JustPaste.it

Krótki wstęp do inwestowania.

Jak się nie zgubić w gąszczu finansów, sytuacji obecnej na rynkach i czy warto teraz inwestować.

Jak się nie zgubić w gąszczu finansów, sytuacji obecnej na rynkach i czy warto teraz inwestować.

 

 

To co obecnie dzieje się na rynkach finansowych dla wielu z nas jest nie zrozumiałe, wiele osób zadaje sobie pytanie w jaki sposób to odczuje na własnej skórze, co konkretnie dla mnie oznaczają zeszłotygodniowe spadki na giełdzie, w jaki sposób złagodzić jego skutki dla mnie samego, wreszcie czy warto teraz inwestować, zakładać lokaty, zaciągać kredyty, kupować jednostki uczestnictwa, może III filar?

Kryzys finansowy z jakim mamy obecnie do czynienia niewątpliwie jest największym w tym stuleciu. Co to oznacza dla zwykłego człowieka?  Takie kryzysy niosą za sobą  zawirowania i zmiany: możliwym i jednocześnie bardzo prawdopodobnym jest spadek inwestycji zagranicznych, spadek popytu na produkty wytwarzane w kraju, a co za tym idzie wzrost bezrobocia. Przedsiębiorstwa chcąc ratować swoją sytuację, będą ograniczały produkcję, co doprowadzi do licznych zwolnień. Oczywiście scenariusz może być też bardziej optymistyczny, skutki kryzysu finansowego nie dotkną Polski w tak drastyczny sposób, a gospodarka światowa odbije się od dna w krótkim czasie. Analitycy zgodnie twierdzą, że polska gospodarka jest stabilna, ma twarde podstawy, mocne fundamenty i nic poważnego nam nie grozi. Swoje trzy grosze dorzucił również EBC, który zweryfikował prognozy PKB dla Polski. Wystarczy choćby popatrzeć na ostatnie wyniki giełd zza oceanu, ponad dziesięcioprocentowe wzrosty to norma, polskie indeksy odnotowują nieco słabsze wyniki( wzrosty na poziomie trzyprocentowym), ale to poniekąd przyczyna tego, że spadki nie były tak duże jak w USA.   

Pojawia się teraz pytanie czy istnieje jakaś szansa aby wykorzystać obecną sytuację? Zawsze przecież jest moment kiedy na czymś się traci a na czymś zyskuje. Wydaje się, że obecny czas kiedy na giełdach jest tanio, oprocentowanie lokat wysokie to odpowiedni moment, tylko jak nie zgubić się w gąszczu ofert, jak się do tego przygotować. Możliwości inwestowania jest bardzo wiele, począwszy od lokat, kont oszczędnościowych poprzez obligacje, nieruchomości, inwestowanie na giełdzie, fundusze inwestycyjne, skończywszy na popularnych ostatnio funduszach emerytalnych(kolejność przypadkowa) . Aby podjąć racjonalną decyzję należy zastanowić się:

 ile czasu będziemy mogli temu poświęcać,

 jak długo planujemy inwestować,

 jakie ryzyko chcemy ponosić, jakich zysków oczekujemy,

jaką wiedzą dysponujemy w tej dziedzinie i wreszcie

ile środków chcemy na to przeznaczyć.

Bez odpowiedzi na te pytanie, decyzja jaką podejmiemy może być  błędna a jej skutki fatalne dla naszych oszczędności. Inwestor posiadający dużą wiedzę, dysponujący wolnym czasem powinien pomyśleć o samodzielnym inwestowaniu na giełdzie, oczywiście poniesie przy tym wyższe ryzyko, ale szansa na wyższe zyski również istnieje.   

Dla osób które nie za bardzo czują się pewnie w tym temacie pozostaje po pierwsze zwrócenie się do profesjonalisty o pomoc, to tzw. doradcy, agenci, przedstawiciele handlowi różnych firm, brokerzy; po drugie: samemu zgłębienie tematu. Ta ostatnia pochłania znacznie dużo więcej czasu. Udając się do takiego doradcy, ten na pewno będzie oczekiwał od nas odpowiedzi na pytania o przewidywany czas inwestycji: czy szukamy krótkoterminowej lokaty w banku na 3 miesiące, czy może III filaru na 20 -30 lat. Kolejne pytanie na które powinniśmy znać odpowiedź to wysokość kwoty jaką dysponujemy, bądź wysokość składki jaką jesteśmy w stanie wpłacać. Jeśli jest to kwota jednorazowa to zazwyczaj wybiera się produkty tj. lokaty, konta oszczędnościowe,  fundusze inwestycyjne itp. Dla wielu podział ten może się wydać sztuczny gdyż banki nadążając za zamianami preferencji klientów dostosowują tak swoje produkty aby klient miał jednocześnie możliwość wpłaty w jednej racie jak i kilku.

Cofając się nieco w tą analizę powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy produkt charakteryzuje inny stopień: ryzyka, kosztów, opłat  i prowizji, oprocentowania. To jaki produkt wybierzemy zależy w zupełności od nas. Obserwując sytuację na rynkach, najlepszą z możliwości wyboru formy inwestycji są  te raczej długoterminowe. Do tego typu produktów należą min. fundusze inwestycyjne, nieruchomości, obligacje oraz przede wszystkim III filary. Każde z nich posiadają zalety i wady, dostosowane są do różnych klientów, charakteryzują się innymi kosztami  i prowizjami. Ostatni z wymienionych sposobów – III filar to produkt który ostatnio stał się dość popularny w Polsce. To forma zabezpieczenia się na przyszłość, dzięki której będziemy otrzymywali wyższą emeryturę. Każdemu z nas przydałby się dodatkowy tysiąc do emerytury, jeśli teraz stać nas na 300 zl miesięcznie, żeby zaoszczędzić  to czemu nie zainwestować właśnie w III filar.  W zależności od funduszu jaki wybierzemy będziemy mieli do wyboru wpłaty comiesięczne, jednorazowe, mniejsze i większe. Doradca z którym będziemy rozmawiali  doradzi w co inwestować i jak się za to zabrać, jak przebrnąć przez to uzyskując na samym końcu nagrodę w postaci zysku.  Warto również przy tym pamiętać, że jest to produkt długoterminowy, na min 20-30 lat.

Podsumowując  nikt z nas tak naprawdę nie wie co zdarzy się jutro, jak gospodarka Polski zareaguje na coraz to nowsze wskaźniki, wyniki  itp. Zadaniem dobrych inwestorów jest wypracowanie zysków, bez znaczenia czy przyjdą one dzisiaj jutro czy za 20 lat, ważne aby były.