Login lub e-mail Hasło   

10 dobrych darmowych programów

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://diy.duu.pl/articles.php?article_id=1
Programy spełniają bardzo ważną rolę podczas korzystania z komputera. To one go "ożywiają", bez nich komputer to tylko blaszane pudło zawierające sporo elementów elektronicznych.
Wyświetlenia: 2.247 Zamieszczono 21/01/2009

Dobre oprogramowanie to prawdziwy skarb. Z myślą o wszystkich użytkownikach komputerów - tych nowych, jak i tych z mniejszym lub większym doświadczeniem, przygotowałem listę używanych przeze mnie dobrych i darmowych programów.

 1. Przeglądarka internetowa – Mozilla Firefox

  O tej przeglądarce pewnie już słyszałeś, możliwe, że jej teraz używasz. Sam miałem kiedyś opory do przejścia na nią z Internet Explorera. Kiedy jednak już tego dokonałem – nie chcę wracać do jej ubogiego w funkcje poprzednika. Co zdecydowało o tym, że zostałem z Mozillą? Obsługa kart, wbudowane okienko wyszukiwania, pasek zakładek, duża liczba ciekawych dodatków oraz szybkość i łatwość obsługi.

 2. Klient poczty - Mozilla Thunderbird

  Następna aplikacja Mozilli, którą polubiłem od pierwszego uruchomienia. Wyszukiwarka, za sprawą której można szybko odnaleźć potrzebną wiadomość ułatwia kontaktowanie się z pomocą maili. Przydatna jest też możliwość oznaczania wiadomości etykietami i gwiazdką.

 3. Pakiet biurowy - OpenOffice

  Doskonała, darmowa alternatywa dla MS Office, potrafi odczytywać i zapisywać pliki w jego formatach. Zawiera między innymi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia grafiki i prezentacji.

 4. Odtwarzacz muzyki - foobar2000

  Po zainstalowaniu wygląda dosyć minimalistycznie, ale udostępnia edytor wyglądu i wtyczki dzięki którym można go dostosować do swoich upodobań. Zapewnia wysoką jakość odtwarzania dźwięku, a dzięki niskim wymaganiom sprzętowym może pracować na praktycznie każdym komputerze.

 5. Odtwarzacz filmów - K-Lite Codec Pack wraz z odtwarzaczem Media Player Classic

  Dzięki temu pakietowi można bezproblemowo zobaczyć praktycznie każdy film w postaci cyfrowej. Odtwarzacz na tle innych wyróżnia się prostotą, która jednak nie zabiera programowi funkcjonalności.

 6. Program do grafiki rastrowej – GIMP

  Niewątpliwie, jego możliwości są dużo większe niż systemowego Paint'a. GIMP umożliwia wykonywanie zaawansowanych operacji na wielowarstwowej grafice. Dobrze nadaje się do obróbki i nakładania efektów na fotografie, jak i tworzenia grafiki od zera.

 7. Program do grafiki wektorowej – Inkscape

  Inkscape umożliwia tworzenie dwuwymiarowej grafiki wektorowej i zapisywanie jej w formacie *.svg, który jest obsługiwany przez sporą ilość programów, np. Firefox'a. Można w nim tworzyć zarówno proste, schematyczne rysunki jak i bardziej skomplikowane prace.

 8. Przeglądarka grafiki - IrfanView

  Bardzo szybka i bogata w opcje przeglądarka zdjęć. Pozwala na wykonywanie podstawowych operacji(skalowanie, obracanie i kadrowanie) i nakładanie prostych efektów graficznych.

 9. Archiwizer - 7-zip

  Spora część plików ściąganych z internetu jest spakowana w plikach o formacie *.rar czy *.zip. By móc z nich korzystać, należy je wypakować. Można to zrobić za pomocą WinRAR'a, który jest jednak programem płatnym i wyświetla denerwujące przypomnienie o konieczności rejestracji, lub skorzystać z usług 7-Zip'a, który nie posiada tego typu ograniczeń.

 10. Gra – Icy Tower

  Nie samymi programami użytkowymi człowiek żyje, czasem chce też pograć. Zadaniem gracza jest wejście bohaterem na jak najwyższe piętro wieży. Można to robić za pomocą zwykłych skoków, jak i ich kombinacjami, które nagradzane są dodatkowymi punktami.

Dziękuje za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że dzięki tej liście zainteresujesz się choć jednym z wymienionych programów i poprawisz sobie jakość korzystania z komputera. Zapraszam do komentowania i odwiedzenia mojej strony internetowej - DIY.DUU.PL

Podobne artykuły


15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 29136
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63608
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33001
11
komentarze: 13 | wyświetlenia: 13586
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17317
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55067
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9279
24
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20307
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13277
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 13364
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34143
 
Autor
ArtykułFajna lista - tylko szkoda że programy te uruchamiane są w systemie który nie jest ani darmowy, ani wolny (od wolności a nie prędkości działania). Cóż cię trzyma Autorze przy systemach MS ? Jakie to unikatowe funkcje one oferują ? A może to siła przyzwyczajenia ?

Foobara i IrfanView również gorąco polecam.

PS. Przydały by się linki do stron producentów/dystrybutorów ww. programów.

  btomasz92  (www),  21/01/2009

Kilka razy przymierzałem się do przesiadki na Ubuntu, jednak zawsze coś stawało na przeszkodzie. Główną wadą Linuksa jest jak na razie brak (dobrych) sterowników i niezbyt duża popularność, czyli mniej ciekawych programów. Jeśli się to zmieni, to czemu nie...

Ze znalezieniem linków za pomocą Googli nie powinno być problemów, więc ich nie dodawałem.

Jakich programów i jakich/do czego sterowników brakowało ci w linuksie ?

  btomasz92  (www),  21/01/2009

Ogólnie to miałem problemy z konfiguracją internetu radiowego, oraz troszeczkę z kartą graficzną. Występował też problem wieszania się systemu po kilku minutach pracy (tak jakby miał jakiś timer ustawiony :) ).

Co do programów - chyba nie zaprzeczysz, że na Windowsie jest większy ich wybór. Nie twierdzę, ze na Linuksie nie ma dobrych programów, zresztą spora część oprogramowania z tej moje

...  wyświetl więcej

"Co do programów - chyba nie zaprzeczysz, że na Windowsie jest większy ich wybór." Owszem, zaprzeczę. Braki są w kilku dziedzinach ale w kwestii opr. do użytku domowego nie widzę żadnych braków.

"Problem w tym, że trudno instalować programy bez dostępu do internetu, zawsze wystąpi potrzeba dociągnięcia co najmniej kilku bibliotek"
Zawsze możesz pobrać pełne repozytorium na płytach cd/dvd (dla debiana to 3x dvd).

  btomasz92  (www),  22/01/2009

Oba systemy mają wady jak i zalety i ta dyskusja mogła by trwać bez końca. Chętnie zainstaluje Linuksa, ale jak na razie sprawia on zbyt dużo kłopotów. Co jakiś czas ściągam dystrybucję LiveCD i oglądam jakie postępy zrobili programiści, jednak to co widzę, to jeszcze nie to. Może za jakiś czas sytuacja się poprawi i wtedy Linux zostanie na stałe?

a przeglądarka Opera jest płatna ?? (jakoś jej nie widzę)
Kiedyś przeprowadzałem własne testy które miały na celu porównać FF i Opere
wyniki:
- GUI Opery szybciej reaguje na "rozkazy" użytkownika
- Jest lepszy (szybszy) algorytm wczytywania stron www (nie musi załadować całej tabelki żeby ją pokazać)
- Opera zajmuje mniej RAM
- pare innych "drobnostek" :) ...  wyświetl więcej

  btomasz92  (www),  22/01/2009

To nie jest lista najlepszych przeglądarek, dlatego musiałem wybrać jedną. Padło na Firefox'a, ponieważ używam go na co dzień i dobrze mi się z nim pracuje. Można się kłócić, która przeglądarka jest lepsza. Wg. mnie obie są dobre, tylko różnią się filozofią - np. Firefox stawia na rozszerzenia dostosowujące przeglądarkę do potrzeb użytkownika, a w Operze więcej opcji dostępnych jest zaraz po instalacji.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska