JustPaste.it

10 dobrych darmowych programów

Programy spełniają bardzo ważną rolę podczas korzystania z komputera. To one go "ożywiają", bez nich komputer to tylko blaszane pudło zawierające sporo elementów elektronicznych.

Programy spełniają bardzo ważną rolę podczas korzystania z komputera. To one go "ożywiają", bez nich komputer to tylko blaszane pudło zawierające sporo elementów elektronicznych.

 

Dobre oprogramowanie to prawdziwy skarb. Z myślą o wszystkich użytkownikach komputerów - tych nowych, jak i tych z mniejszym lub większym doświadczeniem, przygotowałem listę używanych przeze mnie dobrych i darmowych programów.

  1. Przeglądarka internetowa – Mozilla Firefox

    O tej przeglądarce pewnie już słyszałeś, możliwe, że jej teraz używasz. Sam miałem kiedyś opory do przejścia na nią z Internet Explorera. Kiedy jednak już tego dokonałem – nie chcę wracać do jej ubogiego w funkcje poprzednika. Co zdecydowało o tym, że zostałem z Mozillą? Obsługa kart, wbudowane okienko wyszukiwania, pasek zakładek, duża liczba ciekawych dodatków oraz szybkość i łatwość obsługi.

  2. Klient poczty - Mozilla Thunderbird

    Następna aplikacja Mozilli, którą polubiłem od pierwszego uruchomienia. Wyszukiwarka, za sprawą której można szybko odnaleźć potrzebną wiadomość ułatwia kontaktowanie się z pomocą maili. Przydatna jest też możliwość oznaczania wiadomości etykietami i gwiazdką.

  3. Pakiet biurowy - OpenOffice

    Doskonała, darmowa alternatywa dla MS Office, potrafi odczytywać i zapisywać pliki w jego formatach. Zawiera między innymi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do tworzenia grafiki i prezentacji.

  4. Odtwarzacz muzyki - foobar2000

    Po zainstalowaniu wygląda dosyć minimalistycznie, ale udostępnia edytor wyglądu i wtyczki dzięki którym można go dostosować do swoich upodobań. Zapewnia wysoką jakość odtwarzania dźwięku, a dzięki niskim wymaganiom sprzętowym może pracować na praktycznie każdym komputerze.

  5. Odtwarzacz filmów - K-Lite Codec Pack wraz z odtwarzaczem Media Player Classic

    Dzięki temu pakietowi można bezproblemowo zobaczyć praktycznie każdy film w postaci cyfrowej. Odtwarzacz na tle innych wyróżnia się prostotą, która jednak nie zabiera programowi funkcjonalności.

  6. Program do grafiki rastrowej – GIMP

    Niewątpliwie, jego możliwości są dużo większe niż systemowego Paint'a. GIMP umożliwia wykonywanie zaawansowanych operacji na wielowarstwowej grafice. Dobrze nadaje się do obróbki i nakładania efektów na fotografie, jak i tworzenia grafiki od zera.

  7. Program do grafiki wektorowej – Inkscape

    Inkscape umożliwia tworzenie dwuwymiarowej grafiki wektorowej i zapisywanie jej w formacie *.svg, który jest obsługiwany przez sporą ilość programów, np. Firefox'a. Można w nim tworzyć zarówno proste, schematyczne rysunki jak i bardziej skomplikowane prace.

  8. Przeglądarka grafiki - IrfanView

    Bardzo szybka i bogata w opcje przeglądarka zdjęć. Pozwala na wykonywanie podstawowych operacji(skalowanie, obracanie i kadrowanie) i nakładanie prostych efektów graficznych.

  9. Archiwizer - 7-zip

    Spora część plików ściąganych z internetu jest spakowana w plikach o formacie *.rar czy *.zip. By móc z nich korzystać, należy je wypakować. Można to zrobić za pomocą WinRAR'a, który jest jednak programem płatnym i wyświetla denerwujące przypomnienie o konieczności rejestracji, lub skorzystać z usług 7-Zip'a, który nie posiada tego typu ograniczeń.

  10. Gra – Icy Tower

    Nie samymi programami użytkowymi człowiek żyje, czasem chce też pograć. Zadaniem gracza jest wejście bohaterem na jak najwyższe piętro wieży. Można to robić za pomocą zwykłych skoków, jak i ich kombinacjami, które nagradzane są dodatkowymi punktami.

Dziękuje za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że dzięki tej liście zainteresujesz się choć jednym z wymienionych programów i poprawisz sobie jakość korzystania z komputera. Zapraszam do komentowania i odwiedzenia mojej strony internetowej - DIY.DUU.PL

 

Źródło: http://diy.duu.pl/articles.php?article_id=1