JustPaste.it

Analiza techniczna - cz I Uzasadnienie

Jednym z najważniejszych elementów powodzenia inwestycji w papiery wartościowe na rynku kapitałowym jest określenie właściwego momentu kupna i sprzedaży papierów wartościowych.

Jednym z najważniejszych elementów powodzenia inwestycji w papiery wartościowe na rynku kapitałowym jest określenie właściwego momentu kupna i sprzedaży papierów wartościowych.

 

ed3c38a62d25cce4932c1e9d14c204e8.png   

       Jeżeli ceny są wypadkową oczekiwań wszystkich inwestorów, wtedy sygnały otrzymywane z analizy fundamentalnej są mniej ważne niż wiedza o tym, jakie są oczekiwania innych inwestorów co do danego papieru wartościowego. Aby jak najlepiej określić moment kupna lub sprzedaży niezbędne jest przeprowadzenie analizy technicznej, czyli analizy kształtowania się kursów akcji

 Zanim zostaną zaprezentowane metody i narzędzia wykorzystywane w analizie technicznej, omówione leżące u jej podstaw przesłanki natury filo¬zoficznej, wskazanych zostanie kilka wyraźnych różnic dzielących ją od analizy fundamentalnej.
Analiza techniczna to badanie zachowań rynku, przy użyciu wykresów, którego celem, jest prze¬widywanie przyszłych trendów cenowych. Jest to proces studiowania aktualnych i historycznych kursów akcji, liczby przeprowadzonych transakcji oraz wskaźników odzwierciedlających zmiany popytu i podaży na giełdzie w celu prognozowania przyszłych ruchów cen.

Analiza techniczna opiera się na trzech przesłankach:
1. rynek dyskontuje wszystko,
2. ceny podlegają trendom,
3. historia się powtarza.

Rynek dyskontuje wszystko

     Owo stwierdzenie można uznać za kamień węgielny analizy technicznej. Zwolennik analizy technicznej uważa, że wszystkie czynniki które mogą oddziaływać na cenę tj. fundamentalne, polityczne, psychologiczne bądź jeszcze inne znajdują pełne odbicie w cenie waloru. Z założenia tego wynika zatem, że badanie zachowań cen jest podejściem całkowicie wystarczalnym.
Analitycy wykresów z zasady nie zajmują się przyczynami spadków czy wzrostów cen Teza ta sprowadza się w istocie do przekona , iż zachowania cen powinny odzwierciedlać zmiany w relacji popytu i podaży. Jeśli popyt przewyższa podaż, ceny powinny rosnąć, a jeśli podaż będzie większa od popytu, ceny powinny spadać. Ten mechanizm stanowi podstawę wszelkich prognoz gospodarczych i fundamentalnych. Analityk odwraca tę zależność, dochodząc do wniosku, że skoro ceny rosną to - niezależnie od przyczyn tego stanu rzeczy – popyt musi przewyższać podaż, a uwarunkowania fundamentalne muszą sprzyjać wzrostom cen. We wczesnych fazach trendu cenowego lub w krytycznych momentach zwrotnych bardzo często nikt dokładnie nie wie, dlaczego rynek zachowuje się w ten a nie inny sposób. Wynika stąd, że skoro wszystkie czynniki oddziałujące na cenę rynkową znajdują w niej swoje odbicie to badanie owej ceny jest podejściem samowystarczalnym.

Ceny podlegają trendom


     Pojęcie trendu ma absolutnie podstawowe znaczenie w analizie technicznej. Zasadniczym celem badania wykresów cen jest rozpoznawanie trendów w ich wczesnych fazach, co pozwoli na dokonywanie transakcji zgodnie z kierunkiem owych trendów. Większość metod stosowanych w analizie technicznej z natury swojej przeznaczona jest do badania trendu.
Uzupełnieniem przesłanki mówiącej o istnieniu trendów cenowych jest twierdzenie, że trend wykazuje silna tendencję do kontynuacji swego biegu w dotychczasowym kierunku aniżeli do jego zmiany. Jest to adaptacja pierwszej dynamiki Newtona. Inną postacią tego twierdzenia jest teza mówiąca , że istniejący trend , będzie kontynuował swój bieg , dopóki nie nastąpi jego odwrócenie.

Historia się powtarza

     Analiza techniczna zachowań rynku w znacznej mierze wiąże się z badaniem ludzkiej psychiki. Formacje cenowe znane już od ponad stu lat, są odzwierciedleniem pewnych kształtów, jakie pojawiają się na wykresach oznajmiając o dominującej na rynku psychologii hossy lub bessy. Ponieważ formacje te sprawdzały się w przeszłości, zakłada się, że znajdą potwierdzenie również w przyszłości. Opierają się one na badaniu ludzkiej psychiki, która raczej się nie zmienia. Założenie mówiąc, że historia się powtarza można przedstawić również jako tezę, według której, kluczem do zrozumienia przyszłości jest przeszłość.

 

Analiza techniczna czy fundamentalna?

 

      Podczas gdy analiza techniczna koncentruje się na badaniu zachowań rynku, w sferze zainteresowań analizy fundamentalnej jest przedsiębiorstwo jego otoczenie w jakim działa, jego wyniki ekonomiczne, perspektywy rozwoju potencjalne zagrożenia gospodarczego bytu, itp. W obu tych podejściach prognozowań zachowań rynku usiłuje się rozwiązać ten sam problem to znaczy określić prawdopodobny kierunek ruchu cen tyle, że dokonuje się tego z odmiennej pespektywy. Zwolennik analizy fundamentalnej bada przyczyny zachowań – natomiast zwolennik analizy technicznej – same skutki. Ten drugi uważa, że wystarczy poznać owe skutki, a znajomość przyczyn czy uwarunkowań nie jest potrzebna. Przedstawiciel analizy fundamentalnej zawsze musi wiedzieć dlaczego.

     Bywa czasami, że wykresy i uwarunkowania fundamentalne przeczą sobie. Zazwyczaj na początku istotnych ruchów cen, sytuacja fundamentalna, nie wyjaśnia dlaczego rynek zachowuje się w dany sposób. Właśnie w takich krytycznych momentach te dwa podejścia różnią się między sobą najbardziej. Po pewnym czasie rezultaty tych analiz znów są podobne, ale często jest już zbyt późno, by podjąć właściwe działania na rynku.