JustPaste.it

O oszczędzaniu bez mitów

Zarobienie pieniędzy dla jednych jest łatwe, dla innych trudne, lecz dla większości dużo trudniejsze jest ich utrzymanie.

Zarobienie pieniędzy dla jednych jest łatwe, dla innych trudne, lecz dla większości dużo trudniejsze jest ich utrzymanie.

 

     

Utrzymanie pewnej części swoich dochodów na przyszłość — to najprostsza definicja oszczędzania. Innymi słowy oszczędności, czyli wynik oszczędzania to ta część uzyskanych dochodów, która nie została od razu spożytkowana na zakup produktów lub usług, i to nieważne, czy jednorazowych, czy też trwałych, lecz nieprzynoszących zysków.

Właściwa droga do osiągnięcia bogactwa i pomyślności w życiu to umiejętność takiego gospodarowania swoimi pieniędzmi, by nasze dochody zawsze były większe od wydatków. Prawie wszyscy uważamy, że posiadamy tę umiejętność, lecz wcale tak nie jest — rzeczywistość jest dużo bardziej pesymistyczna, co najbardziej uwidacznia się w społeczeństwie konsumpcyjnym. W takim bowiem społeczeństwie specjaliści od marketingu i sprzedaży wciąż narzucają nam przekonanie o konieczności nabycia licznych dóbr, produkowanych na coraz bardziej masową skalę, jako niezbędnych do życia. Ulegamy tej zmasowanej reklamie oraz nieraz złudnej promocji i niezauważenie ograniczamy swoje możliwości do oszczędzania kosztem — rzekomo niezbędnej do utrzymania odpowiednich minimalnych standardów życia— wymuszonej w ten sposób konsumpcji.
    Źródłem ich sukcesów w sprzedaży, a naszych porażek w oszczędzaniu, jest nasza wiara i przekonanie, że wszyscy jesteśmy równi, przez co dążymy do przekonania przyjaciół, znajomych, sąsiadów i wielu, wielu innych o dorównywaniu im w poziomie życia i bogactwie.
    Nie dorównamy wszystkim, a przez wydatki niedostosowane do naszych dochodów możemy popaść w prawdziwe tarapaty finansowe, zostając bez oszczędności na „czarną godzinę”, nie mówiąc już o zapewnieniu lepszej przyszłości dla dzieci i naszym poczuciu bezpieczeństwa na starość. A do oszczędzania na starość  jesteśmy zmuszeni przez system ubezpieczeń społecznych, który zapewnia wprawdzie wypłaty emerytur, ale ich wysokość jest wysoce niezadowalająca, a wręcz niedostateczna.
Do osiągnięcia sukcesu i szczęścia niezbędne jest bezpieczeństwo finansowe i taki poziom oszczędności, który nam  to zapewni.

Co należy zrobić?


Należy przede wszystkim:
- określić cele, które chcemy osiągnąć, i metody ich realizacji oraz swoje miejsce w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym czy też biznesowym;
- zmieni sposób myślenia z konsumpcyjnego na pro oszczędnościowy; przecież oszczędzanie nie musi być nieracjonalnym skąpstwem;
- określić optymalny poziom dochodów i wydatków;
- zmienić mechanizmy i nawyki zakupu, nie podejmować decyzji impulsywnych pod wpływem emocji i chęci posiadania wszystkiego natychmiast;
- wyeliminować w możliwie największym stopniu zakupy na kredyt na rzecz zakupów  z oprocentowanych oszczędności;
- zarabiać na oszczędnościach, rozsądnie je inwestując;
- zachować wiarę w skuteczność wszystkich tych poczynań, a przede wszystkim w realizację swoich celów i spełnienie marzeń;
- być systematycznym, ale nie popadać w bezsensowną drobiazgowość
.

    We wszystkim należy jednak zachować umiar i nie zamieniać oszczędzania w skąpstwo. Pamiętajmy o przestrodze Beniamina Franklina „Żeby oszczędzając zatyczkę, nie zmarnować zawartości beczki”.