JustPaste.it

Soczewki kontaktowe vs. okulary

Okulary powoli odchodzą do lamusa. Na rynku pojawiają się coraz lepsze szkła kontaktowe, a naukowcy wciąż pracują nad ich doskonaleniem. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Okulary powoli odchodzą do lamusa. Na rynku pojawiają się coraz lepsze szkła kontaktowe, a naukowcy wciąż pracują nad ich doskonaleniem. Dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - ponieważ są nieporównywalnie bardziej komfortowe niż okulary. Ich niewielki rozmiar i niezwykle delikatna konstrukcja sprawiają, że nie tylko nie uwierają, ale są praktycznie niewyczuwalne w trakcie noszenia. Nie zapominajmy i o tym, że pole widzenia staje się szersze, a my nie musimy bać sie, że ktoś nas potrąci i stłucze okulary. Zajęcia wychowania fizycznego przestają być koszmarem dla podpierającego zwykle ścianę okularnika. Może on brać udział w każdej dyscyplinie, nie troszcząc się o to, że albo będzie musiał szalenie uważać na okulary albo ryzykować zdrowie ledwo widząc. Jedynie basen zmusza do zachowania większej ostrożności - nie otwierajmy pod wodą oczu, a wszystko będzie dobrze. Miłośnicy pływania powinni zakupić odpowiednie okulary pływackie.

Niewątpliwie jedną z bardziej atrakcyjnych zalet soczewek kontaktowych, zwłaszcza dla młodych ludzi, jest możliwość zmiany koloru oczu. Paleta barw do wyboru jest bardzo szeroka: niebieskie, szare, zielone, brązowe, czarne... Niektórzy producenci szkieł oferują w swoim asortymencie także nietypowe barwy, jak czerwona lub wzory na źrenicę (np. klepsydra, symbol dolara, serce, itd.). Jeżeli chcemy podkreślić kolor oczu, rozświetlić je lub całkowicie zmienić ich kolor, dobrym wyjściem jest firma CibaVision, która oferuje wszystkie wymienione wyżej alternatywy (linia produktów Freshlook). Drugą firmą na rynku udostępniającą podobne efekty jest Johnson&Johnson (ACUVUE 2 Colours). Większe urozmaicenie, prawdziwą feerię barw, zapewnia WildEYES, która sprzedaje szkła kontatkowe o terminie ważności do roku, co pozwala na zabawienie się i zaskoczenie głębią... i oryginalnością spojrzenia na więcej niż jednej imprezie.

Co zrobić, jeśli cierpimy na astygmatyzm? Spokojnie, producenci soczewek kontaktowych rozwiązali i ten problem. Szkła dzielimy na trzy podstawowe typy: sferyczne, toryczne oraz progresywne. Sferyczne są przeznaczone dla osób cierpiących na krótkowzroczność lub dalekowzroczność, toryczne właśnie dla astygmatyków, natomiast progresywne dla osób powyżej czterdziestego roku życia. Poza podziałem zgodnym ze specyfiką wady wzroku soczewki kontaktowe są dostępne w wersji jednodniowej , dwutygodniowej (te produkuje firma Johnson&Johnson w serii Acuvue) , miesięcznej (np. najnowsza seria AIR OPTIX firmy CibaVision, odznaczająca się dodatkowo większą przepuszczalnością tlenu dzięki silikonowo-hydrożelowej konstrukcji) i kwartalnej (dostępne w ofercie Baush&Lomb). Najbardziej popularne są soczewki jednodniowe.

Kolejnym wariantem kategoryzującym rodzaj szkieł kontaktowych jest ich miękkość lub twardość. Soczewki miękkie charakteryzują się większą zawartością wody i gazoprzepuszczalnością, dzięki czemu są bardziej komfortowe w noszeniu, wkładaniu i zdejmowaniu, szybciej się do nich przyzwyczajamy, a różnym drobinkom i pyłkom trudniej przedostać się do oka. Twarde soczewki kontaktowe są zbudowane w sposób blokujący przepływ tlenu, który dociera do rogówki tylko poprzez wymianę łez. Plusem soczewki twardej jest jej łatwość poruszania sie po gałce ocznej.

Częstym powodem, dla którego ludzie wahają się przed zakupem szkieł kontaktowych jest obawa przed włożeniem soczewki bezpośrednio na oko. Intuicyjnie boimy się, że nas zaboli. Nic bardziej mylnego. Soczewka jest tak delikatna, że nie tylko nie czuć jej na oku, ale nawet podczas wkładania nie odnosimy żadnego przykrego wrażenia.Wkładanie i zdejmowanie soczewek jest tak proste jak mycie zębów i trwa dużo krócej. Zasady pielęgnacji szkieł są równie łatwe do opanowania. Podstawową kwestią jest umycie rąk przed każdym kontaktem z soczewkami. Szkła, po zdjęciu, należy włożyć do specjalnych pojemniczków wypełnionych płynem wielofunkcyjnym. Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów płynów, do najczęściej spotykanych w Polsce należą m.in. Opti-free przeznaczony do soczewek miękkich, czy Concare - do twardych.

Czy okulary dają nam pełne pole widzenia, niezniekształcony obraz, możliwość korzystania ze zwykłych okularów przeciwsłonecznych? Nie. Czy zaparowują, mokną albo spadają i trzeba je wiecznie poprawiać? Tak. I dlatego warto zainwestować w soczewki kontaktowe.