Login lub e-mail Hasło   

Biorytmy

Istnieje pogląd, że sprawność fizyczna, intelektualna i emocjonalna zmieniają się cyklicznie, ze stałymi okresami, aż do końca życia.
Wyświetlenia: 8.368 Zamieszczono 14/11/2008

bioWedług teorii biorytmów, fizyczna witalność, samopoczucie emocjonalne i żwawość intelektualna człowieka podlegają zmianom w regularnych cyklach. Każdy może zatem określić swoje samopoczucie emocjonalne, zdolności fizyczne i intelektualne dowolnego dnia, obliczając własny cykl biorytmowy. Uzyska w ten sposób informację, kiedy będzie najbardziej podatny na niepowodzenia fizyczne, emocjonalne i intelektualne. Teoria biorytmów przyjmuje moment urodzenia za początek cyklu. Cykl emocjonalny, czyli uczuciowy, trwa dwadzieścia osiem dni. Czternaście pierwszych to dni "dodatnie", kiedy poziom wznosi się ponad średnią i ponownie do niej opada. Czternaście następnych to dni "ujemne", kiedy poziom opada aż do minimum i na powrót osiąga średnią. Cykl fizyczny trwa dwadzieścia trzy dni, w tym jedenaście i pół dodatnich i tyleż samo ujemnych. Cykl intelektualny trwa trzydzieści trzy dni. Dzień, w którym krzywa przekracza poziom zerowy (z minusa na plus lub odwrotnie), to dzień krytyczny. Dni dodatnie cyklu fizycznego sprzyjają wykonywaniu wszelkich czynności, do których niezbędna jest sprawność mięśni. Dni ujemne lepiej przeznaczyć na czynności związane z mniejszym wysiłkiem. W dniach dodatnich cyklu emocjonalnego człowiek charakteryzuje się serdecznością, umiejętnością współpracy i myśleniem pozytywnym. W dni ujemne ta sama osoba bywa markotna i przyjmuje negatywną postawę w stosunku do otoczenia. Podobnie dni dodatnie cyklu intelektualnego bardziej niż ujemne sprzyjają pracy twórczej i poszukiwaniom intelektualnym. W dzień krytyczny cyklu fizycznego człowiek jest rzekomo szczególnie podatny na wszelkie wypadki. Krytyczny dzień cyklu emocjonalnego niesie ze sobą zarówno zwiększoną podatność na wypadki, jak i nerwowość i rozkojarzenie. W cyklu intelektualnym dzień taki jest w miarę bezpieczny. Jednak wyjątkowe zagrożenia czyhają na nas w dni podwójnie krytyczne - to znaczy w dwóch cyklach. Dni takie zdarzają się średnio sześć razy do roku, a potrójne - raz na rok. Bardzo niebezpieczny jest także dzień, który jest krytyczny w dwóch cyklach, a w trzecim osiąga maksimum lub minimum.

bioMożesz przygotować własny biorytm, obliczając ilość dni, jakie upłynęły od twoich narodzin, oczywiście uwzględniając dodatkowe dni w latach przestępnych. Podziel otrzymaną liczbę przez ilość dni w cyklu. Reszta będzie się równała ilości dni, jakie upłynęły od ostatniego początku cyklu. Za początek cyklu uważa się moment, w którym krzywa przechodzi linię zerową z minusa na plus. W ten sam sposób oblicz pozostałe dwa cykle. Jeśli urodziłeś się późnym wieczorem, jako datę urodzenia przyjmij następny dzień. Wyznawcy teorii biorytmów uważają za jej twórców doktorów Hermanna Swobodę, który był profesorem na Uniwersytecie Wiedeńskim, oraz Wilhelma Fliessa, berlińskiego lekarza. Obaj niezależnie od siebie (Swoboda w 1904 roku, Fliess w 1906) opublikowali wyniki badań, w których udowodnili istnienie fizycznego cyklu dwudziestotrzydniowego i emocjonalnego - dwudziestoośmiodnio-wego. Określenie trzydziestotrzydniowego cyklu intelektualnego przypisuje się Alfredowi Teltscherowi, austriackiemu inżynierowi, pracującemu w latach dwudziestych naszego wieku. Choć poważni naukowcy całkowicie zignorowali teorię biorytmów, bywa ona okresowo bardzo modna.

bioW 1975 roku ponad 2000 japońskich biznesmenów zastosowało je w celu zredukowania liczby wypadków wśród pracowników. Linie lotnicze United Airlines udostępniły zainteresowanym pracownikom komputer. Dużym wzięciem cieszą się książki na ten temat oraz specjalne kalkulatory do obliczania biorytmów. W wielu domach towarowych w USA zainstalowano automaty, oferujące za 50 centów wydruk miesięcznych biorytmów. Entuzjazm zwolenników ciągle rośnie, mimo negatywnych wyników licznych badań nad korelacją biorytmów i wypadkowości. Testy przeprowadzone przez Urząd Odszkodowań dla Robotników w Kolumbii Brytyjskiej, obejmujące ponad 13000 wypadków przy pracy, wykazały, że na podstawie biorytmów nie można przewidzieć dnia wypadku. Negatywne wyniki potwierdziło Taktyczne Dowództwo Powietrzne Stanów Zjednoczonych, badając 8625 wypadków powietrznych (patrz artykuł New Facts on Biorhythms, "Science Di-gest", maj 1976).

bio

Powyżej  mój biorytm dla dzisiejszego dnia. Widać że nie jest zbyt korzystny, zwłaszcza emocjonalny. Sami możecie sobie to sprawdzić dzięki programowi obliczającemu BIORYTM.

Podobne artykuły


41
komentarze: 55 | wyświetlenia: 4604
37
komentarze: 34 | wyświetlenia: 7763
34
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3549
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22193
30
komentarze: 21 | wyświetlenia: 7883
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4219
29
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4058
28
komentarze: 4 | wyświetlenia: 3003
28
komentarze: 23 | wyświetlenia: 7837
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4218
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 15365
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1598
20
komentarze: 16 | wyświetlenia: 6557
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 15504
 
Autor
Dodał do zasobów: Marek Marecki
Artykuł

Powiązane tematy

  ego,  16/03/2009

"Testy przeprowadzone przez Urząd Odszkodowań dla Robotników w Kolumbii Brytyjskiej, obejmujące ponad 13000 wypadków przy pracy, wykazały, że na podstawie biorytmów nie można przewidzieć dnia wypadku. Negatywne wyniki potwierdziło Taktyczne Dowództwo Powietrzne Stanów Zjednoczonych, badając 8625 wypadków powietrznych (patrz artykuł New Facts on Biorhythms, "Science Di-gest", maj 1976)"
Ech ...  wyświetl więcej

  ,  24/05/2009

..są trzy rodzaje kłamstwa : obietnice wyborcze , prognoza pogody i statystyki..
czy jakoś tak , prawda?
(mam dziś max emocjonalny i jestem ,,w skowronkach";))

  ego,  23/06/2010

Powyższa strona została przeniesiona pod adres: http://multibiorytm.pl

  ,  24/05/2009

zrobiłam sobie ten test z ciekawości i jestem zaskoczona , naprawdę stwierdził mój ,,stan rzeczy" ;) dzięki bardzo , będę do niego od dziś profilaktycznie zaglądać.

  liwa,  02/11/2010

a co z czasem gdy jesteśmy w łonie matki?

Teoria biorytmów przyjmuje moment urodzenia za początek cyklu. A jak jesteśmy w łonie matki to i tak się tego nie pamięta. To biorytmy mało się wtedy przydadzą :) PozdroDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska