Login lub e-mail Hasło   

Najczęściej Zadawane Pytania dotyczące Serwera Czasu

serwer czasu
Wyświetlenia: 1.645 Zamieszczono 01/10/2008

Co to jest serwer czasu?

Serwer czasu to urządzenie, które wykorzystuje pojedyncze źródło czasu  do jego dystrybucji w sieci. Umożliwia to synchronizacje wszystkich stacji za pośrednictwem LAN (bądź WAN).

Co to jest NTP?

Protokół Synchronizacji Czasu jest protokołem (szeregiem instrukcji) stworzonym do dystrybucji czasu z serwera czasu do sieci.

Dlaczego potrzebuję serwera czasu?

Niekoniecznie potrzebujesz. Wiele małych sieci skutecznie działa bez potrzeby podłączania serwera czasu.  Jednakże, jeżeli komputery przeznaczone są do wykonywania istotnych tranzakcji lub przekazywania poufnych informacji, serwer czasu jest niezastąpiony. Bez odpowiedniej synchronizacji  może pojawić sie wiele nieprzewidzianych problemów. Wiele transakcji online, które przyjmujemy jako oczywiste, nie przymierzając: rezerwacje biletów, zakupy internetowe czy działania na giełdzie, a nawet zwykłe wysłanie maila są pewne tylko z odpowiednią synchronizacją czasu.

Jakiego źródła czasu najlepiej używać?

Jedyna globalna skala czasu, oparta na czasie podanym przez zegar atomowy została nazwana UTC (Uniwersalny Czas Koordynowany). UTC jest wykorzystywany przez sieci na całym świecie. Używając czasu UTC synchronizujesz swoją sieć z każdą inną siecią na świecie wykorzystująca UTC.

Skąd mogę pobrać czas UTC?

Najbardziej powszechnym i najprostszym  sposobem uzyskiwania czasu UTC  jest pobieranie go z internetu, aczkolwiek jest on notorycznie niedokładny. Poza tym serwery internetowe zapewniają niskie bezpieczeństwo, serwer czasu znajduje się poza twoim firewallem, co więcej NTP nie jest w stanie autentyfikować internetowego sygnału. Autentyfikacja jest środkiem bezpieczeństwa używanym przez NTP, aby zapobiec złośliwym atakom urządzeń podszywających sie pod serwery czasu.

Najbezpieczniejszą metodą uzyskiwania czasu UTC jest używanie bądź sieci GPS (System Nawigacji Satelitarnej), którego satelity nadają informację czasu, bądź alternatywnie, używanie specjalnych narodowych częstotliwości nadawanych na falach długich, jednak te nie są dostepne we wszystkich lokalizacjach.

Podobne artykuły


13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 19967
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 56898
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 7569
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 18550
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 26716
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 13170
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60997
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65103
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23364
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23681
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26766
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 19704
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo pomocny artykul dla zapoznania się z podstawami NTP, dziękuję. Misha81Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska