JustPaste.it

Wyspa skarbów - Oak Island

Oak Island ( 44°31′00″N, 64°17′57″W) to 140 akrowa (570,000 m²) wyspa w Lunenberg County na południowym wybrzeżu Nowej Szkocji w Kanadzie.

Oak Island ( 44°31′00″N, 64°17′57″W) to 140 akrowa (570,000 m²) wyspa w Lunenberg County na południowym wybrzeżu Nowej Szkocji w Kanadzie.

 

oakNa Oak Island, małej wyspie w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Nowej Szkocji, mieszczą się liczne tajemnicze szyby i tunele, w których może być ukryty skarb piratów. Poszukiwania skarbów, zakopanych na Oak Island w zatoce Mahone Bay w Nowej Szkocji, trwają z przerwami od 1795 roku. Wówczas to trzej miejscowi chłopcy odkryli na nie zamieszkanej wyspie o powierzchni około 50 hektarów głęboki, pionowy, zasypany szyb. Zaczęli kopać, ale po dojściu na głębokość dziewięciu metrów zrezygnowali, nie dysponując odpowiednim sprzętem. Wrócili dopiero w 1804 roku. Dokładnie co trzy metry i pięć centymetrów kopiący odnajdowali platformę z dębowych belek, czasem dokładnie uszczelnioną kitem i włóknami kokosowymi, które musiały tu dotrzeć z terenów o klimacie tropikalnym. Na głębokości około dwudziestu ośmiu metrów odnaleziono płaską, kamienną płytę, pokrytą zaszyfrowanymi napisami, których do tej pory nie odczytano. Gdy dokopano się na głębokość trzydziestu metrów, szyb zalała woda morska, dochodząc aż do jedenastu metrów. Okazało się później, że do szybu prowadziły dwa tunele wypełnione wodą, odchodzące od skomplikowanego, z całą pewnością sztucznego systemu kanałów odwadniających, położonego pod plażą sto pięćdziesiąt metrów dalej, Ze zdarzenia wysnuto wniosek, że cały system kanałów zbudowano w celu ochrony skarbu przed niepożądanymi gośćmi. W następnych latach zorganizowano wiele ekspedycji, które przekopały wyspę wzdłuż i wszerz. Sześć osób zginęło, wydano trzy miliony dolarów, ale nie odnaleziono ani skarbu, ani nawet ujścia tuneli z wodą. Syndykat, posiadający obecnie większą część wyspy, i osoba prywatna, będąca właścicielem reszty, planują obecnie dalsze badania, zarówno w "Szybie Pieniędzy", jak nazywa się powszechnie najpierw odkryty dół, jak i na całej wyspie. W sumie dotychczasowe ekspedycje odkryły następujące artefakty na wyspie: kilka cieniutkich złotych łańcuchów, kawałki metalu i ciętego drewna, dwa małe fragmenty pergaminu. Odnaleziono także inne ślady pobytu ludzi na wyspie, na przykład żelazne koła do cumowania okrętów. Przeznaczenie szybów i tuneli na Oak Island i tożsamość ich budowniczych są dla nas dzisiaj taką samą zagadką, jaką były dwieście lat temu, choć obecnie najpowszechniejsze jest przekonanie, że całą sieć kanałów i tuneli wybudowano w celu ukrycia skarbu.

oak

Najpopularniejsza teoria stwierdza, że wyspa służyła za "bank piratom, może nawet osławionemu kapitanowi Kiddowi, który odwiedzał te wody na długo przedtem, zanim pobliski ląd (Nowa Szkocja) został zasiedlony. W roku 1949 na Haiti odkryto podobne struktury, datowane na wczesny osiemnasty wiek. Składały się nań: pionowy szyb i tunele wodne, tak jak na Oak Island. Różne szajki piratów kopały tunele od szybu na zewnątrz na różnych głębokościach i pozostawiały swój łup na końcu korytarzy. Stwierdza się, że w sumie w tunelach na Haiti znaleziono ponad 50000 dolarów w hiszpańskich złotych monetach. Inne teorie przypisują budowę kompleksu na Oak Island: Sir Henry'emu Clintonowi, brytyjskiemu dowódcy naczelnemu podczas rewolucji amerykańskiej, który mógł wykorzystać Oak Island jako schronienie dla kasy wojennej w czasie zagrożenia Nowego Jorku przez rewolucjonistów w 1778 roku; francuskim władzom Kanady, które mogły przenieść rezerwę złota na wyspę (wiadomo, że w 1758 roku wywieziono ją z twierdzy Louisburg trzysta osiemdziesiąt kilometrów na północ); Normanom; hiszpańskiemu konkwistadorowi Pizarro. Bardziej wyszukane teorie widzą w wyspie miejsce, gdzie przechowywane są klejnoty koronne Francji, skarb z opactwa św. Andrzeja w Szkocji (zburzonego w 1560 roku), Święty Graal bądź zaginione sztuki Francisa Bacona.

oak

Więcej informacji na angielskiej stronie :

http://www.detecting.org.uk/html/Oak_Island_Treasure_Hunting_Metal_Detecting.html