JustPaste.it

Naukowcy, którzy nie bali się wierzyć

Naukowcy, którzy nie bali się wierzyć ( fot. sxc.hu )

Po przeczytaniu słynnej książki Richarda Dawkinsa "Bóg urojony", w której autor krytykuję religię i propaguje tezę, iż "poważny naukowiec" powinien być ateistą, postanowiliśmy sprawdzić, czy wiara w Boga przeszkadza w dokonaniu odkryć naukowych. Przedstawiamy naukowców formatu znacznie większego niż Dawkins, którzy nie bali się uwierzyć.

Max Planck (1858 - 1947) ( fot. cc )

Max Planck (1858 - 1947)

Niemiecki fizyk, autor prac z zakresu teorii względności i termodynamiki.

Odkrył stałą fizyczną nazwaną od jego nazwiska, dając początek mechanice kwantowej. Wyrastał w tradycji luterańskiej, był nawet kapłanem od 1920 roku do swojej śmierci. Wierzył w Boga, który był wszechmocny, wszechwiedzący i odpowiedzialny za wszystko, łącznie z prawami fizyki.

Zwykł był mawiać, iż "dla wierzącego Bóg stoi na początku, dla fizyka zaś na końcu wszelkich dociekań."

Ludwik Pasteur (1822 - 1895) ( fot. cc )

Ludwik Pasteur (1822 - 1895)

Francuski chemik, prekursor mikrobiologii.

Opracował szczepionki przeciwko wściekliźnie, wąglikowi i cholerze.

Całe życie kierował się mottem: "Mało wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem."

Blaise Pascal (1623-1662) ( fot. cc )

Blaise Pascal (1623-1662)

Francuski fizyk, filozof i matematyk.

Wymyślił pierwszą maszynę liczącą, która potrafiła dodawać. Wprowadził wiele nowych pojęć w fizyce i matematyce (prawo, ślimak i trójkąt Pascala). Wybudował także pierwszą linię komunikacji miejskiej, po której kursował omnibus jego autorstwa.

Jest twórcą znanego "zakładu Pascala", który dowodzi, że warto wierzyć w Boga. Zdaniem francuskiego filozofa należy rozpatrzyć dwa przypadki:

1. Bóg istnieje i nagradza za wiarę w postaci życia wiecznego
2. Bóg nie istnieje i nie ma żadnej nagrody.

Mogąc przyjąć jedną z tych dwu opcji lepiej jest przyjąć pierwszą, gdyż nic nie tracimy - a zyskać możemy życie wieczne.

Izaak Newton (1643 - 1727) ( fot. cc )

Izaak Newton (1643 - 1727)

Angielski filozof, matematyk, fizyk, astronom i historyk. Badacz Biblii i alchemik.

Choć prawo grawitacji stało się najbardziej znanym odkryciem Newtona, to sam uczony przestrzegał przed próbami patrzenia na świat jak na maszynę. Nie ukrywał, iż to właśnie Biblia była jego największą pasją i to jej poświęcał najwięcej czasu.

Napisał: "Jestem przekonany, że Biblia jest Słowem Bożym, napisanym przez tych których On inspirował. Studiuję ją codziennie" oraz: "Żadna inna nauka nie jest tak potwierdzona, jak nauka Biblii".

Gottfried Leibniz (1646 - 1716) ( fot. cc )

Gottfried Leibniz (1646 - 1716)

Niemiecki fizyk, dyplomata, filozof, matematyk i prawnik.

Stworzył pojęcia całki jako nieskończonej liczby różniczek, a także momentu pędu i siły. Wprowadził do nauki niespotykany wcześniej system katalogowania danych, zajmował się także konstrukcją zegarów i maszyn liczących.

Uważał, iż świat jest najlepszym z możliwych, gdyż stworzony jest przez Boga. Ten zaś, jako istota doskonała, stworzył... dzieło doskonałe.

Mikołaj Kopernik (1473-1543) ( fot. cc )

Mikołaj Kopernik (1473-1543)

Polski astronom, matematyk, prawnik, ekonomista, ksiądz, strateg i lekarz.

Twórca teorii heliocentrycznej, autor dzieła "O obrotach sfer niebieskich". Jego przewrót kopernikański był jedną z najważniejszych rewolucji naukowych w dziejach i jednym z najbardziej szczegółowych opisów wszechświata.

Był kanonikiem warmińskim, a także doktorem prawa kanonicznego. Odbywał praktykę w kancelarii papieskiej w Rzymie.

Kartezjusz (1596 - 1650) ( fot. cc )

Kartezjusz (1596 - 1650)

Francuski matematyk, filozof i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII w.

Jego rewolucja naukowa, dotyczyła głównie metody badań i oznaczała ona dla Kartezjusza przede wszystkim ucieczkę od średniowiecznej scholastyki. Początkiem wiedzy jako takiej jest dla francuskiego filozofa "zwątpienie" i zakwestionowanie wszystkiego, co wiemy. Na tym gruncie pojawia się jedyny pewny akt - myślenie. Jeśli bowiem kwestionujemy wszystko, przyjmując całą wiedzę za akt działania "złośliwego demona", to jednej rzeczy zakwestionować nie możemy - właśnie aktu wątpienia, a więc i myślenia.

Jasne i wyraźne jest więc wszystko to, co pochodzi z rozumu. Jedną z kartezjańskich metod dowodzenia Boga jest właśnie fakt istnienia idei wrodzonych (tj. jak myślenie), których przyczyną musi być istota wyższa.

Charles Babbage (1791 - 1871) ( fot. cc )

Charles Babbage (1791 - 1871)

Angielski konstruktor, matematyk i astronom.

Ten zwany "ojcem programistów" uczony jest autorem tablic logarytmicznych, maszyny różnicowej i analitycznej, która posłużyła późniejszym twórcom (m.in. Johnowi von Neumannowi) do opracowania dzisiejszych komputerów.

Co ciekawe, uważał on, iż Wszechświat jest tak naprawdę wielkim zbiorem obliczeń, za którymi stoi Bóg, cuda zaś są operacjami logicznymi.

Zobacz też

 

Źródło: http://niewiarygodne.pl/gid,10475375,title,Naukowcy-ktorzy-nie-bali-sie-wierzyc,galeriazdjecie.html?ticaid=66ce6