Login lub e-mail Hasło   

Zjednaj sobie ludzi

Spraw by inni cię słuchali i zgadzali się z twoim zdaniem.
Wyświetlenia: 3.328 Zamieszczono 19/10/2008

Czy nasze życie nie byłoby łatwiejsze, gdyby inni chętniej zgadzali się z naszym zdaniem i byli wobec nas uprzejmni? No pewnie, ale czy to możliwe? Może nie od końca, ale jednak możesz uczynić coś, co pomoże ci zjednać sobie ludzi i zdobyć przyjaciół. To natomiast pomoże ci, przekonać ludzi do twojego punktu widzenia i na pewno ułatwi wiele spraw.

Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem i masz nad sobą np. kierownika, firma w której pracujesz ma dużo zleceń i wciąż wymagana jest coraz większa wydajność. Starasz się, pracujesz po godzinach, a tu przychodzi do Ciebie kierownik i daje ci reprymendę: masz bardziej się strać, robisz za wolno, za mało dokładnie, jak się nie postarasz to nie dostaniesz premii. Pracujesz po tym lepiej? Hm, pewnie starasz się być jeszcze bardziej wydajny, ale robisz to wyłącznie z obawy utraty premii. Jeśli owy kierownik potrzebowałby wsparcia z twojej strony np. u prezesa firmy, pewnie by go nie otrzymał. Ta osoba nie budzi w tobie szacunku.

A jak byś się poczuł, gdyby w podobnej sytuacji, przyszedł do ciebie kierownik produkcji i powiedział: Panie Malinowski, jest pan jednym z najlepszych pracowników w tym dziale, to dzięki takim osobom jak pan mamy tak dużo zamówień, ale jeśli chcemy im sprostać musimy jeszcze bardziej wytężyć swoje siły, myślę że mogę na pana liczyć?

Czy nie poczułbyś się kimś ważnym i znaczącym, czy nie szanowałbyś takiej osoby? Jeśli czujemy, się ważni i widzimy, że to co robimy jest doceniane, chcemy być jeszcze lepsi i chętniej wspieramy taką osobę. Jaka lekcja z tego płynie dla Ciebie? Motywuj innych, bez względu na to, czy jest to twoje dziecko, twój pracownik, czy ktokolwiek inny. Motywuj i upewniaj, że wierzysz w jego umiejętności. Jedno małe ale...postępując w ten sposób, musisz również zachować stanowczość, musisz jasno określić to co oczekujesz.

Jeśli chcesz by ludzie traktowali Cię jak przyjaciela, staraj się przejawiać empatie, patrz na dany problem nie tyle swoimi oczami, ale oczami tej drugiej osoby. Zastanów się, dlaczego ta osoba postępuje w ten sposób, a nie inny, co sprawia jej największy kłopot itd. To co nam wydaje się proste, może być całkiem inne i mieć inną wartość dla kogoś innego. Bądź obiektywny i wczuwaj się w położenie swojego rozmówcy. Pokaż, że interesuje Cię jego zdanie, bądź dobrym słuchaczem.

To wszystko co napisałam wyżej sprawi, że ludzie z którymi stykasz się na co dzień, będą wobec Ciebie nastawieni przyjaźnie, chętnie wysłuchają co masz im do powiedzenia. Każdy z nas prędzej jest gotów zgodzić się zdaniem kogoś kogo uważa za swojego przyjaciela, więc spraw, byś był nim w oczach innych. A pomoże ci w tym na pewno, jeśli nauczysz się okazywać ludziom, że są dla Ciebie wartościowi i ważni.

________

Poznać, znaczy zrozumieć - www.evilka.pl

Podobne artykuły


159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 45549
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 72740
70
komentarze: 33 | wyświetlenia: 14605
36
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17345
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19683
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12473
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 11618
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20484
27
komentarze: 9 | wyświetlenia: 17794
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10249
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4281
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6625
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10876
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8200
 
Autor
Artykuł  Musk,  19/10/2008

Wywieraj wpływ, manipuluj, perswaduj...
To wszystko co można zaoferować przeciętnemu człowiekowi...

Myślę, że autorka artykułu miała zupełnie coś innego na myśli, aniżeli manipulację i wywieranie negatywnego wpływu na innych. Jeśli uprzejmość, przyjazne zachowanie, empatia, życzliwe wsłuchanie się w drugiego człowieka, staranie się o zrozumienie racji innych nazywamy manipulacją - to jest to totalne nieporozumienie.

Cyt.: "Jeśli chcesz by ludzie traktowali Cię jak przyjaciela, staraj się

...  wyświetl więcej

Anito - żadnych załamek! I gratulacje za dojrzały tekst.

  Anita R,  20/10/2008

Dziękuje ci za komentarz. Hmm myśle, że większość z nas, jak nie wszyscy manipulujemy, czasem jest to manipulacja "pozytywna", innym razem negatywna, czasem świadomie, lub nie....Ważne jest to jaki mamy zamiar i jaki jest jej cel...Jeśli nie krzywdzi nikogo, nie widzę w tym niczego złego... :-))

Zasada życzliwość wobec siebie i innych jest najpiękniejszą manipulacją. Gdy jesteśmy życzliwi nie oczekujemy niczego w zamian, choć otrzymujemy w zamian ŻYCZLIWOŚĆ podniesioną do potęgi.

Sztuką jest być latarnią, która przyciąga statki tylko dlatego że świeci.

Z własnego doświadczenia wiem, że taka 'życzliwa' manipulacja przynosi pozytywne rezultaty. Czasami kilka miłych słów, kilka komplementów a druga osoba godzi się na rzeczy na które normalnie by się niezgodziła. "Życzliwość" bardzo miesza w uczuciach drugiej osoby. Komuś kto jest dla nas miły- nie potrafimy odmówić. My osiągamy swój cel, a druga osoba nawet nie wie, że ją wykorzystaliśmy.

"Czy nasze życie nie byłoby łatwiejsze, gdyby każdy zgadzał się z naszym zdaniem"

To byłby koszmar. Nigdy bym nie wiedział, czy się mylę.

  Anita R,  20/10/2008

Masz racje wtedy nie tylko, trudno byłoby odgadnąć co ktoś o nas myśli, ale i niczego byśmy się nie nauczyli....Dziękuje, za zwrócenie mi na to zdanie uwagi, już to zmieniłam.
Pozdrawiam

  Musk,  22/10/2008

Śpieszę wyjaśnić o co mi chodziło.
Linki w powyższym tekscie prowadza na stronę gdzie możemy kupić książkę: "Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji" Pana Andrzeja Stefańczyka
Stąd też mój komentarz.
Ludzie zachwycili się słowem psychomanipulacja, która da nam szczęście i poczucie spełnienia, ponieważ możemy łatwo pomanipulować emocjami drugiej osoby.

PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska