Login lub e-mail Hasło   

O bólu wywołanym przez wojnę

Jak żyć po wojnie ? Czym była wojna ? Jak wielkie spustoszenie zrobiła w psychice ludzi ? O tym opowiada film „Rozejm”.
Wyświetlenia: 836 Zamieszczono 11/12/2008

Są filmy, które warto obejrzeć ze względu na tematykę, którą poruszają. Takim filmem jest bez wątpienia obraz Francesco Rosi "Rozejm" z 1997 roku, będący ekranizacją autobiograficznej powieści Primo Leviego, który był więźniem obozu Oświęcim i ocalał. To ,co tam zobaczył opisał w swojej książce. 

Film ten pokazuje jak wielką krzywdą był wybuch II wojny światowej i chora wizja świata Hitlera. Jak wpłynął negatywnie na życie wielu ludzi. Co zrobił z ich uczuciami, myśleniem, człowieczeństwem. Jak zmienił ich życie. 

Pokazuje także, że bez względu na doznane krzywdy i obserwowane tragedie trzeba dalej żyć. 
By powiedzieć innym, co się widziało i więcej nie dopuścić do takich dramatów. 

W "Rozejmie" została ukazana sytuacja osób, które ocalały z obozu koncentracyjnego Auschwitz. 
Wśród ocalałych jest pochodzący z Włoch chemik Primo Levi- w tej roli rewelacyjny John Turturo, który po dramatycznych przeżyciach pragnie powrócić do rodzinnego Turynu. 

Jednak ze względu na zniszczenia wojenne i szereg innych utrudnień jego powrót do domu zajmuje mu kilka miesięcy. Primo wraz z innymi odbywa podróż przez Polskę, Ukrainę, Białoruś i Związek Radziecki. Wówczas widzi świat, który próbuje otrząsnąć się ze skutków wojny. 

Dla Primo ta podróż staje się oczyszczającą wędrówką w głąb samego siebie, odkrywaniem tego, co skrywa jego świadomość i podświadomość. Sprawia, że odzyskuje wiarę w sens świata i istnienia. 

W tym czasie uczy się jak żyć, jak być człowiekiem, zdobywa nowe doświadczenia, przyjaciół, poznaje nowych znajomych, zakochuje się, widzi, co zrobiła z ludźmi wojna: z ich psychiką, myśleniem, uczuciami. Jak ich zmieniła i sprawiła, że stali nieczuli, obojętni, egoistyczni. 

Film Rosiego może się podobać. Ponieważ jest niezwykle realistyczny i przekonujący. Dzieje się tak z uwagi na to, że opowiada o tym, co się działo naprawdę. O tragedii wielu ludzi, którzy doświadczyli wojny i tego co ona ze sobą niosła. Totalnego zniszczenia. Nie tylko ich domów, państw, ale także i ich dusz i serc. 

W "Rozejmie" oprócz Johna Turturro wystąpili także Rade Serbedzija, Massimo Ghini, Stefano Dionisi, Agnieszka Wagner. Reżyserem filmu jest znany europejski twórca filmowy Francesco Rosi, który pracował wspólnie z wybitnymi mistrzami włoskiego kina tj. Luchino Visconti, Roberto Rosselini i Michelangelo Antonioni. Film był także nominowany do Złotej Palmy w 1997 roku. 

To wszystko sprawia, że warto obejrzeć ten film i spróbować się wczuć w przeżycia i emocje, których doświadczyli bohaterowie "Rozejmu". Po to choćby, by pamiętać jak wielką tragedią była wojna i co zrobiła z ludźmi.

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 916
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 330
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 855
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 927
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1523
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 685
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1752
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 380
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 375
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 356
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 458
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 863
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 952
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 422
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska