.jak osiągnąć i utrzymać równowagę w organach i w całym organizmie.
Chińczycy są w tej dziedzinie Mistrzami.
Rodzaje dysharmonii Czi
1, Niedobór  Czi :poziom za mały, aby organizm dobrze spełniał funkcje (np, zimno nam)
2.Zanik  Czi- głęboki deficyt Czi ,silne zaburzenia funkcji organizmu
3.Stagnacja Czi  :zaburzenie w danym rejonie organizmu przepływu lub zablokowany przepływ
4."Zbuntowane Czi" -wtedy gdy przepływa w złym kierunku np. Czi żołądka powinno płynąć w dół ,a płynie do góry(czkawka, nudności, wymioty itp.)

Filozofia wschodu>lekarz jako ogrodnik>siła napędowa CZI

Motorem życia jest czi i stanowi ono jądro ,istotę chińskiej medycyny, gdyż określa życie choć nie da się tego uchwycić zmierzyć ,policzyć, zobaczyć lub wyizolować. Czi formuje świat materialny, jest niewidzialną siła, znaną jedynie dzięki swoim efektom, rozpoznawalną pośrednio przez to, czemu sprzyja, co wytwarza i ochrania .Czi przybiera kształt materii. Powstawanie gór wzrost  lasów, bieg rzek, rozmnażanie się stworzeń, wszystko jest oznaką czi.


W człowieku wszystkie funkcje ciała i umysłu są wyrazem czi; działanie zmysłów ,myślenie ,odczuwanie ,trawienie, zdolność do ruchu i rozmnażania. Czi wywołuje ruch i wytwarza ciepło .Jest podstawową tajemnicą i cudem.
Życia nie można oddzielić od jego przejawów .Kiedy serce bije i oddech jest ciepły uznajemy ,że ciało żyje. Kiedy serce przestaje bić i ciało staje się zimne ,siła życia czyli czi uchodzi z ciała.


Siła życia i czi są jednym. Jak świeże powietrze zdrowe czi porusza się swobodnie, jak nieświeże powietrze -zastałe czi jest ciężkie i przygniatające. Czi podobnie jak powietrze ma swój własny ruch i tak jak ono wprawia wszystko w ruch Tak jak wiatr porusza drzewami ,trawami i wodą ,klatką piersiową, powoduje wdech i wydech(czi).Ludzie nie wdychają czi, raczej jest ono siła napędową  ciągłego procesu oddychania. W ten sposób czi jest zarówno przyczyną jak i skutkiem. Treść pokarmu jest również formą czi .Oczyszczona esencja pokarmu jest żródłem materialnej konstrukcji ciała. Kiedy czi pokarmu i czi powietrza znajdują się w ciele, stają się jednością znaną jako" czyste "lub "prawdziwe" czi.


Czi powietrza reprezentuje  niematerialny napędowy aspekt czi, a czi pokarmu aspekt materialny .Czi jest zarówno fundamentem struktury jak i katalizatorem przemian i ruchu.
Nathan Sivin stwierdza ,że około 350 roku w chińskich pismach o naturze słowa czi znaczyło "podstawowe tworzywo" .Komentuje on ,że w myśli chińskiej istniała tendencja by. ."myśleć o
tworzywie i jego przemianach w sposób ujednolicony. Czi jest jednocześnie czymś co powoduje zmiany w tworzywie i (zależnie od kontekstu)tworzywem które powoduje zmiany, lub takim w którym zmiany zachodzą. Jest często materialną podstawą aktywności, ale ta aktywność jest również określana jako czi. Ludziom współczesnym nie jest łatwo uchwycić ta myśl, mimo jej jasnego podziału między substancją ,a funkcją.


Koncepcja medycyny wywodziła się z wiedzy o naturze .Zgodnie ze starożytną chińską sztuką praktycznej ekologii znaną jako feng szui (Wiatr, Woda) Ziemię przecinają żyły energii, spajające ją i działające jak żródło energii, z którego czerpie moc wszystko co żyje. Ruch wiatru i wody jest odbiciem aktywności czi. Siły czi mogą pracować na naszą korzyść i niekorzyść.
Dzięki dokładnej obserwacji  wzrastania drzew ,przepływu wody, ruchu wiatru, wzorów światła i cienia osoba praktykująca feng szui ustawia nas w korzystnym położeniu do tych sił byśmy mogli czerpać maksimum korzyści ze środowiska, dopasować ludzkie siedziby, rzeczy i czynności do nurtu czi. lekarz jako ogrodnik praktykuje feng szui i stara się  umieścić człowieka w korzystnej relacji do czi.

Jeden z chińskich ideogramów czi przedstawia w w górnej części "unoszącą się parę" ,a w dolnej "ziarna". Para unosząca się nad garnkiem gotującego się ryżu symbolizuje czystą esencję, ponieważ czi może być rozumiane jako opary najszlachetniejszej materii. Wysoko oczyszczona treść pokarmu (czi pokarmu) i powietrza
(czi powietrza),łączą się ciągle w jedno .Obronne czi(wei) jest  zdolnością adaptowania się do wpływów pogody, mobilizowania odporności przeciwko bakterią chorobotwórczym i szkodliwym substancją w środowisku. Czi odnosi się do wszystkich zasobów ,które organizm ludzki konsumuje ,przetwarza i  wydala.

Zapraszam na stronę http://nazdrowieczas.blogspot.com Symbol równowagi i harmonii

Podobne artykuły


158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 71947
81
komentarze: 61 | wyświetlenia: 128352
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 10214
37
komentarze: 25 | wyświetlenia: 60051
32
komentarze: 8 | wyświetlenia: 77748
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4118
29
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5465
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2310
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4032
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 48642
18
komentarze: 6 | wyświetlenia: 17133
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska