Login lub e-mail Hasło   

Rzeczpospolita Sclavińska - polskie wirtualne państwo

Jednym z najciekawszych polskich wirtualnych państw jest Rzeczpospolita Sclavińska - demokratyczny Kraj Korony Sarmacji, w którym wszystkie najwyższe urzędy są wybieralne.
Wyświetlenia: 996 Zamieszczono 04/12/2008

Sclavinia to mikronacja, czyli wirtualne państwo istniejące w Internecie. Tego typu społeczności próbują symulować prawdziwe państwa - posiadają własne organy władzy, partie polityczne, a czasem nawet system gospodarczy wraz z wirtualnymi przedsiębiorstwami. Znacząco różnią się między sobą ustrojami politycznymi, kulturą (powstają nawet uniwersytety i teatry!) i specyfiką.

Sama idea mikronacji w Polsce sięga 1995r. Od tego czasu wokół wirtualnych państw skupiła się ogromna społeczność, dzięki której istnieją organizacje międzynarodowe (Organizacja Polskich Mikronacji czy Unia Kontynentu Wschodniego) i jedna wspólna mapa polskiego mikroświata. Największa tego typu zbiorowość w polskiej części Sieci to Księstwo Sarmacji. Sclavinia jest z nim powiązana na zasadach Unii. Z tego powodu suwerenna władza w niej należy do Księcia Sarmacji. Mimo to Rzeczpospolita posiada szeroką autonomię jako Kraj Korony. Specyficzna cechą Sclavinii, która wyróżnia ją od innych tego typu tworów to głębokie przywiązanie do demokracji. Najwyższy urząd w państwie - Prezydent - jest wybierany w powszechnych wyborach na kadencję wynoszącą trzy miesiące (jak na warunki wirtualne - dość długą). Po wygłoszeniu expose nowa głowa państwa powołuje Rząd - główny organ władzy wykonawczej. Legislatywę stanowi (również w całości wybieralny) Sejm - w historii w jego skład wchodziło od trzech do pięciu posłów, zależnie od aktualnej liczby ludności. Ponadto sądownictwo należy do niezawisłego Sądu Sclavinii, niezależnego od sądów sarmackich. Rzeczpospolita posiada dwa miasta - Eldorat (stolica) i Nowy Kotwicz. Ich burmistrzowie również pochodzą z wyboru, choć mogą być również mianowani przez Prezydenta.

W Sclavinii możliwości rozwoju są bardzo szerokie. Możesz zostać przykładowo dziennikarzem, politykiem czy działaczem kulturalnym. Na rynku prasowym Sclavinii istnieje kilka tytułów, które ukazują się regularnie. Działają związki sportowe: piłki nożnej (reprezentacja Sclavinii zajmuje wysokie miejsca w mistrzostwach v-świata!), snookera, Formuły 1 i stowarzyszenie szachistów. Ciekawym aspektem życia w mikronacjach są wirtualne religie - które najczęściej nie odwołują się do wierzeń znanych z prawdziwego świata. Pełna tolerancja religijna w Sclavinii sprawia, że związki wyznaniowe mogą się swobodnie rozwijać.

Społeczeństwo Rzeczpospolitej jest niezwykle (nawet jak na v-świat) przyjaźnie nastawione do nowych mieszkańców. Z tego powodu zawsze można liczyć na pomoc bardziej doświadczonych obywateli. Łatwo nawiążesz wiele nowych kontaktów, gdyż cała idea v-państwowości opiera się na współpracy z ludźmi z całej Polski.

Aby zamieszkać w Sclavinii, wystarczy tylko zarejestrować się na jej forum i w Księstwie Sarmacji. Wszelką pomoc uzyskać można od Systemu Opieki Sarmackiej, który wkrótce się z Tobą skontaktuje.

Mikronacje dają możliwość sprawdzenia się w roli kogoś, kim nie będziemy mieli okazji zostać w życiu realnym. Jeśli marzyłeś kiedyś o karierze znanego polityka albo cenionego publicysty lub po prostu chcesz dołączyć do pasjonującej zabawy - Sclavinia jest miejscem dla Ciebie! Możesz pomóc kształtować historię polskich państw wirtualnych! Poznasz przy tym wiele ciekawych osób zaangażowanych w tego typu działalność.

Odnośniki:

Zapraszamy!

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 582
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 582
11
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1847
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1050
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 476
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 607
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 828
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 419
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 559
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 441
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 689
9
komentarze: 36 | wyświetlenia: 528
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 727
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 639
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 541
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska