Login lub e-mail Hasło   

Nasz mózg - najpotężniejszy komputer świata

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://rozwojosobisty.wordpress.com/2008(...)swiata/
80% tego, co myśleliśmy, że wiemy o pracy mózgu okazało się nieprawdą w ciągu ostatnich 10 lat
Wyświetlenia: 22.369 Zamieszczono 02/10/2008

Jeszcze do niedawna wewnętrzny świat naszego mózgu był tak samo tajemniczy, jak świat kwantowy wewnątrz atomów. W latach 80-tych i 90-tych dwudziestego wieku naukowcy dokonali ogromnego postępu w dziedzinie technik pozwalających monitorować jego pracę. Rozwinęli takie metody jak: MRI (Magnetic Resonance Imaging), PET (Positron Emission Tomography), SPECT (Single Proton Emisssion Computed Tomography) czy MEG (Magnetoencephalography). Dzięki temu możliwe jest dzisiaj obserwowanie pracy mózgu w czasie rzeczywistym.

Nasz mózg jest najbardziej skomplikowaną i najpotężniejszą maszyną świata. Składa się ze 100 000 000 000 neuronów, które umożliwiają dokonywanie kwadryliona operacji na sekundę. Żeby lepiej zobrazować jego możliwości, wyobraźmy sobie system telefoniczny obsługujący całą naszą planetę. Nasz mózg posiada taką samą skalę skomplikowania i możliwości przetwarzania zawartą w … jednej komórce.

W czasie, kiedy czytasz ten tekst w ciągu każdej sekundy w mózgu umiera ok. 10 000 000 komórek i powstaje tyle samo nowych. I to wszystko dzieje się „samo”, bez jakiejkolwiek kontroli z Twojej strony. Gdybyś miał napisać liczbę pokazującą ilość wszelkich możliwych kombinacji połączeń pomiędzy neuronami, jej rozpisanie zajęłoby Ci … 75 lat! Tyle byłoby w niej zer.

Nasze ciało jest skonstruowane, żeby traktować mózg, jak króla. Nie ma organu, który otoczony jest lepszą opieką. Mózg stanowi ok. 1-2% wagi naszego ciała, ale pochłania 20% powietrza, którym oddychamy; 25% przepływu krwi; 30% wody, którą pijemy; 40% składników odżywczych dostarczanych przez układ krwionośny. W samym mózgu naczynia krwionośne stanowią siatkę o długości ok. 170 000 km.

Jego struktura składa się z różnych „modułów”. Każdy z nich wiedzie nas do innej ery w ewolucji człowieka: poczynając od najprostszych funkcji, mających na celu nasze przetrwanie, na wyobraźni i możliwościach intelektualnych kończąc. Najbardziej prymitywne funkcje kontrolowane są przez te części mózgu, które umieszczone są w jego części centralnej. Najbardziej rozwinięte „moduły” znajdują się w części frontalnej i blisko jego powierzchni.

Z perspektywy pracy naszego umysłu, funkcjonowanie wszystkich modułów naszego mózgu można podzielić na 2 grupy: umysł świadomy i umysł nieświadomy. Część świadoma to ta, dzięki której odczuwamy naszą wolną wolę, możemy analizować, wnioskować i podejmować decyzje. Jednakże część świadoma potrafi działać tylko w krótkim okresie czasu. Co więcej, jej możliwości są ograniczone. W gruncie rzeczy BARDZO ograniczone. Nasz świadomy umysł ma ogromną trudność z zapamiętaniem więcej, niż 6 cyfr lub więcej, niż 3 zdarzeń równocześnie. Spróbujmy:

492-625-35-86937-7

Zasłoń teraz te liczby i powiedz: czy pamiętasz ich sekwencję? Jeśli nie, czy pamiętasz 6 pierwszych cyfr? Ile było wszystkich cyfr w tej sekwencji? Jeśli byłeś w stanie odpowiedzieć na te pytania, to Twoja pamięć krótkotrwała jest dużo mocniejsza, niż przeciętnego człowieka. Tak naprawdę człowiek traci koncentrację po każdych 6-10 sekund. A na marginesie, to właśnie dlatego łamie się tekst w mniejsze paragrafy. I tak dzieje się z każdą książką. W przeciwnym razie, każdy czytelnik miałby kłopot z utrzymaniem koncentracji.

A teraz zastanówmy się, co by było, gdyby nasza świadoma część mózgu miała być odpowiedzialna za wszystkie procesy biochemiczne, które zachodzą w naszym ciele? Gdybyśmy byli świadomi tych wszystkich operacji i decyzji, które w nas zachodzą w każdej sekundzie, prawdopodobnie eksplodowalibyśmy w ułamku sekundy. A nasz nieświadomy mózg zajmuje się tym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. I chyba nie zdajemy sobie sprawy jak potężna i w gruncie rzeczy nieograniczona jest ta właśnie część naszego mózgu.

 

 

Część świadoma

Część nieświadoma

  

Masa

  

17%

83%

Prędkość impulsów

120-140 m/godz

ponad 100 000 m/godz

Bitów / sekundę

  

2 000

400 miliardów

Kontrola percepcji i zachowania

 2-4%

96-98%

Funkcjonowanie

  

wolicjonalne

automatyczne

Czas

  

przeszłość i przyszłość

teraźniejszość

Horyzont pamięci

  

do 20 sekund

na zawsze

 

Zobacz także:

Gdzie są granice możliwości naszego mózgu

 

Pozdrawiam Serdecznie

Ryszard Skarbek
Autor Bloga Tańcząc z Życiem

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 808
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1381
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1100
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1123
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 631
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1231
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1280
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 658
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1065
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1360
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 356
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 735
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 400
 
Autor
Artykułpodobało mi się to w jaki sposób to przedstawiłeś. dzieki.

Komentarz: Bardzo ladny i ciekawy artykul. Dzieki!
Sugestia: Dodaj cos miedzy wstepem a zakonczeniem bo naprawde milo sie czyta.

Dzieki jeszcze raz!

Tomasz, Krzycho - dziękuję za ciepłe słowa i cieszę się, że się podobało.
Niedługo dodam kolejny odcinek :-)

Pozdrawiam

Rysiek

  marekp,  11/01/2009

Cyt."W czasie, kiedy czytasz ten tekst w ciągu każdej sekundy w mózgu umiera ok. 10 000 000 komórek i powstaje tyle samo nowych."

Ta informacja jest nieprawidłowa, z pewnością tyle komórek w mózgu dziennie nie umiera. Jak dotąd wiadomo to masa mózgowa zmniejsza się na starość, ale ilość komórek w mózgu zostaje prawie taka sama z jaką się urodziliśmy. Najwięcej jednak komórek mózgowych tracimy w pierwszym roku naszego życia.

I pomyslec ze sa jeszcze ateisci Pilus

  bnhnb,  29/09/2009

I pomyśleć że są jeszcze katole którzy wierzą że ciało jest zrobione z gliny.

Żeby tylko w to...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska