JustPaste.it

Koncentracja w czasie nauki

Artykuł prezentuje techniki uczące lepiej koncentrować się w czasie nauki. Przydadzą się one każdemu uczniowi, studentowi oraz osobom zdobywającym stale nową wiedzę.

Artykuł prezentuje techniki uczące lepiej koncentrować się w czasie nauki. Przydadzą się one każdemu uczniowi, studentowi oraz osobom zdobywającym stale nową wiedzę.

 

Jednym z kluczowych czynników warunkujących skuteczną naukę jest odpowiednia koncentracja. Przedstawię tutaj sposoby, dzięki którym możemy przygotować się do nauki tak, aby móc się na niej w pełni skoncentrować.

Wcześniejsza aktywność

Warto nasz umysł zacząć przygotowywać do mającej nastąpić nauki już jakiś czas przed jej rozpoczęciem. W tym celu np. półgodziny przez jej rozpoczęciem możemy zacząć myśleć nad tematami, którymi zajmiemy się podczas nauki. Pozwoli to naszemu umysłowi zacząć nastawiać się na pracę z tym materiałem. I gdy już usiądziemy do nauki, to łatwiej będzie nam się pracowało.

Odpowiedni nastrój

To w jakim nastroju siadamy do nauki ma niebagatelny wpływ na to, jaką będziemy w czasie nauki utrzymać koncentrację. Dlatego warto przed nauką zadbać o pozytywny nastrój. Warto wtedy zrobić coś, co nam ten nastrój poprawi, np. obejrzeć w telewizji jakąś komedię lkub serial komediowy.

Ćwiczenia fizyczne

Przed samym rozpoczęciem nauki warto wykonać kilka ćwiczeń fizycznych (pompki, bieg w miejscu, skłony, przysiady, itd.) Dzięki temu nasz organizm zacznie pracować na wyższych obrotach, dotlenimy się oraz wprawimy się w lepszy nastrój.

Wyzwania

Gdy uczymy się materiału, który nie jest dla nas ciekawy, to możemy potraktować to jako wyzwanie. Jako przeszkodę, którą spróbujemy pokonać. Jeśli nam się uda to, będziemy mieli prawo być dumni z siebie. Gdy stawiamy czoło wyzwaniom, to potrafimy się na nich w pełni skoncentrować.

Aktywna nauka

Nasza koncentracja słabnie gdy nauka ma charakter monotonny. Dlatego warto zadbać o jej urozmaicenie. Jeśli np. czytamy książkę, to warto mieć pod ręką ołówek, którym będziemy podkreślali najważniejsze kawałki materiału. Możemy też notować coś na kartce. Kolejną możliwością może być podejście do półki z książkami i wyszukanie w nich dodatkowych materiałów potrzebnych do nauki.

Zmiana przedmiotu

Podczas nauki może też dochodzić do znużenia materiałem, którego uczymy się. W takiej sytuacji możemy zrobić krótką przerwę, a po niej zająć się innymi przedmiotami/tematami. Tu jednak ważna uwaga. Nie należy tych zmian robić za często.

Mniejsze kawałki

Nie jest łatwo skoncentrować się na materiale, którego mamy uczyć się przez np. dwie godziny. Dlatego warto taki materiał podzielić na mniejsze materiały, których nauka potrwa ok. 15-20 minut. Wtedy możemy w pełni skoncentrować się na takim 15-20 minutowym materiale.

Przerwy

Podczas nauki planuj krótkie przerwy, nie rzadziej niż co 30 minut. Pozwoli to twojemu umysłowi na chwilę odetchnąć od nauki i złapać nowe siły. Podczas przerwy możesz wykonać kilka ćwiczeń fizycznych oraz wywietrzyć pokój.

Ćwiczenie myśli

Podczas nauki wielokrotnie nasze myśli zbaczają na inne tematy. Dlatego warto panować nad nimi. W tym celu przydaje się umiejętność kontrolowania, o czym w danym momencie myślimy. Dlatego zachęcam Cię do świadomego zwracania uwagi na to, gdzie Twoje myśli w danym momencie krążą. Z początku jest to dosyć trudne. Jednak po pewnym czasie staje się nawykiem i wtedy, gdy tylko myśli zaczną zbaczać z wybranego kierunku, łatwo sprowadzić je spowrotem na właściwą drogę.

Źródło: Artykuł pochodzi z bezpłatnego kursu Skuteczna Nauka.

Autor zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania źródła.