Login lub e-mail Hasło   

Sentencje: Tales z Miletu

Tales z Miletu - starożytny grecki filozof, matematyk, astronom, inżynier, polityk, podróżnik i kupiec, zaliczany do siedmiu mędrców...
Wyświetlenia: 6.909 Zamieszczono 22/12/2008

Tales z Miletu

Tales z Miletu - starożytny grecki filozof, matematyk, astronom, inżynier, polityk, podróżnik i kupiec, zaliczany do siedmiu mędrców starożytnej Grecji, uznawany za twórcę podstaw nauki i filozofii europejskiej.

Tales jako jeden z mędrców na ścianach świątyń zapisywał swoje myśli. W tym wpisie mam zamiar przedstawić kilka jego złotych myśli i krótko napisać co o nich myślę.

  1. Pamiętaj o przyjaciołach obecnych i nieobecnych.
  2. Nie upiększaj zewnętrznego wyglądu pozorów, ale miej piękne obyczaje.
  3. Nie wzbogacaj się w niegodziwy sposób.
  4. Trudno jest poznać samego siebie.
  5. Najprzyjemniej jest osiągać cel swoich pragnień.
  6. Pomyślność ukrywaj w domu, aby nie budzić zazdrości.

I co o nich sądzicie? Podobają się Wam? Mnie bardzo.

A teraz, tak jak obiecałem, kilka mych słów o tych sentencjach.

 

Ad. 1)

W tym przypadku nie potrzebne są długie komentarze. Tales mówi nam, że najważniejszą wartością jest przyjaźń. Zawsze, niezależnie od sytuacji powinniśmy pamiętać o wszystkich naszych przyjaciołach. Gdy mówimy coś o nich (nawet gdy są z dala od nas), nie wolno nam ich oczerniać. Bądźmy dumni z naszych przyjaciół, bo jak powiedział inny znany filozof (Seneka Młodszy):

Jeśli znajdziesz prawdziwego przyjaciela (co zdarza się naprawdę rzadko!) chroń go, bo to drugi ty.

Ad. 2)

A co sądzicie o tej myśli? Czy nie przypomina to Wam jakiegoś przysłowia?

Nie szata zdobi człowieka.

Tak! Przysłowie to jest podobne do cytatu Talesa; ale jednak znacząco się od niego różni. Tales sformował myśl odwrotną do polskiego przysłowia. Nie mówi on abyśmy nie oceniali ludzi po wyglądzie; naucza on, że nie powinniśmy zbytnio dbać o wygląd, ale zająć się naszą duszą (osobowością). Bowiem mało ważne jest jakie mamy ubrania na sobie. Ważne jest to jak się zachowujemy i co nosimy na twarzy (nie, nie…, nie chodzi mi tu o makijaż, tylko o coś wiele cenniejszego, coś co nic nie kosztuje, lecz jest bardzo cenne;już wiesz co to jest…? - UŚMIECH).

Ad. 3)

Ten też jest podobny do czegoś, co większość z nas dobrze zna:

VI. Nie zabijaj.

Ciekawe skąd wziąłem powyższy cytat :-)? A teraz tak na poważnie… Ten przekaz Talesa chyba jest najjaśniejszy. Po prostu mamy być uczciwi -  nie kraść.

Ad. 4)

Trudno jest poznać samego siebie.

Zgadzasz się z tym? Ja tak! Tak naprawdę nigdy do końca nie możemy być pewni jak się zachowamy. Twierdzimy, że postąpimy tak i tak, gdy coś się stanie; ale gdy zaistnieje taka sytuacja robimy odwrotnie, pomimo, że wierzyliśmy w to co mówiliśmy (zachęcam do lektury książki Eliota Aronsona Człowiek istota społeczna). Jak inaczej można te myśl rozumieć? - Tak do końca nie wiemy, czego chcemy i co jest dla nas najlepsze.

Ad. 5)

To chyba wymaga tylko jednego komentarza - wyznaczajmy cele, żebyśmy wiedzieli, kiedy jest nam przyjemnie  :-). Nawiasem mówiąc, za jakiś czas mam zamiar napisać parę słów o wyznaczaniu i osiąganiu celów.

Ad. 6)

Pomyślność ukrywaj w domu, aby nie budzić zazdrości.

Tą myśl rozbijmy na dwie części:

  1. “Pomyślność ukrywaj w domu” = bądź skromny,
  2. “[...], aby nie budzić zazdrości” = brak skromności może mieć negatywne skutki.

Ten przekaz jest chyba jasny. Jeśli nie będziemy skromni, może spotkać nas coś złego. Teraz pewnie zapytasz jakie? Po pierwsze większość osób nie przepada, za ludźmi zarozumiałymi, zbytnio chwalącymi się tym co mają. Po drugie jeżeli wszystkim rozpowiadasz o swoim wielkim majątku to ktoś może chcieć cię okraść, porwać kogoś Ci bliskiego, itp.

___________________

Pozdrawiam i zachęcam do pisania komentarzy oraz odwiedzenia mojego blogu,

Hubson92

Podobne artykuły


34
komentarze: 62 | wyświetlenia: 2702
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1698
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3128
49
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8674
44
komentarze: 35 | wyświetlenia: 5206
41
komentarze: 33 | wyświetlenia: 116165
36
komentarze: 22 | wyświetlenia: 11487
31
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2722
30
komentarze: 13 | wyświetlenia: 2886
30
komentarze: 35 | wyświetlenia: 1598
29
komentarze: 128 | wyświetlenia: 3018
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5989
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4365
 
Autor
ArtykułNie przesadzałbym z doszukiwaniem się u talesa mądrości. Wszystkie jego cytaty mogą być pokłasiem wkładania mu pewnych słów w usta. Nie ma tak prawdę pewności,że Tales filozof, matematyk naprawdę istniał...

Może to głupi komentarz, ale ilekroć słyszę: Tales z Miletu, zaraz mam skojarzenie: sedes z bakielitu. To z "Kropki nad Ypsylonem" Stachury, polecam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska