Login lub e-mail Hasło   

Robot 'Wielki Pies' wstępuje do armii amerykańskiej

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.ufos-aliens.co.uk/
Najnowszy wynalazek DARPA to czterozadaniowy robot, który maszeruje, biega, wspina się w trudnym terenie i przenosi ciężkie ładunki.
Wyświetlenia: 3.365 Zamieszczono 15/12/2008

DARPA - Agencja ds. Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych

'Wielki Pies' zasilany jest silnikiem benzynowym, który wprawia w ruch hydrauliczny system napędowy. Jego nogi są ukształtowane na wzór zwierzęcych i mają giętkie elementy absorbujące wstrząsy i odzyskujące energię z wykonywanych kroków. 'Wielki Pies' jest rozmiaru dużego psa lub małego muła, mierząc 1m długości, 0,7m wysokości i mając 75 kg wagi.

'Wielki Pies' jest rozwijany przez Boston Dynamics z myślą o stworzeniu robotów, które są mobilne w trudnym terenie, mogące udać się gdziekolwiek na Ziemi, gdzie mogą udać się ludzie i zwierzęta.

Marc Raibert, prezydent Boston Dynamics powiedział: "Wewnętrzne sensory sił wykrywają zróżnicowanie gruntu i je kompensują. Aktywny balans 'Wielkiego Psa' pozwala mu na zachowanie stabilności kiedy ją zakłócamy".

Obecne modele 'Wielkiego Psa' są zdalnie sterowane z baz armii przez dowódców. Jednakże myśli się, że przyszłe wersje będą miały wbudowane okopodobne sensory pozwalające na spuszczenie ich ze smyczy, gdy będą czyniły inteligentne decyzje nt. podróży. Program ten jest finansowany przez DARPA.

Poniżej jest przedstawione wideo ukazujące 'Wielkiego Psa' w polu. Dalej transkrypcja z języka angielskiego.

http://link.brightcove.com/services/link/bcpid1137883380/bctid1772859863

To jest "Wielki Pies". Jest czworonożnym robotem z Ameryki i wziął szturmem nowe tereny. Samo to wideo uruchomiło ponad sześć milionów osób od jego wypuszczenia tylko kilka miesięcy temu. Nie jest częstym to, by internetowa społeczność zainteresowała się ostatnimi intelektualno-mechanicznymi nowinkami, lecz sztuczki tego psa robią po prostu niejakie wrażenie. Jest czterozadaniowym robotem który maszeruje, biega, wspina się po trudnym terenie i przenosi ciężkie ładunki. Opisywany jako alpha-male robotów przez twórców "Boston Dynamics" nie jest jednak tym który naprawdę rządzi i igra ze śmiercią. Ten robot jest na swej misji. Został wytworzony by maszerował wraz z oddziałami przenosząc zapasy w każdym terenie, bez pomocy i bez wywracania się. Zasilany jest silnikiem napędzającym jego hydraulikę. Jego nogi są ukształtowane na wzór zwierzęcych, wraz z absorberem wstrząsów. Waży 75 kg i ma rozmiar małego muła. Podczas prób osiągnął swój najlepszy wynik - 4mph (6,5km/h), wspinając się na pochyłości do 35 stopni i nosząc 340 funtowe ładunki (153kg). Nie byłby czołowym wynalazkiem bez jednomyślnych przyjaznych skinięć, gdyż odzyskuje energię z wykonywanych kroków. Przedstawiany przez swych wynalazców jako najbardziej zaawansowany robot na Ziemi "Wielki Pies" posiada komputer pokładowy, który kontroluje jego "zwierzęce" nogi i zawiaduje jego licznymi sensorami. Kontroluje nawet jego "zachowanie". Tak, "zachowanie", upewniając się że odpoczywa kiedy jest zmęczony i reagując na jego otoczenie. "Wielki Pies" spotkał się z takim sukcesem, że "Boston Dynamic" pracuje nad jego mniejszą wersją, możliwe że będzie nazwana ona 'Małym Psem' Powiada się że rząd USA chciałby rozlokować te radzące sobie w trudnym terenie prototypy do końca tego roku.

Zobacz też na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=cHJJQ0zNNOM

I trochę żartem:

http://www.youtube.com/watch?v=VXJZVZFRFJc

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62121
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31805
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33287
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64445
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65783
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29817
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23942
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29273
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24497
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26815
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13092
 
Autor
ArtykułMoim zdaniem nie wiele na temat tej konstrukcji w tym artykule :(
Poza tym link do YouTube można zamienić "okienkiem" do YouTube (dodanie przed adresem <video> i po </video>) lepiej jak nie trzeba otwierać kolejnej strony. A i oba linki prowadzą do identycznego filmiku tylko z różnych źródeł..

Miałem okazję oglądać więcej filmików tego robota i muszę przyznać że równie c

...  wyświetl więcej

Jest link do Boston Dynamics. Tam można dowiedzieć się więcej i zobaczyć inne modele robotów. Robot to robot, nie sądzę żeby można było w nim dostrzec cokolwiek chorego. Wydaje mi się że to po prostu projekcja własnych emocji.

Myślę, że główną zaletą tego robota są jego kończyny, które gdyby mogły zostać zastosowane w pojazdach zamiast lub obok kół ulepszyły by znacznie transport naziemny.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska