Login lub e-mail Hasło   

Wprowadzenie do energetyki atomowej

Energia atomowa - zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, musimy zacząć korzystać z energii odnawialnej. Dlatego temat energii jądrowej jest w ostatnim czasie bardzo popularny.
Wyświetlenia: 1.951 Zamieszczono 28/09/2008

Wstęp - za i przeciw

Elektrownia atomowa - jest to zakład energetyczny w którym, w skutek rozszczepiania jąder atomowych, np. uranu, plutonu, toru, następuje uwalnianie się energii jądrowej, cieplnej, która następnie jest zamieniana w energię elektryczną. 

Energetyka atomowa nie degraduje środowiska w takim stopniu, jak energia kopalniana. Nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad, bo chociaż nie emituje szkodliwych gazów, ogranicza eksploatację gazów kopalnianych,  a zakłady energetyki atomowej zajmują stosunkowo niedużą powierzchnię, to stanowią zagrożenie groźnego skażenia środowiska ( ludzie cały czas obawiają się takiej samej tragedii, jaka miała miejsce w Czarnobylu). Poza tym, istnieje możliwośc wydostania się cząstek promieniotwórczych, spowodowanych eksploatacją reaktora atomowego i pojawienia się ich w okolicznych wodach, glebach, powietrzu...

Składowanie i gospodarowanie radioaktywnymi odpadami pochodzącymi z reaktora atomowego stanowi nie lada problem.

 

Promieniotwórczość - wpływ na organizmy żywe

Promieniowanie może prowadzić do zakłóceń biochemicznych, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu i do zmian strukturalnych komórek.  Czułość tkanki ludzkiej na promieniowanie jest różna - najczulsze są organy krwiotwórcze i tkanki rozrodcze, najbadziej odporne - mózg i mięśnie. Uszkodzenia popromienne dzielimy na dwa rodzaje: genetyczne i somatyczne.

Genetyczne - naruszające zdolnośc organizmu do prawidłowego przekazywania cech swojemu potomstwu, somatyczne - wpływające na procesy utrzymujące nas przy życiu - jego typowym skutkiem jest ostra choroba popromienna, objawiająca się mdłościami, bólami i zawrotami głowy, osłabieniem ogólnym, zmianami we krwi, biegunkami (często krwawymi), niedokrwistością, wrzodziejącym zapaleniem gardła, obniżeniem odporności organizmu, wypadaniem włosów... Najczęściej kończy się to śmiercią, z powodu wyniszczenia organizmu. Badania wykazały również, że promieniowanie jądrowe przyspiesza procesy starzenia się,  jest przyczyną nowotworów, owrzodzeń, zmiań martwiczych układu pokarmowego, skóry, spojówki oka, hamuje prawidłowe działanie mechanizmów w organizmie człowieka.

 

Promieniowanie ogranicza się za pomocą grubych, betonowych i ołowianych osłon wokół reaktorów, które hamują szkodliwe promieniowanie emitowane przez produkty rozszczepienia.

Składowanie odpadów promieniotwórczych obecnie odbywa się w ten sposób, że są one umieszczane w specjalnych pojemnikach, a następnie zatapiane w morzach, oceanach, bądź umieszczane w  starych kopalniach.

 

Bibliografia 

strony internetowe

           www.sciaga.pl

           andkow.w.interia.pl/#paliwo

           www.wikipedia.pl 

Podobne artykuły


11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10139
15
komentarze: 11 | wyświetlenia: 80009
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 41210
13
komentarze: 6 | wyświetlenia: 86156
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 4201
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 5527
26
komentarze: 20 | wyświetlenia: 16170
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 27100
6
komentarze: 5 | wyświetlenia: 946
81
komentarze: 61 | wyświetlenia: 128370
33
komentarze: 10 | wyświetlenia: 105897
30
komentarze: 7 | wyświetlenia: 83384
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 9146
27
komentarze: 45 | wyświetlenia: 4777
 
Autor
Artykuł"zakłady energetyki atomowej […] stanowią zagrożenie groźnego skażenia środowiska ( jakie miało miejsce po katastrofie w Czarnobylu"

W elektrowni jądrowej w Czarnobylu był zastosowany reaktor węglowy. Reaktory węglowe nie były stosowane nigdzie poza ZSRR. W elektrowniach jądrowych stosuje się reaktory wodne ciśnieniowe.

"istnieje możliwośc wydostania się cząstek promieniotwórczych,

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska